AKO RAZGRADE SRPSKU - TO JE PUT KA NOVOM EGZODUSU! Dodik zagrmeo iz Šušnjara: "Ne možemo biti u BiH u kojoj žele da nas satanizuju"
IZVOR: Republika - 02.08.2024 | 12:44
"Mi nismo bosanski Srbi, naša država je Republika Srpska!"
U Šušnjaru kod Sanskog Mosta danas je obeleženo 83 godine od stradanja 5.500 Srba, a predsednik Republike Srpske Milorad Dodik je poručio da se mora početi sa gradnjom hrama u ovom mestu, koji će trajno svedočiti da je ovde tokom NDH počinjen genocid nad Srbima.
Dodik je poručio da srpski narod i Srpska žele mir i poštovanje Dejtonskog mirovnog sporazuma, ali da ne mogu biti u BiH u kojoj žele da ih satanizuju.
"Želimo poštovanje Dejtona, a ne BiH kojom žele da nametnu unitarni koncept. Jedina garancija za slobodu i sećanje na srpska stradanja može biti samo Republika Srpska i ništa manje što je napisano u Dejtonu", poručio je Dodik u obraćanju na Šušnjaru, kod Sanskog Mosta.
On je ukazao da su se neki ponovo okomili na rukovodstvo Republike Srpske, žele da uruše njegov autoritet i hoće da ga kažnjavaju zbog toga što kaže da Srpska želi da sama odlučuje o svojoj sudbini.
"U narednim mesecima će biti poznato kako će se kretati BiH. Na desetinama mesta sam čuo da je Republika Srpska bila privremena priča. Ako razgrade Srpsku, to će voditi ka novom egzodusu, a mladih više biti neće. Srpska mora da se brani i da bude objedinjena!", naglasio je Dodik.
On je ponovio da je ponosan na Deklaraciju sa Svesrpskog sabora koja je usvojena u parlamentima Republike Srpske i Srbije, te istakao da ovaj dokument svedoči o odgovornosti sprskih predstavnika i daje smernice za očuvanje nacionlanog identiteta.
Foto: RTS/printscreen
"Mi nismo bosanski Srbi, naša država je Republika Srpska! Želimo sve najbolje Srbiji i radujemo se njenom razvoju. Ne možemo biti u BiH u kojoj žele da nas satanizuju. Borićemo se da očuvamo dejtonski status i nećemo pristati na priču kako je BiH zemlja za nas. To vidimo u Šušnjaru, da nije bilo paroha ovo ne bi bilo ni pokošeno. Ovde čak nema ni predstavnika lokalne vlasti. To vam je BiH", naglasio je Dodik.
Dodik je napomenuo da je u Sanskom Mostu 1991. godine živelo više od 20.000 Srba, a, prema poslednjem popisu, u ovom gradu i okolni ih je manje od 2.000, dok je njihov stvarni broj mnogo manji.
"Šta je to? Kako se to zove? Uvek čemo se vraćati ovde da govorimo o stradanju", istakao je Dodik.
On je poručio da Srbi, uprkos svemu, moraju da slave život, prenela je Srna.
"Samo naši životi i naše sećanje biće prilika da stradali nikada ne budu zaboravljeni. Neka živi srpski narod, neka živi Republika Srpska i neka živi Srbija! Da slavimo našu slobodu i nikada ne zaboravimo da smo dobar narod koji je doživio brojna stradanja", naglasio je Dodik.
U Memorijalnom kompleksu Šušnjar služen je parastos za 5.500 Srba ubijenih na Ilindan, a u ovom ustaškom zločinu ubijeno je i 50 Jevreja.
Venci su položeni na spomenik, a u Hramu Svetih apostola Petra i Pavla u Sanskom Mostu prethodno je služena liturgija.
Obeležavanu su prisustvovale i porodice i potomci žrtava stradalih na Šušnjaru 1941.godine, direktor Republičkog sekretarijata za vere Dragan Davidović, pomoćnik ministra rada Republike Srpske Nebojša Vidaković i predsednik Boračke organizacije Republike Srpske Radan Ostojić.
Obeležavanje je organizovao Odbor Vlade Republike Srpske za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova.