PUTINOV ŠPIJUN U SRCU NEMAČKE TAJNE SLUŽBE: U Berlinu počinje SUĐENJE VEKA, Karsten L. optužen za TEŠKU IZDAJU
IZVOR: M.Đ. - 13.12.2023 | 10:25
Karsten L., službenik tajne nemačke službe BND, se sumnjiči da je radio za rusku obaveštajnu službu i navodno otkrio Moskvi strogo poverljive informacije. Uhapšen je u decembru 2022. godine, a smatra se da je tokom 2022. godine prosledio informacije ruskoj obaveštajnoj službi koje je dobio tokom obavljanja svojih profesionalnih aktivnosti.
Službeniku tajne nemačke službe BND Karstenu L. danas bi trebalo da počne suđenje pred Apelacionim sudom u Berlinu jer se sumnjiči da je radio za rusku obaveštajnu službu i navodno otkrio Moskvi strogo poverljive informacije.
Njegov navodni saučesnik, biznismen Artur E., koji je uhapšen u januaru 2023. godine, takođe će se pojaviti pred sudom. Njih dvojica su, zajedno sa jednim preduzetnikom u Rusiji, dali osetljive podatke ruskoj tajnoj službi za unutrašnjost FSB.
Istraga je sprovedena u bliskoj saradnji s BND-om i uz podršku američkog Federalnog istražnog biroa (FBI), a optuženi se terete da su počinili “naročito tešku” izdaju. Karsten L. je odštampao ili fotografisao strogo poverljivi materijal na svom računaru u sedištu berlinskog BND-a, a Artur E. je to zatim odneo u Moskvu i predao ruskoj tajnoj službi.
Otkrivene informacije BND-a bile su zapravo državna tajna, a njihova izdaja dovela je do “opasnosti od posebno ozbiljne štete po spoljnu bezbednost Savezne Republike Nemačke”. Karsten L. je za to od ruske tajne službe dobio 450.000 evra, a Artur E. najmanje 400.000 evra.
Predsednik BND-a Bruno Kal smatra da je stvarna šteta manja nego što se prvobitno strahovalo, jer su količina informacija koja je stigla u Moskvu i njihova upotrebljivost bili “neznatni”. Zbog ovog slučaja, koji se dogodio samo nekoliko meseci nakon početka ruskog napada na Ukrajinu, zaposleni u BND-u moraju otada da pokazuju sadržaj svojih torbi.
BND (Bundesnachrichtendienst) je strana obaveštajna služba Savezne Republike Nemačke1. Osnovan je u aprilu 1956. godine i apsorbovao je “Gehlen Organization”, tajnu obaveštajnu silu koju je stvorio general-major Reinhard Gehlen nakon Drugog svetskog rata i koja je sarađivala sa američkim obaveštajnim agencijama.
BND se bavi prikupljanjem političkih, ekonomskih i vojnih stranih obaveštajnih podataka1. Kao viša federalna vlast, BND je zadužen od strane Savezne vlade. Njegov rad uključuje prikupljanje informacija koje prelaze javno dostupne činjenice i mišljenja.
BND ima 300 lokacija u Nemačkoj i inostranstvu. Godine 2016. zapošljavao je oko 6.500 ljudi; 10% njih su vojni osoblje koji su formalno zaposleni u Kancelariji za vojne nauke.
BONUS VIDEO: