NAUČNO DOKAZANO: Žene tokom trudnoće mogu da sačuvaju dete od astme!
IZVOR: Republika - 22.03.2018 | 05:15
Naučnici su dokazali da mame, koje u trudnoći jedu dosta povrća, mogu svoje dete da sačuvaju od astme!
Bebe koje su rođene od strane majki koje su tokom trudnoće redovno konzumirale bokoli, spanać, kupus, i drugo povrće, imaju čak 50% manje šansi da obole od astme.
Međutim, ovakva ishrana tokom trudnoće je dozvoljena jedino ako se doktor koji prati trudnoću slaže sa tim, i to preporučuje.
Foto: pixabay.com
Međutim, povećanje unosa povrća nakon trudnoće moglo bi malo da se razlikuje.
U najnovijoj studiji, koja je rađena u Tokiju, praćeno je 310 novorođančadi, čije su majke jele povrće tokom trudnoće. Kada su deca napunila drugu godinu, bili su ispitivani na mogućnost oboljevanja od astme.
Rezultati su objaljeni u časopisu za kliničku ishranu, pokazali su da deca, čije su majke više jele zeleno, lisnato povrće, imale čak 52% manje šištanja u plućima, odnosno, teškog disanja - što je čest simptom astme, od beba čije su majke manje jele povrće.
Više od milion dece u Velikoj Britaniji pati od astme, i tamo je stopa te bolesti među najvišima u Evropi.
Prosečno tri osobe dnevno umre od astme.
Foto: pixabay.com
Šećer - neprijatelj u trudnoći
Međutim, naučnici smatraju da bebe, čije majke uživaju u šećeru tokom trudnoće, imaju dvostruko veće šanse za oboljenjem od astme.
Stopa alergijske astme - izazvana prašinom, mačkama i polenom, uvećana je za 101% kod sedmogodišnjaka čije su majke jele veću količinu šećera u trudnoći.
Smatra se da šećer izaziva zapaljenje u plućima beba dok se one još razvijaju.