UŽAS U BANJALUCI: U požaru na Klinici za psihijatriju šestoro povređenih
IZVOR: Republika/ T. J. - 08.01.2024 | 13:07
Požar je prijavljen 40 minuta posle ponoći.
U požaru koji je rano jutros izbio na Klinici za psihijatriju u Banjaluci povređeno je šest osoba, potvrđeno je Srpskainfo u Policijskoj upravi Banjaluka.
Požar je prijavljen 40 minuta posle ponoći, piše Srpskainfo.
– Policijskoj upravi Banjaluka noćas oko 00.40 prijavljeno je da je u ulici Mačvanska u prostorijama Klinike za psihijatriju UKC RS došlo do požara. Požar je lokalizovan od strane zaposlenih i pripadnika Vatrogasne brigade Grada Banjaluka. Šest lica je zadobilo tjelesne povrede i lekarska pomoć im je ukazana u UKC RS - naveli su iz PU Banjaluka.
Obavljen je uviđaj na mestu gde je izbio požar u Banjaluci. Dežurni tužilac Osnovnog javnog tužilaštva Banjaluka je odmah obavešten o događaju i naložio je preduzimanje svih neophodnih mera i radnji radi utvrđivanja okolnosti izbijanja požara.
Prema izveštaju vatrogasne jedinice, požar je izbio u jutarnjim časovima u stambenoj zgradi u centru grada. Vatrogasci su brzom intervencijom uspeli da lokalizuju požar i spreče njegovo dalje širenje na susedne zgrade.
Šta prvo uraditi u slučaju požara?
Prvo i osnovno pozovite 193 i precizno recite adresu odnosno lokaciju požara, kao i to da li ima ugroženih osoba. Vatrogascima na licu mesta bilo bi poželjno dati što preciznije informacije o rasporedu prostorija kako bi što efikasnije pristupili gašenju, a pre toga omogućiti im nesmetan prolaz. Ukažite im na opasnosti ukoliko ih ima, kao što su na primer boce sa gasom, lakovi...
Iskusni vatrogasci napominju da ako ste već napustili stan ili kuću u kojoj je izbio požar da se ne vraćate unutra.
Mere prevencije
Kako biste predupredili da do požara dođe u kući, ne ostavljajte uključen šporet bez nadzora, grejna tela odvojte od kreveta, fotelja, kada na duže vreme napuštate kuću isključite sve električne uređaje.
Zapamtite da električne uređaje i aparate u slučaju da se zapale ne smete gasiti vodom. Izvucite kabl iz utičnice, i gasite vatrogasnim aparatom sa prahom (S) ili ugljen dioksidom (CO2). Ni ulje koje se zapali u tiganju ne smete gasiti vodom, jer ćete izazvati još veći plamen. Potrebno je isključiti šporet ili gas, prekriti pokvašenim ćebetom ili nekom nesintetičkom tkaninom, samo prethodno zaštitite ruke i lice zbog opekotina. Na taj način vatra će ostati bez kiseonika neophodnog za gorenje i ugasiće se.
Vodu ne smete sipati ni u dimnjak ako se zapalio, upozoravaju vatrogasci. Sipanjem vode u dimnjak, voda se razlaže na vodonik i kiseonik, a poznato je da je vodonik eksplozivan gas, tako da može doći do eksplozije!