Anđelija Arbutina bila je HEROJ! Planeta SE KLANJALA supruzi Slobodana Šarenca! (VIDEO)
IZVOR: Republika - 03.11.2022 | 14:03
Postigla je nestvaran uspeh.
Anđelija Arbutina stigla je u centar pažnje javnosti posle incidenta koji je imala u saobraćaju, a posle kog je zadobila telesne povrede od strane Nenada J.
Supruga Slobodana Šarenca nije želela da otkriva detalje ove situacije, već se samo zahvalila na brizi kada smo je pozvali, a njoj je, pre 34 godine bila zahvalna cela Jugoslavija.
Arbutina je tada bila deo ženske košarkaške reprezentacije koja je na Olimpijskim igrama u Seulu uspela da stigne do srebrne medalje. Bio je ovo najveći uspeh jugoslovenske košarke jer su i muški i ženski tim stigli do finala gde su poraženi od SAD-a, a cela planeta se u tom trenutku klanjala Anđeliji Arbutini i njenim saigračicama.
Uspeh jugoslovenskih dama pod obručima u Seulu došao je kao kruna uspešnih osamdesetih, posle dve bronze, na OI u Moskvi 1980. i na EP u Banjaluci (1980) i srebra na EP 1987. i u Kadizu. U nacionalnom timu su se u Seulu našle sledeće košarkašice:
Stojna Vangelovska, Mara Lakić, Žana Lelas, Eleonora Vild, Kornelija Kvesić, Danira Nakić, Slađana Golić, Polona Dornik, Razija Mujanović, Vesna Bajkuša, Anđelija Arbutina i Bojana Milošević.
Ovaj tim vodio je legendarni selektor Milan Ciga Vasojević sa pomoćnikom Mihajlom Mikijem Vukovićem.
Na putu do srebrnog odličja izabranice selektora Milana Vasojevića su u grupi zabeležile dve pobede i jedan poraz (Jugoslavija – Kina 56:53, Jugoslavija – SAD 74:101, Jugoslavija – Čehoslovačka 69:57), zatim u čuvenom polufinalu su savladale Australiju 57:56, a u finalu doživele poraz od SAD 77:70.
Upravo je protiv Australije heroj bila Anđelija Arbutina čijim košem se naša reprezentacija plasirala u finale.
Šteta što su sankcije, a zatim i raspad SFRJ rasturile ovaj tim koji je u finalnom meču dokazao da može da parira moćnim Amerikankama.
Treba napomenuti da je Arbutina ovaj turnir igrala sa povredom palca, ali da je, uz Raziju Mujanović, bila nosilac igre.
- Seul mi je promenio život i igrački i u svakom drugom smislu. To će uvek negde pisati i ljudi će se sećati. To se desilo kako se desilo i dobro je da se tako dogodilo, pitanje je šta bi bilo da je ispalo drugačije. Ali to je to. Svi me pamte po tome. Spremale smo se u Aranđelovcu i povredila sam ruku, maltene su mi popucali ligamenti desne ruke. Na treningu sam zakačila saigračicu i prst se okrenuo u surotnom smeru. Bilo je razmišljanja da li da idem na OI, ali pošto je išao ceo medicinski tim sa našom delegacijom, onda sam i u Seulu imala terapije. Stavljali su mi neke specijalne bandaže, imala sam osećaj kao da nemam palac - ispričala je, svojevremeno, Anđelija Arbutina, junakinja jugoslovenskog tima, pa dodala:
- Šteta što nam je sankcijama uskraćeno igranje na OI u Barseloni 1992. godine. Sigurno bismo uzele zlato i tamo, ali i na SP 1994. godine. Bio je dogovor te generacije da ćemo 1994. godine skoro sve da se oprostimo. Imale smo u planu da osvojimo ta dva zlata, išlo se ka tome, imale smo kvalitet za to, ali nije nam se dalo zbog više sile. U Barseloni je zlato osvojio ruski tim, od kojeg smo realno bile bolje.