RIM 1934: Svetsko prvenstvo u slavu fašizma! (VIDEO)
IZVOR: Vladimir Vorih - 24.10.2022 | 12:49
Druga po redu smotra svetskog fudbala održana je u Italiji.
Nakon premijernog izdanja u Montevideu, domaćin narednog Svetskog prvenstva bio je Rim i Italija. Takmičenje je odigrano u specifičnoj političkoj situaciji, a mnogo više od samog fudbala ovo takmičenje je proteklo u promovisanju novog političkog poretka, fašizma čiji predvodnik bio Benito Musolini.
Kandidati za domaćina Svetskog prvenstva 1934:
Kada je reč o domaćinskvu svetske fudbalske smotre 1934. godine, postojala su dva kandidata. Pored Italije koja je kasnije i organizovala turnir, Švedska je figurirala kao potencijalni domaćin, ali je savez ove zemlje pre glasanja odustao od kandidature, pa je na kongresu FIFA organizacije održanom 9. oktobra 1932. godine i zvanično Italija proglašena zemljom domaćina.
Reprezentacija Jugoslavije izbegla promociju fašizma:
Iako je nacionalni tim Kraljevine Jugoslavije sa mnogo uspeha predstavljao evropski fudbal u Urugvaju, ovoga puta izabranici Boška Simonovića nisu uspeli kroz kvalifikacije da se domognu vize za Rim.
Foto: wikipedia.org
U okviru "grupe 6" evropskih kvalifikacija, naš nacionalni tim je u konkurenciji Rumunije i Švajcarske zauzeo poslednju treću poziciju.
- "Grupa 6", rezuzltati:
Jugoslavija : Švajcarska 2:2
Švajcarska : Rumunija 2:2
Rumunija : Jugoslavija 2:1
- Tabela:
1. Rumunija 3
2. Švajcarska 2
3. Jugoslavija 1
Završni turnir:
Svetsko prvenstvo u Italiji održano je od 27. maja do 10. juna, a ukupno 16 reprezentacija sveta svojemečeve je igralo u osam gradova (Rimu, Milanu, Bolonji, Firenci, Napulju, Đenovi, Torinu i Trstu).
Foto: wikipedia.org
Grupne faze takmičenja nije bilo. Ukupno 16 nacionalnih selekcija igralo je kup sistem.
U veiko finale plasirale su se selekcije Italije i Čehoslovačke, a domaća selekcija je u velikom finalu odigranom na "Nacionalnom stadionu Fašističke partije" u Rimu slavila rezultatom 2:1 čime je stigla do dragocenog pehara.
U listu strelaca upisali su se Rejmundo Orsi i Anđelo Skijavio za domaću selekciju, a jdini pogodak za Čehoslovačku postigao je Antonin Puč.
Konačan plasman:
1. Italija; 2. Čehoslovačka; 3. Nemačka; 4. Austrija; 5. Španija; 6. Mađarska; 7. Švajcarska; 8. Švedska; 9. Argentina, Francuska, Holandija; 12. Rumunija; 13. Egipat; 14. Brazil; 15. Belgija; 16. SAD