Iskusne domaćice imaju razrađenu šemu kako da smanje budžet: 8 TRIKOVA DA UŠTEDITE U KUHINJI


IZVOR: E. S. T. - 03.03.2021 | 15:59


Svaka dobra domaćica mora da zna da spremi ukusno jelo sa malo para! Koliko puta ste čuli ovu rečenicu od svojih mama ili baka? To je parola kojom se žene iskusne u kuhinji vode i pomoću koje uspevaju da uštede određenu svotu novca.

Foto: pexels.com

Foto: Ilustracija

Ako ste se pitali kako to rade i kako da i vi pokupite te cake zlata vredne, imamo dobru vest za vas. Mi vam donosimo spisak stavki koje morate ispoštovati kako biste uštedeli u kuhinji.

Neke od njih su vam možda i bile poznate, ali ih niste uzimali za ozbiljno, a sada je vreme da ih prostudirate i pokušate da ih primenite...

1. Uvek napravite listu za kupovinu

Zvuči kao prosta stvar, ali znate li da samo malobrojni zaista prave listu potrebnih namirnica? Inače, te liste čak i ne treba da budu napravljene pred sam odlazak u kupovinu, već je zgodno da ih imamo spremne na početku meseca, otprilike kad nam ležu plate. Jer svi znamo koliko nam je potrebno jogurta, sapuna, mleka... i svega ostalog u toku meseca. Ako ne znamo, onda hitno moramo povesti računa o ovoj temi. Tako ćemo, tvrde stručnjaci, trošiti mnogo razumnije i svesnije.

2. Odredite vreme za kupovinu

Ako vam rutina to dozvoljava, gledajte da uvek kupujete u isto vreme. Tako ćete i svoj mozak ubediti da kupovina nije avantura i držaćete se spiska i plana. Što se tiče vremena kupovine, ako možete da birate, neka bude pre podne, kada su rafovi puniji. Tada nećete imati osećaj da kupujete ono čega uskoro može nestati, pa nećete ni hrliti ka većoj količini niti imati potrebu da pravite zalihe.

Foto: pexels.com

Foto: Ilustracija

3. Dan za ostatke pripremljene hrane

Ovo se pokazuje kao veoma korisna praksa, a na našim prostorima će biti posebno dobrodošla. Dakle, izaberite jedan dan u nedelji kada ćete počistiti frižider i jesti ono što je ostalo od prethodnog dana ili ono čemu se bliži rok trajanja. Na primer, ako subotom idete na pijacu, petkom jedite voćnu salatu od voća koje je ostalo... O popari, prženicama, salati od piletine i voćnim jogurtima napravljenim kod kuće nećemo ni govoriti, samo ćemo vam skrenuti pažnju da potražite na internetu recepte za jela od hrane koja je ostala od prethodnog dana.

4. Uvek birajte sezonsku hranu

Iako je tačno da je u današnje vreme sve dostupno u svako doba, ipak nije nam dostupno po istoj ceni. Zato, ako želite da uštedite, kupujte sezonsko voće i povrće jer, budući da je veća proizvodnja i ponuda, cene će biti pristupačnije. O kvalitetu namirnica da ne govorimo...

5. Kupujte u malim radnjama

Ali samo i isključivo kada zaboravite da kupite jednu namirnicu! Dakle, ako vam se desi da vam, usred pripreme nekog specijaliteta, zafali jedna stvarčica, skoknite do obližnje malene radnje. Jeste skuplja, ali se nećete zaleteti da kupite još nekoliko stvari, što bi vam se desilo u velikom supermarketu. Uostalom, zar da palite auto i gubite vreme zbog samo jedne stvari? Naravno da ne jer i to bi bio nepotreban trošak.

 

Foto: e-stock/M. RAFAILOVIĆ

Foto: Ilustracija

6. Planirajte obroke

Još jedna "sitnica" koje se mnogi ne pridržavaju, a zaista mnogo znači. Dakle, pre nego što odete u veliku nabavku, potrudite se da isplanirate obroke za period koji će vam ta nabavka pokriti. Tako vam se neće desiti da vam neke namirnice fale, a neke ostanu neiskorišćene. Naravno, ne morate biti striktni u planiranju - u kući imate i namirnice od kojih možete nešto napraviti bez prethodnog plana i programa - ali gledajte da vam improvizacija ne bude regularna praksa.

7. Izbegavajte gotove i polugotove proizvode

Nećemo komentarisati da li su manje zdravi, to je tema za stručnjake druge vrste, ali hoćemo vam naglasiti da su gotovi ili polugotovi proizvodi do 30% skuplji od onih koje napravite vi sami. Malo li je?

8. Koristite akcije i popuste

Iako smo vas posavetovali da pravite liste, sada vas molimo da olabavite strogoću i da budete fleksibilni. U kojim slučajevima? Pa u onim kada je piletina na akciji, a svinjetina (na primer) na vašoj listi. Dakle, kao što planovi postoje da bi se menjali, tako i liste postoje da bismo ih modifikovali.