"ONI SU UVEK NA MAKSIMUMU LOŠE POLITIKE" Kako će se sastav buduće hrvatske Vlade odraziti na položaj Srba
IZVOR: Republika - 08.05.2024 | 21:01
Parlamentarna većina i Vlada biće formirani bez učešća Samostalne demokratske srpske stranke (SDSS), koja je u proteklih osam godina bila partner HDZ.
Hrvatska demokratska zajednica (HDZ) i Domovinski pokret (DP) postigli su danas saglasnost o formiranju nove parlamentarne većine i o strukturi buduće hrvatske Vlade.
Hrvatski premijer i lider HDZ, Andrej Plenković, potvrdio je da je ta stranka postigla saglasnost sa Domovinskim pokretom, Ivana Penave, rekavši da će tri resora u budućoj Vladi pripasti ovoj krajnje desnoj organizaciji.
Ovim je stavljena tačka na brojne spekulacije i postizborne kombinatorike u vezi sastava nove hrvatske Vlade, koja je i zavisila od volje čelnika Domovinskog pokreta, kao trećeplasirane snage na parlamentarnim izborima, održanim 17. aprila.
Međutim, stvar koja će drastično napraviti razliku u odnosu na prošle sastave hrvatske Vlade, jeste odsustvo predstavnika srpske nacionalne manjine u Hrvatskoj.
Parlamentarna većina i Vlada biće formirani bez učešća Samostalne demokratske srpske stranke (SDSS), koja je u proteklih osam godina bila partner HDZ.
Čitava situacija izazvala je zabrinutost za status i položaj Srba u Hrvatskoj, koji će ostati bez svojih legitimno izabranih predstavnika u izvršnoj vlasti, a imajući u vidu oštru antisrpsku retoriku Domovinskog pokreta.
HDZ je proteklih godina gradio svoj imidž na izvesnom otklonu od ideologije 90-tih godina, prikazujući se kao moderna evropska konzervativna partija, prihvatljiva za dijalog, pa najavljena koalicija sa Domovinskim pokretom otvara mnoga pitanja i izaziva strah da bi ratna ideologija ponovo mogla biti inaugurisana.
Politički analitičar, Dejan Vuk Stanković, smatra da hrvatska politika prema Srbima sigurno neće biti bolja.
Foto: YouTube/B92 TV/Printscreen
- Biće gora, ne znam koliko gora, jer su oni uvek na maksimumu loše politike. Biće ponovo agresivna retorika prema Srbiji, biće žustrih napada, prizivanja ratne propagande 90-tih, kao dela zvanićne komunikacije među državama - kaže Stanković.
On dodaje da će položaj Srba biti jako loš, kao što je i sada, a da može biti i gori, što bi značilo potpunu fizičku eliminaciju.
- Ne verujem da će se bilo šta pozitivno odraditi, a ako se dogodi biće to prvorazredno iznenađenje. Uvek je postojala asimetrija u tretmanu Srba u Hrvatskoj, u odnosu na tretman Hrvata u Srbiji. Mi imamo ministra u Vladi Miloša Vučevića koji je Hrvat i bavi se manjinskim pitanjima, dok oni nemaju nikakvo poštovanje prema Srbima tamo. Čak ni druge manjine nemaju baš nešto sjajan položaj, ali to je lice i naličje hrvatske demokratije - konstatuje Stanković.
Zaključuje da je koalicija HDZ i Domovinskog pokreta najbolja parafraza onog nekadašnjeg "Nemačka iznad svega", a sada je "Hrvatska iznad svega" i to je shvaćeno krajnje autoritativno i konzervativno, bez prostora za druge narode i njihove posebne identifikacije.
Miodrag Linta, predsednik Saveza Srba iz regiona, ocenjuje da bi povodom formiranja hrvatske Vlade trebalo da reaguje Evropska unija, jer je položaj Srba u Hrvatskoj jako težak, da su građani drugog reda, bez obzira što su u prethodnom periodu bili deo izvršne vlasti, i da ne mogu da ostvare mnoga od svojih prava.
Foto: YouTube/Novo jutro/Printscreen
- U Hrvatskoj, nažalost, postoje političke snage koje odbijaju svaku pomisao da predstavnici Srba učestvuju u izvršnoj vlasti. Mislim da bi Evropska unija trebalo da reaguje, jer je neprihvatljivo da članica EU formira Vladu na način da se pošalje poruka da legitimni predstavnici najveće nacionačlne zajednice u toj državi, nisu prihvatljivi da učestvuju u izvršnoj vlasti - kaže Linta.
Dodaje da Srbija sa svoje strane šalje jaku evropsku i civilizacijsku poruku da želi da u izvršnoj vlasti budu predstavnici nacionalnih manjina.
- Mi imamo i ovog puta da je jedan od predstavnika izvršnih vlasti predsednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini, Tomislav Žigmanov. Imamo predstavnike Bošnjaka, imaćemo predstavnike Mađara na nivou državnih sekretara. Mislim da je to dobro i da bi Srbija trebalo da insistira na reciprocitetu - zaključuje Linta.