ŠMIT SRPSKOJ PRETI RATOM I SANKCIJAMA! Nemački diplomata besan zbog poraza u Njujorku!
IZVOR: E. S. T. - 09.11.2021 | 05:30
Srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik izjavio je da je zadovoljan jučerašnjim sastankom s američkim izaslanikom Gabrijelom Eskobarom.
Foto: Tanjug/AP
- Razgovarali smo o svim otvorenim pitanjima, a najvažnije je da smo isključili mogućnost bilo kakve ratne opcije u BiH. Sa Eskobarom sam najpre razgovarao o uzavreloj atmosferi u vezi s pominjanjem konflikta što nema nikakvog realnog osnova, već su to pokretali oni koji bi da prodube atmosferu nepoverenja - rekao je Milorad Dodik.
ESKOBAR SVE SHVATIO
Oni, dodao je, imaju priliku da to razjasne u direktnim razgovorima sa američkim izaslanikom.
- Rat nije opcija za rešavanje bilo kakvih pitanja u BiH i svi procesi treba da budu politički. Ni ja ni bilo ko iz Republike Srpske nije prizivao rat, kao opciju, i u tom pogledu smo apsolutno saglasni da treba očuvati mir - poručio je Dodik.
Istakao je da Republika Srpska neće odustati od svojih namera što se tiče vraćanja nadležnosti u više oblasti i dodao da će NSRS povući određene saglasnosti iz oblasti vojske, poreza i VSVT, a u narednih šest meseci će Vlada pripremiti i novo zakonodavstvo.
Bošnjaci neće "Otvoreni Balkan"
Dodik je rekao i da je Eskobaru sam ponudio konkretne predloge.
- Rekao sam mu da svi oni koju zveckaju oružjem u BiH treba da budu predmet brzih intervencija. Protiv takvih treba da se usmere međunarodne snage. Niko ne sme da upotrebljava oružje protiv drugih - rekao je Dodik.
Rekao je da je Eskobara upoznao s tim da je on jedini član Predsedništva BiH koji podržava inicijativu "Otvoreni Balkan", ali da su Bošnjaci ti koji ne veruju u taj proces i misle da je reč o, kako je naveo, nekakvoj velikosrpskoj inicijativi.
- Oružane snage BiH ne mogu da popune kvote predviđene za Hrvate i Srbe jer ljudi neće da idu u tu vojsku, ne želimo da umesto njih ulaze muslimani - rekao je Dodik.
Načelno, dodao je, kada je o Dejtonskom sporazumu reč, po tom pitanju nema problema s Gabrijelom Eskobarom.
- Oni to vide u nekoj drugoj formi, a mi u formi koja je vezana za stalno otimanje od Srpske, stalnu destabilizaciju Srpske. Mi ne delimo vrednosti BiH, koja je pravljena tako što je kršen Ustav - rekao je Dodik.
KAZNE U FIOCI
I dok srpski član predsedništva smiruje situaciju, nepriznati visoki predstavnik za BiH i nemački diplomata Kristijan Šmit optužio je Dodika da je glavni krivac za trenutno stanje u toj zemlji i zapretio oštrim reagovanjem međunarodne zajednice. Podsetimo, njegov pokušaj da taj stav iznese u Savetu bezbednosti UN doživeo je fijasko jer su zapadne sile, pod pritiskom Rusije, odustale od njegovog obraćanja.
- Najava člana Predsedništva Milorada Dodika da će govoriti o mirnom raspadu zemlje, kako je sada počeo da najavljuje, da raspusti vojsku i da ima staru vojsku Republike Srpske, najava je destabilizacije. Mislim da je ovo vreme da jasno stavimo do znanja da nećemo dozvoliti da dođemo u situaciju iz devedesetih. Nema mirnog razlaza - kazao je Šmit.
On je komentarisao i "neodlučnost" svog prethodnika Valentina Incka da koristi bonska ovlašćenja, odnosno mogućnost smena "neposlušnih" funkcionera, a koje je imao na raspolaganju.
- Ta ovlašćena imam u fioci i, kao svaki dobar ugovor, dobar ugovor ostaje u toj fioci. Ako dolaze izazovi, mora postojati razumevanje da su oni verovatno deo rešenja - rekao je Šmit.
Violi smeta poređenje RS i Kosova
Izvestilac Evropskog parlamenta za Kosovo Viola fon Kramon izjavila je da ne bi poredila KiM i Republiku Srpsku jer su to dva odvojena pitanja.
- Ne želim da spekulišem da bosanskohercegovački entitet Republika Srpska treba da bude moneta za ustupak Srbije Kosovu. To jednostavno ne želimo pošto je particija zaustavljena - rekla je Fon Kramonova.
Prema njenim rečima, potrebno je da se i KiM i RS okrenu svojoj demokratizaciji, mirnom rešavanju unutrašnjih pitanja i punoj implementaciji reformi vezanih za Evropsku uniju, a ne stalnom stvaranju tenzija i nacionalizma.