TEŠKA SAOBRAĆAJNA NESREĆA: Poginuo muškarac (42), troje povređeno!
IZVOR: Republika/N.M. - 01.11.2024 | 00:42
Više informacija o okolnostima saobraćajne nesreće biće poznato po završetku uviđaja
Jedna osoba poginula je u saobraćajnoj nesreći koja se danas dogodila na Biljskoj cesti u Hrvatskoj. Kako navodi Policijska uprava osječko-baranjska, dojava o nesreći primljena je u 17.51, a u nesreći su učestvovala dva automobila.
- U saobraćajnoj nesreći smrtno je stradao 42-godišnjak, dok su tri osobe prevezene u Klinički bolnički centar Osijek. U 18.10 za sav saobraćaj zatvorena je županijska cesta 4257 Bilje-Osijek - istakla je policija.
Više informacija o okolnostima saobraćajne nesreće biće poznato po završetku uviđaja.
Kako se ponašati ukoliko ste doživeli saobraćajnu nesreću
Nakon toga treba da uključi sve pokazivače pravca da bi na najbrži i najbolji način obavestio ostale vozače o postojanju opasnosti na putu, na mestu nezgode. Pre napuštanja vozila vozač, odnosno učesnik saobrajćajne nezgode, mora da obuče svetloodbojni prsluk, koji se prema pravilu nalazi u vozilu, "nadohvat ruke".
Bez izuzetka, odmah nakon saobraćajne nezgode, mora se obezbediti lice mesta i tako što će se postaviti sigurnosni trougao, na bezbednom rastojanju od mesta saobraćajne nezgode, što znači najmanje 50 m na putu van naselja, a na putu u naselju na udaljenosti od 10 m.
Tako će vozač koji nailazi moći blagovremeno da reaguje, zaustavi vozilo i izbegne opasnost. Na auto-putu, na kome važi veća ograničenje brzine, sigurnosni trougao treba da bude postavljen na još većem rastojanju u odnosu na put van naselja. Zbog bezbednosti, postavljanje sigurnosnog trougla mora da se izvede s velikom opreznošću, krećući se uz ivicu kolovoza.
U okviru zakonske obaveze vozač, odnosno drugi učesnik saobraćajne nezgode, dužan je i da upozori sva ostala prisutna lica koja su se zadesila na mestu nezgode, da je potrebno da se udalje s kolovoza da bi se saobraćajnoj policiji sačuvali tragovi.
Nepoštovanje ove obaveze, odnosno neoznačavanje lica mesta saobraćajne nezgode, često može da uzrokuje naknadne, sekundarne, saobraćajne nezgode.
Kada je obezbeđeno lice mesta i tako eventualno sprečen nastanak novih stradanja, može da se pristupi efikasnom spasavanju nastradalih. Potrebno je znati da povređeno lice ne sme bez stručnog nadzora prisutnog lekara, opreme i Hitne pomoći da se pomera i transportuje da bi se izbegle ozbiljnije povrede i komplikacije.
Vozač, odnosno drugi učesnik saobraćajne nezgode, dužan je da obavesti policiju (192), i Hitnu pomoć (194). U obavezi je da ostane na mestu nezgode do dolaska policije i završetka uviđaja. Izuzetno se može udaljiti sa mesta nezgode samo ako mu je neophodna hitna medicinska pomoć ili oceni da je moguće i potrebno da preveze povređenog do najbliže zdravstvene ustanove, uz obavezu da se što pre moguće vrati na mesto nezgode.