RUSKI ALERGOLOG I IMUNOLOG DR LJUDMILA ZNAMENSKAJA SAVETUJE KAKO SE IZBORITI SA ALERGIJOM NA POLEN!
IZVOR: Marija Stanić - 01.04.2021 | 08:29
Sezonske muke treba lečiti samo lekovima i proverenim prirodnim preparatima, a velika pomoć jeste i redovno ispiranje nosa i izbegavanje alergena.
Većina ljudi se raduje dolasku proleća. Ali postoje osobe koje ga dočekuju sa suzama u očima iz veoma poznatog razloga.
Zelene površine počinju da oživljavaju, vegetacija buja, polen se diže u vazduh, a muke onih koji su alergični na njega tek počinju. Curenje nosa, kijanje i suzenje očiju tipične su manifestacije prolećnih alergija.
- Alergijska reakcija mora biti suzbijena da bi se čovek osećao dobro. Međutim, prethodno je potrebno zimi se adekvatno pripremiti za nadolazeći period prolećnih alergija. Ova priprema se sastoji u primeni preventivne farmakoterapije da bi osobe alergične na polen sezonu cvetanja dočekale zaštićenih sluznica. Pacijentima koji alergije ne dočekaju spremni preostaje samo da pokušaju da zaustave akutne simptome - kaže ruski alergolog i imunolog dr Ljudmila Znamenskaja.
Najčešći simptomi alergije na polen* Kijanje u 70 odsto slučajeva |
PROLEĆNE MUKE
Ona dodaje da sezonske alergije treba lečiti samo lekovima i proverenim prirodnim preparatima iako i lekari još ne mogu potpuno izlečiti alergije. Važno je dobro razumeti sistem kako se ova bolest razvija i deluje na organizam.
- Alergija se može objasniti kao prekomerna reakcija tela. U organizmu postoji posebne odbrambene snage, koje štite telo od svih vrsta stranih organizama i supstanci. Kada je imuni sistem oslabljen, povećava se verovatnoća da se osoba razboli, ali, ako je imunitet preterano spreman za borbu, postaje previše osetljiv i počinje da koristi "veštine" na pogrešnom mestu. Ova preosetljivost dovodi do razvoja niza bolesti, od kojih je najpoznatija alergija. U ovom slučaju je imuni sistem preosetljiv na razne supstance koje ulaze u telo. A proleće je vreme za aktiviranje alergijskih procesa - objašnjava dr Znamenskaja.
U rano proleće, kada nema lišća, vetar može da raznese polen raznih biljaka na velike daljine. Sitne čestice polena ne samo da lete svuda po vazduhu već ulaze u zatvorene prostorije i kroz najmanje pukotine.
Naočare na oči, vazelin u nos
Na taj način čestice polena će se zalepiti na njega i neće dospeti u vaše disajne puteve. Takođe, možete hodati na otvorenom, noseći medicinsku platnenu masku, a naočare za sunce će smanjiti količinu alergena koji će dospeti u oči. Ako imate kućne ljubimce, nemojte ih puštati da prečesto izlaze jer se polen zadržava na njihovom krznu, što će pogoršati vaše simptome. |
ZATVORENI PROZORI I PREČIŠĆIVAČ VAZDUHA
- Prozori kuće moraju biti dobro zatvoreni, a na klima-uređaje treba ugraditi posebne filtere. U stanu se mora održavati velika vlažnost vazduha, tako da se polen brzo slegne i ne leti po prostoriji. Postoje i prečišćivači vazduha u domaćinstvu koji se takođe efikasno nose s polenom i prašinom. Druga opcija za prolećne alergijske manifestacije jeste već dijagnostikovana astma. U ovom slučaju, respiratorni trakt reaguje na polen. Disajni putevi se sužavaju, disanje postaje teško, javljaju se kašalj i šištanje. To može ne samo ozbiljno da smanji kvalitet života već ponekad čak predstavlja i pretnju životu. Stoga, ako se pojave takvi simptomi, treba se obratiti lekaru - upozorava dr Znamenskaja.
Oprezno s hranom
Zbog toga osobe alergične na polen treba u sezoni cvetanja da bude pažljivije u izboru namirnica. Dodajte losos u ishranu jer omega-3 kiseline, kojima je ova riba bogata, pomažu u neutralisanju alergena. Mogu da pomognu ekstrakt semenki grožđa i kvercetin, flavonoidna supstanca koja kontroliše telesnu proizvodnju histamina. Najviše ga ima u crnom vinu i jabukama s korom. Crveno grožđe zbog visokog sadržaja antioksidanta rasveratola takođe je korisno u borbi protiv alergija. |
Dodaje da postoje načini na koje možete lakše da podnesete iritantne simptome. Najjednostavnije je otići u najbližu apoteku i kupiti antihistaminike, dekongestive i kombinovane lekove, koji se mogu izdati i bez recepta, a proizvode se u tečnostima, kapima za oči, tabletama i sprejovima za nos. Međutim, nikako ne treba sam sebi prepisivati ove lekove pre konsultacije s lekarom.
NARODNI RUSKI LEKOVI ZA POLENSKU ALERGIJU* Kozje mleko i sok od bundeve |
- Mnogi alergičari pronalaze olakšanje u prirodnim lekovima i pridržavaju se nekih ograničenja koje zahteva bolest. Suve kapsule s ekstraktom koprive pomoći će u ublažavanju simptoma, a ako, pored toga, svakodnevno ispirate nos fiziološkim rastvorom, definitivno ćete lakše disati. Alergijske reakcije mogu da ublaže biljke ehinaceja, čičak i maslačak. Možete ih uzimati u tinkturama, kapsulama ili čajevima. Važno je da, pre konsultacije sa alergologom, ne uzimate proizvode od lekovitih biljaka istovremeno s farmaceutskim preparatima - kaže dr Znamenskaja.