JOVANA IZ BEOGRADA DOŽIVELA JE TOPLOTNI UDAR: "Prvo sam OVO primetila na koži, a onda sam samo PALA"
IZVOR: M.O. - 19.07.2023 | 14:39
Iako je mislila da je dovoljno zaštićena od sunca, ipak je njeno telo bilo pogođeno ekstremnom vrućinom.
Letnja žega nikome ne prija, pa tropske vrućine mogu da izazovu ozbiljne tegobe i kod potpuno zdravih osoba. Glavni neprijatelji našeg organizma su sunčanica i toplotni udar. Koliko je naš organizam spreman da se aklimatizuje, prilagodi novim klimatskim uslovima? Za 10-15 dana boravka na moru trudimo se da što više uživamo u čarima mora, reka, jezera. Koliko je naš metabolizam spreman da to prati? Šta činiti kada preteramo?
- Posle nekoliko sati provedenih na otvorenom i to je bilo popodnevno sunce, doživela sam toplotni udar. Sve je delovalo u redu, a onda sam krenula kući, ušla u lift i odjednom je sve postalo mračno. Pomislila sam da mi je za trenutak pao pritisak, ali ne, počela je glava da me boli i samo sam se srušila - počinje priču za "Blic" Jovana R. iz Beograda koja je doživela toplotni udar. Ona se tog dana osećala odlično, ručala, uzimala tečnosti onako kako inače radi.
- Bilo je to neko popodnevno sunce negde oko 18 časova, čak mi se činilo i da nije mnogo jako, kada sam toliko vremena boravila na otvorenom. Krenula sam kući i ušla u lift. Prvo što sam primetila je da mi je koža toliko suva, iako bi se u suprotnom već preznojila, osećala sam neku tupu glavobolju, a ubrzo mi se sve smračilo. Nekako sam izašla iz lifta i kako sam prekoračila prag stana, samo sam se srušila -priseća se Jovana.
Foto: Tanjug/J. ILIĆ, Republika
Završila na infuziji, oporavljala se par dana
Kako dodaje, oporavak od toplotnog udara trajao je nekoliko dana. Završila je na infuziji, morala je da miruje i izbegava sunce.
- Sada kada su ove velike vrućine, sećam se tog događaja, pa vešto izbegavam sunce. Obavezno uključujem klimu, čak i na poslu insistiram na tome, jer ne bih volela da mi se desi slična situacija. Voda, šešir, kapa i naravno nikakvo izlaganje na otvorenom - dodaje sagovornica.
Kako izgleda kada neko doživi toplotni udar?
Ukoliko je vreme toplo, a vremenska prognoza alarmira da će temperature biti ekstremno visoke, dok s druge strane vi ipak morate izaći napolje, pokušajte da zaštitite glavu, ali i da uvek imate tečnost sa sobom. Ali ako pak osetite simptome kao što je ubrzano lupanje srca, glavobolja, nesvestica, morate se odmah rashladiti.
- Prvo što se javi to je uglavnom glavobolja, ubrzano lupanje srca, temperatura, mučnina, nagon za povraćanjem ili pak povraćanje. Naravno, neko se čak i onesvesti. Ono što je važno je da ta osoba mora hitno da se rashladi, da skine obuću, čarape, da se nakvasi hladnom vodom i da stavi hladne obloge. Takođe, u tim momentima dolazi i do dehidratacije i zato je važno nadomestiti tečnost. Neko uzima sredstvo za rehidrataciju, neko mineralnu vodu, a ima i onih koji moraju da prime infuziju. Toplotni udar nije bezazlen i sa tim treba biti oprezan - kaže za "Blic" dr Ljiljana Veljković.
Najčešći simptomi toplotnog udara
- vrlo visoka telesna temperatura (iznad 40°C)
- promenjeno mentalno stanje
- zbunjenost
- nerazgovetan govor
- umor
- gubitak svesti
- vruća, suvha koža ili obilno znojenje
- mučnina i povraćanje
- napadi
- ubrzano disanje
- ubrzani otkucaji srca
- glavobolja
BONUS VIDEO: