PARTIZAN IZBLOKIRAN U ŠPANIJI! Crno-beli vodili, pa poklonili pobedu Baskoniji

IZVOR: REPUBLIKA/R.V.B. - 03.10.2024 | 22:41

"Valjak" poražen u prvom meču nove sezone u Evroligi sa 88:82.

Košarkaši Partizana su izblokirani u Španiji! Izabranici Željka Obradovića su poraženi od Baskonije sa 88:82 (16:17, 16:21, 27:22, 29:22) u prvom meču nove sezone u Evroligi i to pošto su vodili veći deo meča. Međutim, španska ekipa je odigrala maestralno drugo poluvreme, a kako je igrala odbranu svedoči čak šest blokada.

Crno-beli su nešto sporije ušli u meč i dugo su bili bez poena iz igre. To je Baskonija iskoristila i povela sa 9:3, a onda se upalila Žocova mašina. Košarkaši Partizana su stegli u odbrani, a šut za tri poena je proradio. Pritom je profunkcionisao tandem “braće” Džons, Karlika i Tajrika, s tim da je prvi asistirao, a drugi zakucavao i stavljao rivale na “poster”. Kada su se na sve to uključili Dejvis i Bonga Partizan je učvrstio vođstvo trojkama (5/11 u tom trenutku) i došao u tom trenutku do maksimalnih “plus šest” na odlasku na veliki odmor (38:32). Ono što je dodatni plus je da je Žoc koristio čak osmoricu igrača, što svedoči o širini u igri.

U trećoj četvrtini se za sve pitao Tajrik Džons. Dok je američki centar igrao Partizan je dominirao, a onda je dobio udarac u kuk pa je morao na klupu. U međuvremenu se raspucao i Moneke, pa je Baskonija držala priključak na ulasku u poslednju deonicu.

Poslednja deonica donela je puno neizvesnosti, a za to su krivi košarkaši Partizana. Kada su se taman odlepili, umesto da stanu na loptu, oni su srljali u napadu pa je Baskonija polako ali sigurno stigla, a onda i povela sa 75:72. Stajao je taj rezultat dugo na semaforu, Partizan je poentirao, ali kada je mogao do vođstva nije Lundberg uradio ništa u solo napadu, a Luvavu je pogodio trojku za 78:74. Nažalost, to je bilo to od crno-belih. Oni su svoje šanse prokockali, pa je domaćin mirno priveo susret kraju.

Razočaran: Željko Obradović

Posle 40. minuta igre u Vitoriji najefikasniji kod Partizana bio je Tajrik Džons sa 22 poena, a pratili su ga Brendon Dejvis sa 20 i Vanja Marinković sa 11. Kod Baskonije Hauard je dao 17 poena, Luvavu je dodao 15 poena, Sedekerkis 14, a Moneke 13 poena.

Narednu utakmicu u Evroligi Partizan će odigrati takođe u Španiji, ali protiv Reala u Madridu 10. oktobra. Premijeru pred svojim navijačima u elitnom takmičenju imaće 15. oktobra protiv Bajerna u Beogradskoj areni.

Baskonija - Partizan 88:82

(16:17, 16:21, 27:22, 29:22)

TOK MEČA

ČETVRTA ČETVRTINA

10. minut - I Baskonija sada pravi faul jer nije u bonusu! Dejvis promašuje sve u pokušaju za tri poena.

10. minut - Hauard pogađa slobodna bacanja. Izgleda da je to to - 88:82

10. minut - Dejvis pogađa trojku - 86:82

10. minut - Partizan traži spas u penal završnici, ali slaba je to uteha - 86:79

10. minut - Vanja pogađa trojku za kakvu takvu nadu - 84:79

10. minut - Sada je 84:76 posle slobodnih bacanja Foresta

10. minut - Hol pogađa, opet je plus šest - 82:76. Vanja ne pogađa, Partizan je pred porazom!

9. minut - Dejvis drži Partizan u životu - 80:76

9. minut - Nova rampa Baskonije, šesta! Pa lagan koš za 80:74. Baskonija je pred pobedom

8. minut - Luvavu pogađa trojku! Vodi Baskonija sa 78:74

7. minut - Lundberg konačno pogađa za Partizan - 75:74. Crno-beli su se odbranili na drugoj strani, a Moneke napravio prekršaj.

6. minut - Koji kiks Partizana. Posle odmora i nacrtane akcije nisu igrači ubacili loptu u igru za pet sekundi! Pa nova greška, u kontri tri na jedan ništa od koša jer je Braun bio sebičan! Posle dugog pregledanja snimka lopta je posle blokade dodeljena Baskoniji

6. minut - Dejvis dobija rampu, a Baskonija to ne koristi sa druge strane. Pometnja na terenu, na kraju je lopta kod Španaca. Tražio Žoc "čelendž" i dobio ga, pa je lopta Partizanova posle televizijskog minuta odmora.

5. minut - Trojka, vodi Baskonija! 73:72. Niko nema u Partizanu da "stane na loptu". Hol ima dva bacanja i pogađa ih. Španci se odlepljuju - 75:72

4. minut - Baskonija je samo na pola koša zaostatka - 70:71. Tajrik zato pogađa drugo bacanje za 70:72

3. minut - Baskonija uzvraća trojkom - Sada i Karlik Džons probija - 67:71. Baskonija 1/2 sa slobodnih bacanja - 68:71

2. minut - VANJA! Marinković cepa mrežicu trojkom, a onda Tajrik kida koš - 64:69

2. minut - Dejvis ponovo ne da prednost za 62:64. S druge strane Moneke ne da Baskoniju - 64:64

2. minut - Dejvis povećava prednost crno-belih - 59:62, ali Baskonija stiže do izjednačenja sa 2+1

TREĆA ČETVRTINA

10. minut - Partizan ne da vođstvo - 59:60

10. minut - Partizan je zaređao sa izgubljenim loptama, pa se Tajrik Džons vraća na teren

8. minut - Hauard za tri - 57:60. Novi poeni za Baskoniju za 59:60

8. minut - Baskonija izjednačuje, dok je Džons na klupi. Bonga cepa mrežicu trojkom - 54:57. A onda Lundbeg za tri - 54:60

6. minut - Tajrik Džons je dobio udarac u kuk! Mora na klupu! Baskonia to odmah koristi za 52:54.

6. minut - Tajrik je zver. Američki centar pogađa kad hoće - 48:54. Moneke prati za dva i 50:54

5. minut - Hol se snašao pod košem, drži Baskoniju u korak za Partizanom - 48:50. Odmah Partizan uzvraća za 48:52

4. minut - Tajrika je nemoguće čuvati. Polaganje za dva poena lagano - 43:48. A onda i trojka Baskonije (46:48). Pa opet Džons za svoj 17. poen i 46:50

3. minut - Moneke se razigrao, ali je morao na slobodna bacanja - 43:46

2. minut - Braun pogađa i pokreće opet "valjak" - 39:43. Forest uzvraća - 41:43. A onda i Lundberg se upisuje u strelce i to trojkom za 41:46

2. minut - Crni minut Partizana - Vaskonija je preko Monekea u seriji 7:0 za 39:41

1. minut - Moneke daje prvi koš iz igre i to trojku - 35:41. Krade Baskonija loptu Partizanu, a onda i daje još dva poena 37:41.

1. minut - Počelo je drugo poluvreme. Tajrik Džons odmah pogađa za dva poena i ima dodatno slobodno bacanje za maksimalnih 32:41

DRUGA ČETVRTINA

10. minut - Partizan brani napad! Crno-beli vode na poluvremenu sa 38:32.

9. minut - Bonga je u kontri, ali Hauard ga je "zalepio" faulom i poslao na liniju za slobodna bacanja - 32:38

8. minut - Bonga pogađa trojku! 32:36 za Partizan

7. minut - Dejvis je ponovo pogodio. Lagano polaganje za dva poena i tri razlike - 30:33. Hauard uzvraća.

6. minut - Hauard cepa mrežicu drugom trojkom - 30:31

6. minut - Partizan je u kontri. Dejvis mora na liniju za slobodna bacanja. Nažalost daje samo drugo - 27:31

5. minut -  Dejvis je namestio ruku. Četvrta trojka Partizana - 27:30

5. minut - Baskonija se ne da - 27:27

4. minut - Karlik za Tajrika i novo kucanje - 25:27! Već imamo tandem za velika dela u Partizanu

2. minut - Hauard se zapalio, ali Partizan uzvraća - 23:25. Pa Jaramaz za izjednačenje Baskonije (25:25)

2. minut - Baskonija vodi, na kratko, ali Nilikina pogađa trojku. Nažalost, Hauard vraća. A onda NBA akcija Partizana i Tajrik stavlja Diopa "na poster". Pa pogađa i dodatno slobodno bacanje - 21:23

PRVA ČETVRTINA

10. minut - Partizan je stegao odbranu. Karlik Džons je potrošio vreme, ali ne sve. Baskonija daje trojku uz zvuk sirene za kraj četvrtine - 16:17

9. minut - Tajrik je nezaustavljiv, polaže loptu u koš - 13:17

9. minut - Moneke imao kontru, ali Lundberg ga stiže. Poene morao da traži sa linije za slobodna bacanja - 13:15

8. minut - Vanja polaže za plus četiri - Serija 10:0 za 9:13. Baskonija uzvraća za dva. Pa onda opet Dejvis za 11:15

7. munut - Bomba Marinkovića. Partizan prvi put vodi - 9:11

6. minut - Dejvis cepa mrežicu uz zvuk sirene - trojka za 9:8

5. minut - Tajrik Džons zakucava za 9:5

5. minut - Luvavu ne staje, sada je 9:3 za domaćine

4. minut - Braun prekida crnu seriju za 6:3. Sada i Baskonija polovična sa bacanja za 7:3

3. minut - Luvavu pogađa iz daljine. Partizan još bez koša iz igre - 6:1

2. minut - Baskonija ponovo sigurna u napadu - 4:1

2. minut - Tajrik Džons polovičan sa linije za slobodna bacanja - 2:1

1. minut - Baskonija prva dala koš - 2:0

1. minut - Meč je konačno počeo.

DOMAĆIN ODAO PRIZNANJE VANJI MARINKOVIĆU

Španci nisu zaboravili šta je novi kapiten Partizana uradio za njih.

SCENSKI SPEKTAKL PRED SAM MEČ

Zbog toga kasni sama utakmica nekoliko minuta.

SVE JE SPREMNO ZA SPEKTAKL

VANJA MARINKOVIĆ I OGNJEN JARAMAZ ZAMENILI KLUBOVE

Srdačan susret Vanje Marinkovića i Ognjena Jaramaza. On je posebno zanimljiv jer su oni praktično zamenili klubove između dve sezone.

PRE MEČA

Košarkaši Partizana gostuju večeras Baskoniji od 20.30 u prvom meču u novoj sezoni u Evroligi. Izabranici Željka Obradovića dobro su startovali u AdmiralBet ABA ligi, ali su svesni da će utakmice u eliti biti nešto sasvim drugačije.

Ovo je veliki test za crno-bele imajući u vidu da je Žoc od prošle sezone praktično promenio ceo tim, odnosno ostao mu je samo Balša Koprivica, dok su svi ostali otišli i doveo je nove momke. Naime, Partizan su pojačali novi kapiten Vanja Marinković, koji je došao upravo iz Baskonije, te Brendon Dejvis, Ife Lundberg, Karlik Džons, Frenk Nilikina, Dvejn Vašington (u međuvremenu otišao u Šarlot u NBA), Mario Nakić, Mitar Bošnjaković, Aleksej Pokuševski, Sterling Braun, Isak Bonga, Arijan Lakić, Ajzea Majk, Aleksa Dimitrijević i Tajrik Džons.

Kada su u pitanju prognoze, one su optimistične pred ovaj meč. Kvota na pobedu Partizana je i na dan meča i dalje manja nego na trijumf Baskonije. Konkretno, na pobedu crno-belih ona iznosi 1,82 a na slavlje domaćina 2,05. Pritom bukmejkeri očekuju neizvesan susret pa su zbog toga granicu u "hendikepu" dali samo na 1,5 poena. U predovu, očekuje se tesna pobeda Partizana. Ipak, ne sme se заборавити da je Partizan u prethodne dve evroligaške sezone oba puta izgubio u dramatičnim završnicama u kojima je imao praktično “dobijen” duel. Markus Hauard je presudio 2022, a Čima Moneke 2023. godine. Podsetimo, Partizan je u prethodnoj sezoni osvojio 11. mesto u Evroligi sa skorom 16-18 i nije se našao u doigravanju.

Obradović je istakao da ulaze u utakmicu sa velikim ambicijama, istom željom i energijom koju su imali u pripremnim utakmicama sa evroligašima. Naglasio je i karakteristike protivničkog tima, ističući Pabla Lada kao trenera, koji se oslanja na tranziciju, individualna rešenja, ofanzivni skok i izolacije.

Spreman za velika dela: Željko Obradović

- Prva utakmica u Evroligi, ulazimo sa velikim ambicijama. Imali smo pripremne utakmice i sa evroligašima. Želeo bih da igramo na isti način kao dosad, sa istom željom i energijom koju smo imali u tim utakmicama, mislim da je to najbitnije. Teren je tamo nezgodan, bez obzira što su promenili tim, trenera, sličan način igre. Ono što je karakteristično za Pabla Lada kao trenera, dosta tranzijice, individualnih rešenja, ofanzivnoh skoka, izolacije. Naravno, igrač koji je jako bitan – Hauard, koji je sposoban da šutira 15 puta za tri poena na utakmici. Sve smo to razradili, videćemo kako ćemo da izgledamo na utakmici - rekao je Obradović.