POGINUO MLADIĆ (17) USLED UDARA STRUJE NA ŠINAMA: Hitna pomoć mogla samo da konstatuje smrt


IZVOR: Republika/ T. J. - 04.05.2024 | 23:24


Daljom istragom biće utvrđene sve okolnosti pod kojima je došlo do ove tragedije.

Foto: ST/P. DIVAC/Vladimir Lukic
POGINUO MLADIĆ (17) USLED UDARA STRUJE NA ŠINAMA: Hitna pomoć mogla samo da konstatuje smrt

Mladić (17) nastradao je u Baru kod glavne Železničke stanice. Prema prvim informacijama njega je udarila struja dok je prelazio šine.

- Na lice mesta su stigle nadležne ekipe, ali mogli su da konstatuju samo smrt nesrećnog mladića - potvrdjeno je za agenciju RINA.

Na licu mesta su i dežurni tužilac, ali i veštaci elektro-struke. Daljom istragom biće utvrđene sve okolnosti pod kojima je došlo do ove tragedije.

Šta da uradite ukoliko je vas ili nekoga u blizini udarila struja?


Ukoliko ste se zadesila negde gde je nekoga udarila struja prvo pozovite Hitnu pomoć. Zatim obratite pažnju na sledeće:

Pažljivo pogledajte gde je izvor struje i isključite ga, najbolje i najbrže bi bilo da odšrafite osigurač ili sve osigurače,
Obratite pažnju da se povređena osoba ne nalazi u vodi odnosno da li je možda voda u dodiru sa strujom. Ovo je posebno važno ukoliko se strujni udar desio napolju ili u kupatilu a voda se izliva po podu,
Ukoliko je povreda nastala padom nekog velikog izvora struje ili u blizini velikog izvora struje, budite još oprezniji. Može da se napravi strujni luk koji će povrediti i vas. Pozovite elektrodistribuciju, obavestite ih o nesrećnom događaju kako bi oni isključili struju.
Sada kada ste sigurni da nema struje, pristupite povređenoj osobi.
Pozovite je glasno i probajte da uspostaviti kakav takav kontakt uz što manje pomeranja. Obratite pažnju na to da li možda postoje povrede koje su nastale usled odbacivanja povređenog strujni udarom.

Fizičke povrede u tom slučaju mogu da budu različitog obima, od lakih do teških i opasnih po život. Osobu sa tim oblikom povrede nemojte pomerati kako se povrede ne bi pogoršale. Ukoliko postoji krvarenje zaustavite krvarenje bilo kakvom po mogućnošću što čistijom tkaninom.

Pored fizičkih povreda nastalih odbacivanjem i udaranjem pri padu, strujni udar može da dovede i do:

Direktnog dejstva struje na kožu i tkivo u vidu opekotina. Opekotine mogu da budu različite veličini i različite težine, od manjih zagaravljenih rupica koje predstavljaju samo mesto ulaska do većih opekotina opasnih po život. Prskajte opekotinu lagano vodom kako bi je rashladili ali pri tome obavezno vodite računa da ta voda ne dođe u dodir sa strujom.

Udar struje može da dovede do poremećaja srčanog rada i aritmija. Osobu sa ovim tegobama pomerajte što manje i trudite se da smirite koliko god možete.

Neuroloških poremećaja u vidu trzanja. Ukoliko se to dešava, pokušajte da zadržite toj osobi ruke i noge kako se ne bi dodatno povredila. Nemojte takvoj osobi na silu otvrati usta, gurati kašiku kako bi ostala otvorena ili pokušati sa izvlačenje jezika jer možete ostati bez prstiju. Osobu u takvom stanju stavite koliko možete na stranu u kakav god bočni koma položaj i pazite se nekontrolisanih udaraca ruku i nogu.

Strujni udar može da dovede i do gubitka svesti i smrti. Najgora situacija u kojoj možete da se zateknete u slučaju udara struje je da je osoba koju je udarila struja bez svesti.

Probajte da opipate puls ili da naslonite uvo na grudni koš i pokušate da čujete otkucaje srca. Osobu koja ima povrede koje su nastale odbacivanjem strujnim udarom ili sumnjate da takvih povreda ima, nemojte stavljati u bočni koma položaj.

Trudite se da je što manje pokrećete, osim ako ne postoji opasnost da se ona udavi povraćenim sadržajem ili jezikom. Ukoliko je povreda veća i ima dosta krvarenja uzmite sebi najbližu tkaninu i čvrsto pritisnite na ozledu koja krvari.

Po dolasku lekara, ekipa će očistiti i detaljnije previti ranu, vama je sada najbitnije da što brže zaustavite krvarenje. Ukoliko je osoba bez osnovnih životnih funkcija, nemojte oklevati i pristupite reanimaciji.

BONUS VIDEO: