HRVATSKA IMA SAMO JEDAN CILJ, A TO JE PRESTIĆI RUMUNIJU! Evo i zašto!
IZVOR: Republika - 09.03.2021 | 07:09
Bez reformi nema dodatnog novca ni za jedan sektor.
To je uslov koji je novi rumunski premijer Florin Kacu postavio svojim ministrima kada je vlada u Bukureštu počela da kroji budžet za ovu godinu s trogodišnjim smernicama.
Premijeru se, na kraju, tako odlučan reformski stav isplatio. Rumunski parlament je ovih dana usvojio predloženi budžet koji između ostalog predviđa zamrzavanje plata u javnom sektoru i brisanje dodataka na plate, kao i zamrzavanje penzija.
S druge strane, novim se budžetom predviđa rast socijalnih izdataka i investicija.
Reforme će trajati godinama
Cilj takvih mera je smanjivanje budžetske rupe. Proračunski manjak je, naime, lane dostigao 9,8 odsto rumunskog BDP-a, a cilj za ovu godinu je njegovo smanjivanje na 7,2 posto BDP-a. Ogroman manjak u velikoj meri odražava posledice koje je korona-kriza ostavila na rumunsku ekonomiju, a smanjivanje budžetskog deficita nužno je radi manjeg zaduživanja, kojim bi se krpile rupe, kao i zbog rejting agencija i Evropske komisije.
Tako će u 2021. plate i naknade u javnom sektoru ostati zamrznute na lanjskom nivou, prekovremeni rad državnih službenika se neće posebno nagrađivati, a smanjuju se, kako su objavili mediji, i subvencije. Rumunija bi tako do 2024. Trebalo da ispuni kriterijume Mastrihta, koji su i uslov pristupanja Evrozoni.
Rumunija pretekla Hrvatsku
Rumunija se, dakle, odlučila za drukčiji pristup od onog koji primenjuje Hrvatska, piše Indeks. Ali ona je i u prethodnom periodu sprovela brojne reforme pa je Hrvatsku još pre izbijanja korona-krize u mnogo čemu pretekla, piše portal.
Prema podacima evrostatističara, rumunski BDP po stanovniku je, iskazan u paritetu kupovne moći, koji eliminiše razlike u cenama među državama, u 2019. dostigao 70 posto proseka Evropske unije. Istovremeno, hrvatski BDP per capita, takođe iskazan u paritetu kupovne moći, iznosio je samo 64 posto Unijinog prosjeka i u EU klubu je bio veći samo od bugarskog.
Reforma pravosuđa ključ razvitkaI Vedrana Pribičević iz Zagrebačke škole ekonomije i managementa (ZŠEM) kaže da je reforma pravosuđa bila ključna za uspon rumunske ekonomije. Osnovali su, napominje ona, i posebnu antikorupcijsku agenciju. Među deelatnostima koje je rumunska država odlučila posebno da podstiče Pribičević navodi IT sektor. - Poreske olakšice za IT industriju u Rumuniji postoje od 2004. godine. Rumunija i inače ima nisko poresko opterećenje - ističe za Index Pribičevićeva. Rezultat takve politike je da je Rumunija, a posebno Bukurešt, danas jedan od evropskih IT centara. Čak i hrvatski IT stručnjaci poslednjih godina odlaze na rad u Rumuniju. Ne treba se stoga čuditi ocenama ekonomista da će jedan od ciljeva hrvatske politike u narednom periodu zapravo biti kako dostići Rumuniju, piše portal. |
Razvija se brže od Hrvatske
Rumunska privreda se proteklih godina razvijala znatno bržom dinamikom nego hrvatska. Podaci Evrostata pokazuju da je rast rumunskog BDP-a u 2016. iznosio 4,7 posto, u 2017. čak 7,3 posto, a u 2018. godini 4,5 posto, dok je u 2019. rast iznosio 4,1 posto. Rast hrvatskog BDP-a bio je znatno sporiji: u 2016. 3,5 posto, 2017. 3,4 posto, u 2018. godini 2,8 posto, a u 2019. godini 2,9 posto.
Ekonomisti ističu da glavne sastojke rumunskog recepta ubrzanog razvoja treba tražiti u kombinaciji mera koje su podstakle ulaganja i proizvodnju, kao i u dobrom korišćenju novca iz fondova Evropske unije. Osim toga, Rumunija spada među članice Unije s najmanjim poreskim opterećenjem, što pokazuje i podatak Evrostata po kojem su ukupni prihodi od poreza i doprinosa u toj zemlji 2019. iznosili samo 26,8 posto BDP-a, što je jedna od najmanjih brojki u EU. Ukupno poresko opterećenje u Hrvatskoj iznosilo je 38.7 posto BDP-a.
Iako ima manje poreze od Hrvatske, posledica čega je i veći budžetski manjak, Rumunija spada među članice Unije sa srazmerno malim javnim dugom. Naime, podaci Evrostata pokazuju da je javni dug te zemlje u 2019. iznosio samo 35,3 posto BDP-a, dok je javni dug Hrvatske te godine dosegao 72,8 posto i bio je izvan mastrihtskih granica, koje javni dug limitiraju na 60 posto BDP-a.
Nisu sve karte bacili na razvoj turizmaRumunija je sprovodila i opsežan program privatizacije, kojim je privukla ulagače, najpre u postojeće firme, a potom i u nove projekte. S druge strane, privatizacija je u Hrvatskoj poslednjih godina zamrla. Osim toga, Rumunija nije, kao Hrvatska, sve karte bacila na razvoj samo jedne delatnosti – turizma. - Za razliku od Hrvatske, Rumunija nije toliko zavisna od turizma. Ima i srazmerno mali udeo državne potrošnje u BDP-u, a u EU je ušla pre nas. Članstvo u EU ju je prisililo da sprovede reforme i dovede u red pravosuđe te da krene u bitku s korupcijom - ocenjuje za Index konsultant Andrej Grubišić.
|