DA BISTE SPREČILI KONDENZACIJU I BUĐ URADITE OVO: Ne košta ni DINARA, a posebno je važno učiniti to ZIMI
IZVOR: N.J. - 18.12.2023 | 14:30
Tokom ovog perioda bitno je da ispratite samo jednu smernicu.
Dugoročno nakupljanje vlage u životnom prostoru može imati ozbiljne posledice. Buđ i gljivice nastaju kao posledica visoke vlažnosti, a mogu biti izuzetno štetne po zdravlje ljudi.
Uticaj zime na vlagu u prostoru
Zima donosi sa sobom povećanu vlažnost u vazduhu zbog kiše, magle i snega. Danas skoro svi domovi imaju PVC stolariju, ali ako se prostorija redovno ne provetrava to nema nekog efekta.
Kako sprečiti nakupljanje vlage
Postoji nekoliko koraka koje možete preduzeti kako biste smanjili vlagu u svom domu. Redovno provetravanje prostorija, korišćenje odgovarajućih sistema grejanja i održavanje nivoa vlažnosti na optimalnom nivou su ključni koraci u sprečavanju nakupljanja vlage.
Dugoročna izloženost vlagi, buđi i gljivicama može imati ozbiljan uticaj na zdravlje ljudi.
Foto: shutterstock
Jedno od efikasnih rešenja za ovaj problem je redovno provetravanje prostorija u kojima boravite. Prema preporukama, optimalno bi bilo provetravati prostorije barem pet puta dnevno, uzimajući u obzir spoljnu temperaturu. U zavisnosti od temperature, preporučuje se određeno vreme provetravanja kako bi se postigao optimalan efekat, piše "Večernji hr".
- Ako je spoljna temperatura ispod 0 stepeni Celzijusa, prozore treba otvarati samo na 5 minuta.
- Na 0 do 10 stepeni: U ovom temperaturnom opsegu dovoljno je oko 10 minuta ventilacije.
- Više od 10 stepeni: Ostavite prozore otvorene oko 15 minuta.
Iskoristite prirodno rešenje uz minimalni gubitak toplote
Iako provetravanje može dovesti do gubitka energije jer prostorije nakon toga treba ponovo zagrejati, ovo rešenje se i dalje preporučuje zbog njegovog pozitivnog uticaja. Postavljanje ovih smernica može pomoći ljudima da iskoriste prirodne resurse na efikasan način, uz minimalan gubitak energije.