VATROGASCI IZ ROŽAJA IZVELI SPEKTAKULARNU AKCIJU SPASAVANJA DETETA (3) IZ ZAPALJENOG STANA! Postali heroji cele Crne Gore!


IZVOR: Republika - 29.09.2024 | 18:00


Lekari su odmah pregledali dete, koje je zbog udisanja dima prevezeno u bolnicu.

Foto: Shutterstock
VATROGASCI IZ ROŽAJA IZVELI SPEKTAKULARNU AKCIJU SPASAVANJA DETETA (3) IZ ZAPALJENOG STANA! Postali heroji cele Crne Gore!

Vatrogasci iz Rožaja načini su sinoć pravi podvig spasavajući trogodišnje dete iz požara

Požar je izbio u stambenoj zgradi u centru grada, a vatrena stihija brzo se proširila, a jedna porodica ostala je zarobljena u stanu na trećem spratu.

- Vatrogasne ekipe su stigle na lice mesta u rekordnom roku i odmah započele akciju spasavanja. Uprkos gustoj dimnoj zavesi i ekstremnim temperaturama, vatrogasac je uspeo da probije do deteta, koje je ostalo zarobljeno u sobi. Hrabro je izneo dete na sigurno, dok je ostatak tima gasio vatru - potvrđeno je za agenciju "Rina".

Lekari su odmah pregledali dete, koje je zbog udisanja dima prevezeno u bolnicu. Srećom, zahvaljujući brzoj intervenciji vatrogasaca, dete je van životne opasnosti i nalazi se pod stalnim nadzorom lekara.

- Stanari zgrade pohvalili su hrabrost i posvećenost vatrogasnih službi, ističući njihovu profesionalnost i brzinu reakcije. Uzrok požara se još uvek istražuje, ali prve indicije ukazuju na to da je kvar na električnim instalacijama mogao biti uzrok nesreće - kažu očevici događaja.

Šta prvo uraditi u slučaju požara?

Kako je u 80 odsto slučajeva uzrok požara zapravo ljudski faktor, odnosno nepažnja, nemar, nestručno rukovanje i održavanje raznih aparata, preopterećenje električne instalacije, ostavljanje električnih uređaja uključenih bez nadzora, ali i neoprezno odlaganje pepela nakon čišćenja ložišta, vatrogasci savetuju koje sve mere prevencije je neophodno primeniti kako bi se mogućnost izbijanja požar svela na minimum, ali i kako treba postupiti ako požar izbije u stanu, zgradi ili kući. 

Prvo i osnovno pozovite 193 i precizno recite adresu odnosno lokaciju požara, kao i to da li ima ugroženih osoba. Vatrogascima na licu mesta bilo bi poželjno dati što preciznije informacije o rasporedu prostorija kako bi što efikasnije pristupili gašenju, a pre toga omogućiti im nesmetan prolaz. Ukažite im na opasnosti ukoliko ih ima, kao što su na primer boce sa gasom, lakovi...

Iskusni vatrogasci napominju da ako ste već napustili stan ili kuću u kojoj je izbio požar da se ne vraćate unutra.

Mere prevencije

Kako biste predupredili da do požara dođe u kući, ne ostavljajte uključen šporet bez nadzora, grejna tela odvojte od kreveta, fotelja, kada na duže vreme napuštate kuću isključite sve električne uređaje. 

Zapamtite da električne uređaje i aparate u slučaju da se zapale ne smete gasiti vodom. Izvucite kabl iz utičnice, i gasite vatrogasnim aparatom sa prahom (S) ili ugljen dioksidom (CO2). Ni ulje koje se zapali u tiganju ne smete gasiti vodom, jer ćete izazvati još veći plamen. Potrebno je isključiti šporet ili gas, prekriti pokvašenim ćebetom ili nekom nesintetičkom tkaninom, samo prethodno zaštitite ruke i lice zbog opekotina. Na taj način vatra će ostati bez kiseonika neophodnog za gorenje i ugasiće se.

Vodu ne smete sipati ni u dimnjak ako se zapalio, upozoravaju vatrogasci. Sipanjem vode u dimnjak, voda se razlaže na vodonik i kiseonik, a poznato je da je vodonik eksplozivan gas, tako da može doći do eksplozije!

Bonus video