DA LI TREBA VEČERAS POŽELETI ŽELJU ILI SUTRA? Mnogi SRBI ovde greše, jedino je TAD ispravno!
IZVOR: Republika/M.Ognjenović - 18.01.2024 | 13:40
Bogojavljansku želju u ponoć većina vernika rado ispoštuje i poželi nešto za sebe.
Danas, 19. januara pravoslavna crkva i njeni vernici slave Bogojavljanje, veliki praznik kojim se obeležava krštenje Isusa Hrista, kao i dan na koji se božiji glas pojavio i rekao da je Isus njegov sin.
Važi za jedan od najvećih hrišćanskih praznika, a u našoj zemlji se obeležava na puno načina.
Poznato je tradicionalno plivanje za Časni krst i uzimanje osećene bogojavljenske vode u crkvama i manastirima, koju kasnije treba piti u bolesti za ozdravljenje, ali i uz molitvu u zdravlju.
Foto: Shutterstock
Postoje razna verovanja, poput tih da će neudate žene večeras sanjati svog suđenog muškarca, ako večeras stave ogledalo ispod jastuka.
Takođe, kao i za većinu praznika vezuje se narodno predkazanje o vremenskim prilikama. Ono kaže da ako na Bogojavljanje bude mraza i snega, godina će biti rodna, a ako budne vedro, godina će biti sušna.
Jedno od najrasprostranjenijih i najzanimljivijih bogojavljenskig običaja jeste ponoćna bogojavljenska želja.
U našem narodu se veruje da se u ponoć na Bogojavljanje nebo otvara, i da tada treba izaći napolje, pogledati u nebo i poželeti želju, koja se, po starom verovanju, ispunjava ako je dobra.
Kada se zamišlja želja?
Međutim, mnoge zbunjuje da li se ova želja treba poželeti u ponoć večeras, u noći između Krstovdana i Bogojavljenja, ili sutra, u noći između Bogojavljenja i Jovanjdana, praznik Svetog Jovana koji je i krstio Isusa Hrista na reci Jordan.
Odgovor je - večeras, u ponoć između Krstovdana i Bogojavljenja. Sledeće noći u ponoć, praznik Bogojavljenja biće već završen, a otpočeće praznovanje Jovanjdana.