"IZLAZNOST DRASTIČNO MANJA" Zatvorena birališta u Kotoru i Podgorici! Crna Gora čeka rezultate lokalnih izbora
IZVOR: Republika - 29.09.2024 | 20:10
U Glavnom gradu pravo glasa ima 145.724 birača, a na izborima učestvuje 13 lista
Građani Podgorice i Kotora glasali su na vanrednim lokalnim izborima, a birališta su bila otvorena od sedam do 20 sati.
U Glavnom gradu pravo glasa ima 145.724 birača, a na izborima učestvuje 13 lista.
Predsednik Izborne komisije (OIK) Vladimir Filipović rekao je da je izlaznost u Podgorici drastično manja, te da očekuju da će biti nekih 10 posto manja u odnosu na prethodne izbore, prenose RTCG i Vijesti.
Dodatno za čitanje: Srba sve više, srpski govori dve trećine građana Crne Gore
Posle deset meseci čekanja na Upravu za statistiku (Monstat), rezultati popisa stanovništva u Crnoj Gori konačno će biti objavljeni 15. oktobra.
Neki preliminarni rezultati popisa su poznati - o broju stanovnika (633.158), domaćinstava (217.441) i stanova (396.873), ali ne i oni oko koji se "lome koplja" - naciji, jeziku i religiji.
Čekanje na rezultate se oteglo, što je pojačalo sumnje da se iza svega krije strah od istine da je broj Srba porastao u odnosu na poslednje "prebrojavanje" i da je srpski jezik većinski.
Prema nezvaničnim saznanjima, broj Crnogoraca na popisu je manji nego 2011. - 38,4 odsto, a Srba značajno veći - 36,9.
Srpski jezik govori 62,4 odsto građana, a crnogorski njih 28,3 odsto.
- Tog dana, 15. oktobra, biće objavljeni podaci o ukupnom broju stanovnika po opštinama, o polnoj i starosnoj strukturi, etničko-kulturološkim obeležjima, državljanstvu, a onda će narednih dana uslediti sukcesivno objavljivanje saopštenja o drugim karakteristikama stanovništva - naveo je direktor Monstata Miroslav Pejović.
- Sada je u toku testiranje softvera, a građani će moći da provere podatke od 1. do 7. oktobra.
Zvaničan razlog za ovoliko kašnjenje u objavi rezultata popisa je čak šest tendera koje je Uprava za statistiku raspisala, najpre za softver, a onda i za reviziju koda softvera kako bi građani mogli da prekontrolišu podatke koje su dali o naciji, jeziku i veri.
U međuvremenu, u Podgorici su raspisani vanredni lokalni izbori za 29. septembar, pa se sumnja i da je to uticalo na odlaganje objave rezultata, iz bojazni da bi mogli da utiču na ishod glasanja.
- Rezultati parlamentarnih izbora u Crnoj Gori 2020. stvorili su novi društveni ambijent za nacionalno izjašnjavanje, jer su poslednja dva popisa bila traumatična za veći deo stanovnika, ako se uzmu u obzir pritisci i ucene od bivšeg režima. Sve se radilo na tome da na popisu Srbi budu svedeni na desetak odsto - rekla je za Novosti, univerzitetski profesor dr Ljiljana Vujadinović.