TRAGEDIJA U AUSTRIJI Bračni par Hajdarević poginuo u saobraćajnoj nesreći, sa njima u kolima bila i beba! (FOTO)
IZVOR: Republika - 14.09.2024 | 16:14
Esad Hajdarević (33) i njegova supruga Almedina (28) poginuli su, a njihova dvogodišnja beba preživela je nesreću
Tragedija koja je potresla Bosnu i Hercegovinu dogodila se u Austriji, gde je u teškoj saobraćajnoj nesreći nastradao mladi bračni par iz BiH.
Poginuli su 33-godišnji Esad Hajdarević, rodom iz Jezerskog, i njegova supruga, 28-godišnja Almedina iz Cazina. U vozilu s njima nalazila se i dvogodišnja beba, koja je preživela nesreću i sada je pod nadzorom austrijskih lekara.
Foto: Printscreen/Facebook/Novosti Iz Cazina
Vesti o pogibiji mladog bračnog para šokirale su brojne prijatelje i članove porodice. Na društvenim mrežama mnogi se opraštaju od Esada i Almedine koji su stradali u saobraćajnoj nesreći.
Prijatelji se opraštaju od njih na mrežama
"Bio si mi kao stariji brat, nikada me nisi uvredio ni povredio, poštovao si me i voleo. Da vam Allah podari najlepše džennetske blagodati, a mališana ću čuvati koliko god mogu", izjavio je jedan član porodice.
Foto: Printscreen/Facebook/Novosti Iz Cazina
"Jezerski danas tuguje, izgubili smo našeg Esada Hajdarevića. Ostaće upamćen po svojoj duhovitosti i dobrom srcu. Molimo Allaha da se smiluje njemu i njegovoj supruzi i da im podari džennetske bašte", naveo je drugi prijatelj.
Smrt mladog para predstavlja veliki gubitak za sve koji su ih poznavali, a porodici Hajdarević je upućena podrška i saučešće u ovim teškim trenucima.
Kako se ponašati ukoliko ste doživeli saobraćajnu nesreću?
U slučaju nastanka saobraćajne nezgode vozač je dužan da pre svega isključi motor svog vozila, kako bi smanjio rizik od nastanka požara ili eksplozije.
Nakon toga treba da uključi sve pokazivače pravca, kako bi na najbrži i najbolji način obavestio ostale vozače o postojanju opasnosti na putu, na mestu nezgode. Pre napuštanja vozila vozač, odnosno učesnik saobrajćajne nezgode, mora da obuče svetloodbojni prsluk koji se po pravilu nalazi u vozilu „na dohvat ruke".
Bez izuzetka, odmah nakon saobraćajne nezgode mora se uvek obezbediti lice mesta i tako što će se postaviti sigurnosni trougao, na bezbednom rastojanju od mesta saobraćajne nezgode, što znači najmanje 50 m na putu van naselja, a na putu u naselju na udaljenosti od 10 m.
Tako će vozač koji nailazi moći blagovremeno da reaguje, zaustavi vozilo i izbegne opasnost. Na auto putu na kome važi veća ograničenje brzine, sigurnosni trougao treba da bude postavljen na još većem rastojanju u odnosu na put van naselja. Zbog bezbednosti, postavljanje sigurnosnog trougla mora da se izvede sa velikom opreznošću, krećući se uz ivicu kolovoza.
U okviru zakonske obaveze vozač, odnosno drugi učesnik saobraćajne nezgode, dužan je i da upozori sva ostala prisutna lica koja su se zadesila na mestu nezgode, da je potrebno da se udalje sa kolovoza kao bi se saobraćajnoj policiji sačuvali tragovi.
Nepoštovanje ove obaveze, odnosno neoznačavanje lica mesta saobraćajne nezgode, često može da uzrokuje naknadne, sekundarne saobraćajne nezgode.
Kada je obezbeđeno lice mesta i tako eventualno sprečen nastanak novih stradanja, može da se pristupi efikasnom spasavanju nastradalih. Potrebno je znati da povređeno lice ne sme bez stručnog nadzora prisutnog lekara, opreme i Hitne pomoći da se pomera i transportuje, kako bi se izbegle ozbiljnije povrede i komplikacije.
Vozač, odnosno drugi učesnik saobraćajne nezgode dužan je da obavesti policiju (192), i Hitnu pomoć (194). U obavezi je da ostane na mestu nezgode do dolaska policije i završetka uviđaja. Izuzetno se može udaljiti sa mesta nezgode, samo ako mu je neophodna hitna medicinska pomoć, ili oceni da je moguće i potrebno da preveze povređenog do najbliže zdravstvene ustanove, uz obavezu da se što pre moguće vrati na mesto nezgode.
BONUS VIDEO: