STRUČNJACI UPOZORAVAJU! Ako planirate odmor u Hrvatskoj ovo MORATE DA ZNATE!
IZVOR: Republika - 09.07.2023 | 07:59
Zbog toplotnog talasa koji će naredne sedmice pogoditi Hrvatsku izdat je meteoalarm za celu tu zemlju. Vrućina će potrajati barem sedam dana, a vrhunac se očekuje u utorak i sredu, kada će temperature u delovima Hrvatske ići i do 40 Celzijusa, javlja index.hr.
Za sredu je za celu Hrvatsku izdato narandžasto upozorenje, što znači da je opasnost od toplotnog talasa velika.
U četvrtak je prognoziran prodor manje količine hladnijeg vazduha sa severozapada, pa će biti mogući lokalni grmljavinski pljuskovi u unutrašnjosti i na severnom Jadranu. U drugoj polovini nedelje ponovo se očekuje porast temperature i nastavak toplotnog talasa.
Preporuke u slučaju toplotnih talasa
Državni hidrometeorološki zavod Hrvatske izdao je uputstvo za građane u slučaju toplotnog talasa.
"U poslednjoj deceniji se uočava trend porasta temperature u letnem periodu, što utiče na zdravstveno stanje miliona ljudi. Zbog toplotnih talasa svet već sada oseća štetna dejstva, a ona će se verovatno i povećati. U Evropi je zabeležen porast smrtnosti povezan s velikim vrućinama, a procene ukazuju na verovatnost povećanja zdravstvenih rizika zbog toplotnih talasa koji uzrokuju ozbiljne zdravstvene i socijalne posledice. S obzirom na to da pravovremene preventivne mere mogu smanjiti broj umrlih od toplotnih talasa, donosimo vam preporuke za zaštitu od velikih vrućina.
Rashladite svoj dom:
Nastojte da rashladite prostor u kojem živite. Merite sobnu temperaturu između 8 i 10 sati, u 13 sati i noću nakon 22 sata. Idealno bi bilo sobnu temperaturu držati ispod 32°C danju i ispod 24°C noću. To je posebno važno za decu ili ako ste osoba starija od 60 godina te ako imate hronične zdravstvene probleme.
Električni ventilatori mogu pružiti olakšanje i osveženje, ali ako je temperatura iznad 35°C, neće sprečiti bolesti vezane uz velike vrućine.
Klonite se vrućine:
Sklonite se u najhladniju prostoriju stana/kuće, posebno noću.
Ako stan/kuću ne možete držati hladnim, provedite 2-3 sata dnevno u hladnom prostoru (npr. javna zgrada koja je hlađena).
Ne ostavljajte decu ili životinje u parkiranom vozilu.
Redovno koristite kreme sa zaštitnim faktorom od štetnog UV zračenja. Naročitu brigu valja posvetiti novorođenčadi i maloj deci. Za njih treba koristiti zaštitne kreme s najvećim faktorom.
Rashladite telo i pijte dovoljno tečnosti:
Izbegavajte boravak na suncu u razdoblju od 10 do 17 sati, naročito deca, trudnice, starije osobe i srčani bolesnici, te bolesnici oboleli od šećerne bolesti.
Tuširajte se ili kupajte u mlakoj vodi. Druga mogućnost je pokrivanje hladnim mokrim peškirima, hlađenje mokrim sunđerom, kupke za noge, itd.
Pijte redovno, ali izbjegavajte alkohol i napitke s previše kofeina i šećera. Važno je piti dovoljno tečnosti, ali ne naglo.
Pomozite drugima:
Posetite porodicu, prijatelje i komšije koji većinu vremena provode sami. Osetljive osobe mogle bi da zatrebaju pomoć tokom vrelih dana.
Ako imate zdravstvene probleme:
Držite lekove na temperaturi ispod 25°C ili u frižideru (pročitajte upute o skladištenju leka u uputstvu za upotrebu leka).
Tražite savet lekara ako imate neku hroničnu bolest ili uzimate više lekova.
Ako se vi ili drugi oko vas osećaju loše:
Tražite pomoć ako imate vrtoglavicu, slabost, nemoć, teskobu ili ste izrazito žedni i imate jaku glavobolju; što pre otiđite u hladniji prostor i merite temperaturu.
Popijte vodu ili voćni sok da nadoknadite tečnost.
Celo vreme trajanja velike vrućine pridržavajte se i preporuka lokalnih zdravstvenih ustanova".
BONUS VIDEO