PRAVILNO GAJENJE KAKTUSA! Otporni, ali ne mogu sve da prežive: 5 grešaka kojima ubijamo ovu biljku!


IZVOR: Republika - 16.03.2021 | 15:20


Kao pustinjske biljke, sukulenti zahtevaju mnogo svetlosti da bi uspeli. Međutim, zbog njihove reputacije žilavih sobnih biljaka ljudi znaju da im uskrate najvažnije životne uslove, zbog čega na kraju odumiru.

Foto: Photo by Designecologist from Pexels

Foto: Ilustracija

Dakle, iako važe za superlagane kućne biljke koje svako može da gaji, to ne znači da ih možete samo spustiti na prozor ili sto i potpuno zaboraviti na njih. Iako su sukulenti otporni, ipak im treba malo pažnje kako bi napredovali. Kako biste im omogućili idealno napredovanje bez mnogo muke, obratite pažnju na ovih pet najčešćih grešaka i izbegnite ih:

Posude bez rupica

Lepo je videti sukulente u šarenoj i veseloj posudi, ali ako nema rupice na dnu, preti vam katastrofa. Većina sukulenata više voli suvlje tlo, ali upotreba posude bez drenažnih rupa povećava šanse za truljenje jer će se suvišna voda taložiti na dnu posude i doslovno udaviti korenje vaše biljke. Sukulent treba posaditi u posudu s drenažnim rupama koja je manja od ukrasne posude koju želite da koristite, a koja nema rupe. Obavezno upotrebite i smesu zemlje napravljene za sukulente i kaktuse. Tokom zalivanja izvadite biljku iz ukrasne posude i sačekajte s vraćanjem dok se sva suvišna voda ne ocedi.

Foto: Photo by Maria Orlova from Pexels

Foto: Ilustracija

Prskanje umesto zalivanja

Budući da sukulentima nije potrebno mnogo vode da bi preživeli, mogli biste pomisliti da je prskanje dobar način za održavanje biljke. Ali nije. Prskanje lišća izvrsno je za biljke koje cene dodatnu vlagu, poput mnogih paprati i drugih tropskih vrsta uzgajanih u zatvorenom. Ali prskanje sukulente može da ošteti, pa čak i da uzrokuje truljenje.

Premalo vode

Istina je da većina sukulenata može preživeti nekoliko nedelja ili čak mesec dana bez vode, ali to ne znači da ih nikad ne treba zalivati ili da se mogu snaći sa samo nekoliko kapi. Sukulenti preživljavaju sušu čuvajući višak vode u svom lišću ili bodljama, a ponekad i u korenju, ali ako često ostavljate biljke bez vode nekoliko nedelja, mogle bi da počnu da se skupljaju i odbacuju listove.

Umesto toga, obratite pažnju na zemlju - kad je suva, vreme je za zalivanje. Vrhom prsta proverite - ako se oseti vlaga, imate još vremena, ali ako je zemlja suva - zalijte biljku odmah.

Foto: Photo by Lisa Fotios from Pexels

Foto: Ilustracija

Nedostatak svetlosti

Budući da su pustinjske biljke, sukulentima treba mnogo jake ili čak direktne svetlosti da bi uspeli. Međutim, zbog njihove reputacije žilavih sobnih biljaka čini se da mogu preživeti bilo gde, čak i u mračnim sobama bez mnogo prirodnog svetla.

Bez dovoljno svetlosti često gube boju i počinju da produžavaju svoje lišče ili bodlje kako bi pronašli svetlost. Prilikom kupovine biljke proverite koliko joj treba svetlosti i onda se prilagodite njenim potrebama.

Previše sukulenata u istoj posudi

Na fotografijama se često prikazuju lepi aranžmani sukulenata, čak i natrpani jedni na druge, ali takva sadnja im neće pružiti uslove potrebne da se razvijaju i napreduju.

Sukulenti se mogu nositi s uskim prostorom za rast bolje od većine biljaka, ali ako ih imate gomilu zbijenih zajedno, vremenom će početi da se nadmeću za resurse poput vode i hranljivih sastojaka u zemlji, savetuje portal Hayat. Uz to, izbegavajte sadnju sukulenata s drugim biljkama koje imaju potpuno različitu potrebu za negom.