"U HRVATSKOJ SU SE STOTINU GODINA OŠTRILE SEKIRE" Ustaše jedva čekale osnivanje NDH da krenu u konačni OBRAČUN sa Srbima
IZVOR: Republika - 12.05.2024 | 17:53
"Vrlo je malo pripadnika hrvatskog naroda koji se nisu solidarisali sa zločinima ustaškog režima, rekao je Dodik
Srpski političari iz BiH, Srbije i Crne Gore danas su u Donjoj Gradini održali komemoraciju za žrtve ustaškog logora Jasenovac.
Donja Gradina je mesto na bosanskohercegovačkoj obali Save prekoputa Jasenovca, a u vreme postojanja jasenovačkog logora tamo su sprovođena brutalna ubijanja Srba, Jevreja i Roma.
Dodik: U Hrvatskoj su se stotinu godina oštrile sekire
Vlasti Republike Srpske i Srbije, kao i svake godine do sada, tamo su organizovale obeležavanje Dana sećanja na žrtve genocida u Jasenovcu jer je tamo tokom ustaškog režima od 1941. do 1945. godine ubijeno 700 hiljada ljudi.
Dodik je tom prilikom rekao kako su se u Hrvatskoj "stotinu godina oštrile sekire" da bi od 1941. godine počelo ubijanje Srba pa je dodao kako je hrvatski narod kolektivno kriv zbog zločina ustaša.
- Vrlo je malo pripadnika hrvatskog naroda koji se nisu solidarisali sa zločinima ustaškog režima - rekao je Dodik.
Najavio je kako će u Donjoj Gradini Srbija i RS napraviti svoj spomenik žrtvama Jasenovca kako se "ne bi ograničavao" način na koji će srpski narod ubuduće vršiti komemoracije svojim žrtvama.
Dodik: U Srebrenici se nije dogodio genocid
Dodik je ponovo pozvao na jedinstvo svih Srba na području Balkana i požalio se zbog njihovog statusa u Hrvatskoj, Crnoj Gori, na Kosovu i metohiji i u Severnoj Makedoniji i dodao kako se srpskom narodu bez dokaza pokušava nametnuti odgovornost za genocid nad Bošnjacima u Srebrenici 1995. godine.
- Tamo se nije dogodio genocid, a ovde jeste - rekao je Dodik koji se obrušio i na Nemačku zbog sponzorisanja rezolucije o Srebrenici koju bi trebala da usvoji opšta skupština Ujedinjenih nacija.
Dodik je danas izveo zaključak kako je to zapravo nastavak iste politike Berlina još od Drugog svetskog rata.
Premijer Srbije: U Jasenovcu se od dečjih leševa pravio sapun
Predsednik vlade Srbije Miloš Vučević upozorio je o "podzemnim gradovima smrti" i stotinama hiljada onih koji su u njima pokopani, kao i da se u Jasenovcu "od dečjih leševa pravio sapun."
- Narod koji je ovo prošao ne može biti narod dželata nego narod žrtve - utvrdio je Vučević dodajući kako bi zbog toga oni koji Srbe optužuju za genocid u Srebrenici trebali za to i da se izvine.
Najavio je nastavak političke borbe Beograda za sprečavanje usvajanja rezolucije o genocidu u Srebrenici.
Predsednik skupštine Crne Gore: Želimo da zaustavimo podršku Crne Gore rezoluciji
Andrija Mandić, predsednik skupštine Crne Gore i jedan od glavnih prosrpskih političara u toj zemlji, komemoraciju je iskoristio kako bi ukazao i na pritiske na Srbe u Crnoj Gori kao i najavu da će crnogorska vlada premijera Milojka Spajića u Ujedinjenim nacijama pogurati rezoluciju o osudi genocida u Srebrenici.
- Uradićemo sve, ujedinjeni kao srpski političari zajedno sa (pravoslavnom) crkvom, da zaustavimo ovog premijera u jednoj lošoj i opasnoj nameri - najavio je Mandić rekavši da je genocid počinjen samo u Jasenovcu, a ne i u Srebrenici.
Gideon Greif: U Jasenovcu ubijeno 700 hiljada ljudi
Na komemoraciji u Donjoj Gradini govorio je i Gideon Greif, izraelski istoričar poznat i po negiranju genocida u Srebrenici, koji je takođe tvrdio kako je u Jasenovcu ubijeno 700 hiljada ljudi.
On je upozorio da treba osuditi svakog ko umanjuje te brojke i tvrdi kako su one jedine istinite.