FARSA: Posle jedne noći pritvora Ivan Đukić pušten uz mere opreza


IZVOR: Tanjug - 09.01.2019 | 17:56


Županijski sud u Bjelovaru odlučio je danas da ne odredi pritvor Ivanu Ðakiću, sinu poslanika u hrvatskom parlamentu, Josipa Ðakića, koji je na fejsbuku, na dan pravoslavnog Božića, objavio užasavajuću fotografiju ustaše koji u ruci drži odrubljenu glavu Srbina.

Foto: facebook.com/Ivan Đakić

Ivan Đakić

Kako je preneo portal Index, Ðakić je pušten uz mere opreza redovnog javljanja policiji.

Sud u Bjelovaru je na ročištu odlučivao o predlogu virovitičkog Opštinskog državnog tužilaštva za određivanje jednomesečnog pritvora Ðakiću (22), zbog opasnosti od ponavljanja kaznenog dela javnog podsticanja na nasilje i mržnju.


Ivan Ðakić priveden je u prostorije Županijskoga suda u Bjelovaru oko 16.45, u pratnji advokata. 

Kako se navodi, doveden je s lisicama na rukama.



Iako je Ðakić junior odmah izbrisao fotografiju sa porukom, njegov govor mržnje i podsticanje na nasilje osudili su hrvatska vlada i vladajuća HDZ, čiji je bio član iz koje je, prema nekim medijima juče po kratkom postupku izbačen, a prema nekima se navodno sam ispisao.

Otac mladića, Josip Ðakić, izvinio se u ime sina i rekao da ga tako nije vaspitao.

Sve ove osude došle su nakon što je lider Samostalne demokratske stranke Srba u Hrvatskoj, Milorad Pupovac, na vanrednoj konferenciji za novinare ocenio da je post Ivana Ðukića jezivi govor mržnje i poziv na napad na Srbe.

Pupovac je rekao da je takvih situacija već previše i da je izgubio svo poverenje u hrvatsko pravosuđe jer nijedan slučaj do sada nije adekvatno sankcionisan.

Foto: Tanjug

IZGUBIO POVERENJE U HRVATSKO PRAVOSUĐE: Milorad Pupovac

Poručio je i da ako nadležni nešto ne preduzmu protiv postupka mladog Ðakića, krivičnu prijavu, najavio je, podneće srpska zajednica.

Lider SDS S je poručio i da je za ovo krivično delo predviđena kazna zatvora od tri godine.

Zagrebački Večernji list piše danas da se čeka da se u Hrvatskoj donese zakon koji bi trebalo da omogući kažnjavanje nedopuštenih ponašanja na internetu, a Zaštitnica građana je ranije upozorila da četiri puta manja Estonija ima veb-policajce, a da ih Hrvatska još nema.