VITAMINI KOJI PRAVE KAMEN U BUBREGU: Preterano korišćenje ova dva suplementa može vam zagorčati život!


IZVOR: Republika.rs - 14.03.2021 | 15:17


Osobe koje su doživele napad usled pomeranja kamena u bubregu znaju koliko je ovo iskustvo bolno, toliko da ga i lekari klasifikuju u jedan od najbolnijih poremećaja koji mogu zadesiti čoveka.

Foto: Photo by rawpixel on Unsplash

Foto: Ilustracija

Dok pojedini ni ne znaju da imaju kamen u bubregu, većina se već susrela sa neprijatnim i snažnim bolom, temperaturom, povraćanjem, bolničkim lečenjem, pa i sa operacijskim stolom.


Nefrolitijaze, odnosno prisustvo kamena u bubregu je najčešći zdravstveni problem urinarnog trakta. Oko 15 odsto muškaraca i sedam odsto žena se tokom života susrelo s njim. Uglavnom se javlja u starosnoj dobi od 20. do 49. godine, sa najvećom učestalošću oko 35. godine, ali pogađa praktično sve starosne grupe.

Ukoliko u porodici postoje članovi koji su skloni ovom poremećaju, verovatnoća da će pojedinac oboleti je još veća, ističe specijalista urologije doc. dr sc. med. Dimitrije Jeremić, sa Klinike za urologiju Kliničkog centra Vojvodine.

- Studije su pokazale da pacijenti koji su boljeg socioekonomskog statusa obolevaju češće od kamena u bubrezima. Postoje osobe koje su sklone periodičnom nastajanju kamena i dolazi do periodičnih emisija kalkula. Ukoliko se do 50. godine života ne jave problemi sa nefrolitijazom, postoji veoma mala verovatnoća da će doći do formiranja kalkula u bubrezima. Kod dece se ovaj problem javlja veoma retko, sporadično - navodi on.

Ukoliko se do 50. godine života ne jave problemi sa nefrolitijazom, postoji veoma mala verovatnoća da će doći do formiranja kamena u bubregu.

Sve kreće od peska

Da bi se kamen u mokraćnim kanalima formirao, mora postojati pesak.

- Pesak se spontano eliminiše iz mokraćnih kanala, što pacijenti obično ne osete, ali se može prezentovati jakim bolovima u predelu slabina. Ukoliko pesak ne izađe iz mokraćnih kanala, on privlači mineralne i organske elemente iz urina, te se vremenom povećava i formira kamen u mokraćnim kanalima, koji se na dijagnostičkim pregledima jasno uočava - objašnjava dr Jeremić.

Unos suplemenata kalcijuma i vitamina D pojačava izlučivanje kalcijuma putem urina i povećava rizik od stvaranja kamenca.

Doktor napominje da ne postoji kamenje u bubrezima koje je bezazleno, jer svaka vrsta može dovesti do sprečavanja normalnog prolaska urina do bešike i na taj način uticati na postepeni gubitak funkcije bubrega.

- Najčešće je kalcijumsko kamenje koje nastaje od supstanci koje se unose hranom, ali i stvaraju u organizmu. Kako se danas vitamin D sve više prepisuje zbog svog značaja na stanje organizma uopšte, treba imati na umu da visoke doze ovog vitamina mogu dovesti do formiranja kalcijumskog kamenja u bubrezima. Kamenje koje nastaje kao posledica dugotrajne urinarne infekcije naziva se struvitno kamenje, dok su manje učestale druge vrste kamenja kao što je uratno, cistinsko... - ističe dr Jeremić, prenosi Alo.

Ne zanemarujte bolove

Simptomi su u slučaju akutnog stanja tj. bubrežne kolike (bolovi nastali usled pokretanja kamena u bubregu) veoma specifični dok se simptomi kod pacijenta koji duži period imaju kamen mogu razlikovati i biti veoma nespecifični.

- Kod akutnog stanja, pacijenti osećaju jake bolove u slabinama, koji zrače u genitalije, dolazi do učestalog mokrenja odnosno do pojave iritativnih simptoma. Urin može biti zamućen pa sve do sukrvičav. Posle nekoliko sati jakih bolova dolazi do perioda kada su oni u potpunosti odsutni ili znatno blaži ali ih tada svakako ne treba zanemariti. Što se tiče prisustva kamena u bubregu koji nema akutnu prezentaciju obično dolazi do nespecifičnih, tupih bolova u slabinama, učestalih infekcija, patoloških nalaza pri analizi urina i ukoliko kamen sprečava normalno oticanje urina do mokraćne bešike, do postepenog gubitka funkcije bubrega - kaže specijalista urologije.

Tečnost pomaže pri izbacivanju

Doktor Jeremić ističe da su presudni faktori za izbacivanje kamena njegova veličina i dijametar mokraćnog kanala.

- Što je kamen veći, dolazi do težeg izbacivanja iz mokraćnih kanala, odnosno veća je verovatnoća da će se kamen zaglaviti. S druge strane, što je mokraćni kanal kroz koji kalkul treba da prođe širi veća je mogućnost da će kamen biti izbačen. Najuži deo kroz koji treba da prođe je na samom ulasku u mokraćnu bešiku i to je mesto na kojem se najčešće i zaustavi - kaže on.

Kada je reč o spontanoj eliminaciji kamena, dr Jeremić na prvo mesto stavlja unos tečnosti koja, kako kaže ima ulogu da pojača pritisak na kamen i da potpomogne njegovom izbacivanju.

- Čajevi takođe imaju blagotvorno dejstvo na smirivanje zapaljenje i bolova. Toplota tj. grejanje bolne regije dovodi do opuštanja mišića i do lakšeg prolaska kamena. Fizička aktivnost, naravno ukoliko bolovi nisu suviše intenzivni, takođe doprinosi lakšem izbacivanju kalkula - navodi on.

Redovno kod urologa

Kod svih pacijenata koji su jednom imali kamen u bubregu postoji veća mogućnost da se ponovo vrati.

- U pitanju su sa jedne strane faktori koji su domenu navika - unos tečnosti, pojačano znojenje na radnom mestu itd, kao i određeni metabolički faktori koji, ukoliko se ne korguju predstavljaju uzrok ponovnog javljanja kamena. Ukoliko ste ga bar jednom imali neophodno je da se periodično javljate urologu radi ultrazvučnog pregleda i drugih analiza kao bi se sprečile komplikacije - naglašava dr Jeremić.

Unos tečnosti je od ključnog značaja za spontanu eliminaciju kamena, jer ona pojačava pritisak na kamen i potpomaže njegovo izbacivanje.