OBIČAJI NA VELIKU SUBOTU: Danas se maste jaja, a najvažniji je STRAŠNIK


IZVOR: Aleksandar Novaković - 04.05.2024 | 09:23


Danas je poslednji dan Časnog posta, poznat kao Velika subota, kada vernici pravoslavne veroispovesti praznuju u molitvi, miru i tišini, kao dan žalosti za raspetim Hristom.

Foto: Shutterstock
OBIČAJI NA VELIKU SUBOTU: Danas se maste jaja, a najvažniji je STRAŠNIK

U mnogim delovima Srbije, ovaj dan je poznat i kao Masna subota, kada se jaja "mažu" u crveno ili, prema verovanju, u kućama koje su imale smrtni slučaj, farbaju u tamnocrveno, crno ili "mažu" u čađi.

Simbolika farbanja jaja

Jaja se farbaju isključivo od strane devojaka i žena, a postoji zanimljivo verovanje da su žene u nekoj dalekoj zemlji obojile i išarale jaja kako bi omele vojnike koji su gonili Isusa.

Kako bi ga zaštitile, brzo su obojile jaja i ponudile ih vojnicima, čime su odvukle pažnju s Isusa, dajući mu priliku da pobegne. Od tada se veruje da su farbana jaja blagoslovena.

Običaji vezani za farbanje jaja

Prema običaju, u ranu zoru se farba samo jedno jaje, koje se naziva strašnik. Majke trljaju strašnik po obrazima dece dok se boja još uvek ne osuši, verujući da će im to doneti zdravlje i snagu. Takođe, kada naiđe nevreme s grmljavinom, domaćin iznosi strašnika da grad mimoiđe imanje, a ovo jaje se pažljivo čuva.

Foto: Shutterstock

U ranu zoru se farba strašnik

Simbolika Velike subote

Veliku subotu još nazivaju i "strasna subota", "zavalita subota" ili "dugačka subota", kako bi vernici odali počast dugim mukama raspetog Hrista. Prema verovanju, na ovaj dan je Hristovo telo bilo u grobu, dok je njegov duh bio u Adu. Smrt koja je do tada vladala nad preminulim dušama, pobegla je od Spasitelja, a Gospod je duše pravednika iz ada uveo u rajska naselja.

Obredi i verovanja

Na Veliku subotu se ne radi u polju, a žene ne obavljaju ručne radove. Takođe, postoji verovanje da bi trebalo učiniti kakvo dobro ili milosrdno delo kako bi "nekome krenulo". Vernici takođe celivaju plaštanicu na Hristovom grobu, koja se svečano iznosi pred pravoslavne oltare, a pre slavlja Vaskrsenja, uz poseban ritual, unosi se u oltar. Ovaj dan se takođe smatra danom pripreme za doček velikog praznika Vaskrsenja Gospodnjeg, kada se čisti i sređuje kuća, priprema hrana, garderoba, te se farbaju jaja pre izlaska sunca.

BONUS VIDEO: