POD OBAVEZNO! Naša deca moraju da obavljaju poslove po kući, a evo i koje u zavisnosti od uzrasta
IZVOR: Republika - 06.07.2020 | 23:25
Martin Rosman, profesor-saradnik za porodično obrazovanje na Univerzitetu u Minesoti, merio je uspeh pojedinaca na osnovu toga da li su u ranom detinjstvu radili kućne poslove ili ne. Njegovi rezultati su iznenađujući!
Uzimajući u obzir završen fakultet ili školu, započinjanje karijere, koeficijent inteligencije, odnosi sa okruženjem, pa čak i nekorišćenje droge i ispitujući koliko je dete uključeno u kućne poslove, profesor je utvrdio da je najbolji preduslov za uspeh mladih odraslih upravo učestvovanje u obavljanju kućnih poslova još kada su imali tri-četiri godine.
Ispitanici koji su se u rad domaćinstva uključili tek sa 15 ili 16 godina bili su manje uspešni.
Prednosti angažovanja dece u kućnim poslovimaFoto: Photo by The Honest Company on Unsplash
|
Kućni poslovi za svaki uzrast
- Deca od dve do tri godine
Mogu da odlože igračke, počiste kad se nešto uprlja i nahrane kućne ljubimce.
- Dete od četiri do pet godina
Mogu da obave sve gore navedeno, plus da nameste krevet, bace đubre, raščiste sto posle obroka, zaliju cveće.
- Dete od šest do sedam godina
Foto: pixabay.com
Deca mogu da sortiraju veš, pomažu pri pravljenju užine za školu.
- Deca od osam do devet godina
Mogu da rasporede kupljene namirnice, usisaju kuću, naprave užinu, očiste sto posle ručka, odlože oprani veš, prebrišu podove.
- *Dete od 10 godina i tinejdžeri
Desetogodišnjaci mogu da slože oprani veš, operu kupatilo, prozore i kola, skuvaju obrok uz nadzor starijih, koriste veš-mašinu, čuvaju mlađu decu, sređuju dvorište, počiste kuhinju, promene posteljinu.
S druge strane, sa tinejdžerima nije lako i njih je teško ubediti da obave neki od kućnih poslova, ali u ovom periodu je to neophodno jer je to vreme kada ulaze u svet odraslih i razvijaju životne veštine. Održite porodični sastanak i razgovarajte o tome kako on/ona može i u obavezi je da doprinese celoj porodici. Ponudite mu izbor, odnosno nekoliko kućnih poslova kao što su: planiranje jelovnika i spiska za nabavku, spremanje obroka, održavanje bašte, kupovina, pranje i odlaganje veša, zamena sijalica i kesa za usisivač, čišćenje frižidera, pa nek izabere. Važno je da ne odustajete i budete istrajni!