ISPRAVKA: Većina žrtava nisu “vojnici poginuli u borbi”


IZVOR: M. J. - E. S. T. - 11.07.2023 | 06:10


Portal Republika.rs datuma 11.07.2023 objavio je tekst pod naslovom "IZGINULI U PROBOJU, SAHRANJENI KAO CIVILI: Sudija Haškog suda iznela ključni dokaz da u Srebrenici nije bilo genocida", koji je u analizi Raskrinkavanja.ba ocenjen kao prenošenje lažnih vesti i dezinformacija.

Foto: Profimedia, Tanjug/AP
ISPRAVKA: Većina žrtava nisu “vojnici poginuli u borbi”


Celu analizu pogledajte ovde: https://raskrinkavanje.ba/analiza/negiranje-genocida-na-godisnjicu-vecina-zrtava-nisu-vojnici-poginuli-u-borbi

U tekstu se navodi da "U Srebrenici nije bilo genocida, a ključni argument da se radilo o zločinu pojedinaca bez ovlašćenja iznela je jedna od sudija Haškog suda u procesu protiv generala Zdravka Tolimira. Naime, sudija koja je citirana je Prisce Nyambe, a njena izjava je preuzeta sa portala "Glas Srpske" i to zapravo uopšte nije izjava.

Radi se zapravo o interpretaciji dela njenog izdvojenog mišljenja, koju je iznio predsednik Udruženja “Istorijski projekat Srebrenica” Stefan Karganović i kao takvo,m potpuno0 je izvedeno iz realnog konteksta.

Zdravko Tolimir osuđen je na genocid, udruživanje radi vršenja genocida, ubistvo kao kršenje zakona ili običaja ratovanja, kao i za istrebljivanje, progon, nečovječna djela putem prisilnog premještanja i ubistvo kao zločin protiv čovečnosti, dok sudija Nyambe iako je obrazložila da nije ubeđena u krivičnu odgovornost osuđenog, nije rekla ono što je naveo Stefan Kraganović.

Zato je ova informacija zapravo potpuna dezinformacija.

Dokazi iz ekshumacija posmrtnih ostataka pokazali su da je većina žrtava ubijena u masovnim pogubljenjima i oni su u suprotnosti s tvrdnjama da su muškarci koji su ubijeni u okolini Srebrenice “poginuli u bitkama”.

U tekstu je dalje navedeno da su "vojno sposobni muškarci stradali u legitimnim borbenim dejstvima” za vrijeme proboja kolone 28. divizije iz Srebrenice prema Tuzli,", ali nigde nisu izneti ključni dokazi ili argumnenti sa njene strane o tome da li je počinjen genocid ili nije, već je iskazano njeno mišljenje. Takođe, Nyambe u svom mišljenju nigde nije propitivala broj žrtava, već priča o izvesnom broju ubijenih, a ne poginulih u borbi (možda čak i do 3.000 ljudi), kao što je to navedeno u tekstu portala Republike. Tvrdnja da su većinu žrtava činili vojnici plasirana je kao čista dezinformacija, kao što je to i čitava izjava sudije Nymabe.

Takođe, portal Republika naveo je da u Srebrenici nije počinjen genocid. Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju zaključio je da je ubistva između sedam i osam hiljada bošnjačkih muškaraca i dječaka u i oko Srebrenice počinila Vojska Republike Srpske u julu 1995. godine te da je većina njih ubijena u masovnim egzekucijama. Ubistva su bila rezultat isplanirane i koordinisane operacije, što je Sud okarakterisao kao genocid.

U tekstu postoje i tvrdnje da je strijeljanje “određenog broja” zarobljenika bilo delo grupe pojedinaca koji su to počinili bez “ovlašćenja”, što je takođe okarakterisano kao netačna ifnormacija. 


Portal Republika.rs izvinjava se svojim čitaocima na plasiranju dezinformacija i lažnih vesti.


(Republika.rs)