EKSKLUZIVNO! MILAN MANDARIĆ O EVROTITULI MANČESTER SITIJA: Arapi ne troše badava, već samo investiraju u ljude poput Gvardiole


IZVOR: Vladimir ZOGOVIĆ - 12.06.2023 | 06:45


Da, mnogo novca izdvajaju, ali sve su to ispravni potezi. Dovode najbolje fudbalere i, ujedno, razvijaju svoju akademiju, kaže za naš portal proslavljeni Srbin

Foto: FSS
EKSKLUZIVNO! MILAN MANDARIĆ O EVROTITULI MANČESTER SITIJA: Arapi ne troše badava, već samo investiraju u ljude poput Gvardiole

Evropski fudbal dobio je novog vladara - Mančester siti, koji je na pogon arapskih petrodolara posle deceniju i po ostvario davnašnji cilj i osvojio Ligu šampiona.

U finalu u Istanbulu savladan je Inter minimalnim rezultatom 1:0 (0:0), a proslavljeni Milan Mandarić, srpsko-američki biznismen koji je s uspehom predvodio nekolicinu engleskih klubova, za Republiku je otkrio formulu uspeha "građana".

Foto: Tanjug/AP

ZASLUŽENO NA TRONU Fudbaleri Mančester sitija

Ostrvski tim je sada već davne 2008. došao u vlasništvo šeika Ujedinjenih Arapskih Emirata Muhameda bin Zajeda, koji je svoje čedo tek drugi put gledao uživo. Zvuči zaista nestvarno, ali poslednju Sitijevu utakmicu sa stadiona je posmatrao 2010, u pobedi od 3:0 nad Liverpulom. Ali, kad je novac u pitanju, bio je mnogo velikodušniji pošto je u ekipu s Etihada za 15 godina uložio čak 2,4 milijarde dolara.

Većina fudbalskih fanatika i pored apsolutno zaslužene evrotitule i dalje zagovara podrugljivu tezu "plastičnog i veštačkog Mančestera", koji najbolje oslikava stara srpska izreka "para vrti gde burgija neće".

Međutim, Milan Mandarić, najpoznatiji srpski i svetski cenjeni sportski radnik, ima malo drugačiju teoriju. Osvajanje "ušatog pehara" "građana" nije plod uzaludnog i bahatog trošenja para, već razumne klupske politike, koja je naposletku dala rezultate. Da se razumemo, ovo su reči čoveka koji je s uspehom predvodio Lester, Portsmut, Šefild venzdej i u Engleskoj ima kultni status.

- Svi kažu kako Arapi imaju novac, pa ga nasumično troše. Da, oni zaista izdvajaju mnogo, ali to nije trošenje zabadava, već oni samo investiraju u prave ljude, kao što je, recimo, trener Pep Gvardiola. Daju mu apsolutnu podršku u svemu što radi i to je prava stvar. Takođe, investiraju i u prave fudbalere, dok im se uporedo razvija akademija, odakle crpe nove snage. E to je fudbal! A ne da ulažete pare i oslanjate se na neke druge stvari - počinje čuveni Srbin, koji je krajem šezdesetih napustio otadžbinu i trbuhom za hlebom pošao u Ameriku.

Foto: Tanjug/AP

VREDI SVAKI DINAR Pep Gvardiola

U međuvremenu je prilično prosperirao u fudbalskom biznisu i malo podrobnije je objasnio fenomen Mančester sitija.

- Oni su dokaz da je fudbal postao najveća sportska industrija. NBA liga? Ne može da parira fudbalu. Englezi su Englezi. Bio sam tamo 18 godina i njihov mentalitet je prosto fantazija. Koliko ti navijači vole klub, pa i sami igrači, to je neverovatno. Takav sklop može samo na jednom mestu na svetu - u Engleskoj. Mi iz Srbije bi trebalo malo da prepišemo njihovu terapiju. Zaista imamo talente, momke koji znaju da igraju fudbal, ali bi bilo dobro da vidimo i malo čvrstine, želje, borbenosti i ljubavi prema svom klubu. Ja sam vodio tri njihova kluba i prosto ne znam u kojem su me više voleli. Mene, klub, igrače... A ja sam samo doprinosio nekim stvarima koje nisu imali i to su ljudi znali da cene - naglašava Mandarić.

S tribina Olimpijskog stadiona "Ataturk" svedočio je Sitijevoj tituli.

- Bilo je fantastično. Ja sam srećan čovek što sam toliko godina bio deo toga. Imalo je šta da se vidi, zaista. Lep program i priznanje za mene, prezadovoljan sam. Bila je jeziva gužva posle meča, pa nisam razgovarao s akterima niti sam na tome insistirao. Dovoljno mi je bilo što sam bio deo spektakla i otišao sam sa stadiona pun utisaka - zaključio je Milan Mandarić.

BONUS VIDEO