REPER SE UBIO ZBOG PUTINA! Šok vest iz Rusije obišla svet, britanski mediji tvrde: Nije hteo u rat i odbio je mobilizaciju!


IZVOR: Republika - 01.10.2022 | 13:07


Ruski reper se ubio kako bi izbegao regrutaciju za borbu u varvarskom ratu Vladimira Putina u Ukrajini usred egzodusa izazvanog haotičnom delimičnom mobilizacijom diktatora Kremlja, dok hiljade ruskih muškaraca, žena i dece beže preko granice u susedne zemlje, uključujući Gruziju, piše Dejli mejl.

Foto: Tanjug/AP/printscreen
REPER SE UBIO ZBOG PUTINA! Šok vest iz Rusije obišla svet, britanski mediji tvrde: Nije hteo u rat i odbio je mobilizaciju!

U očiglednom nastojanju da smiri stanovništvo, Putin je u četvrtak rekao Savetu bezbednosti Rusije da su u mobilizaciji napravljene greške. On je rekao da ruske muškarce koji su greškom pozvani na službu treba vratiti kući, a da na služenje treba pozivati samo rezerviste sa odgovarajućom obukom i specijalnostima.

Veruje se da je Ivan Vitalijevič Petunjin, koji je nosio umetničko ime Voki, danas izvršio samoubistvo u južnom ruskom gradu Krasnodaru.

Njegovo telo pronađeno je u blizini višespratnice u Kongresnoj ulici nakon što je 27-godišnji muzičar snimio video poruku objavljenu na svom Telegram kanalu u kojoj je rekao da ne želi da ubija za bilo kakve ideale.

Petunjin, koji je ranije služio u ruskoj vojsci i lečio se u duševnoj bolnici, rekao je svojim obožavaocima: „Ako gledate ovaj video, onda ja više nisam živ. Greh ubistva ne mogu da uzmem na dušu i ne želim. Nisam spreman da ubijam za bilo kakve ideale''.

Takođe se činilo da se plaši da bi Putinova delimična mobilizacija uskoro mogla da se pretvori u potpuni vojni rok, usred tvrdnji da Moskva planira da pozove milion ljudi da spase neuspelu invaziju.

Foto: Tanjug/AP

Mobilizacija Rusa

Posle njegove smrti, pročitano je njegovo oproštajno pismo.

Više od 194.000 ruskih državljana pobeglo je u susednu Gruziju, na koju je Rusija izvršila invaziju 2008, zatim u Kazahstan i Finsku,  otkako je Putin najavio delimičnu mobilizaciju rezervista da pojača svoje trupe u Ukrajini.

U drastičnijim slučajevima, ruski muškarci su pribegli lomljenju udova kako bi izbegli da budu pozvani.

U Rusiji je velika većina muškaraca mlađih od 65 godina registrovana kao rezervisti.

Rusko ministarstvo odbrane tvrdi da će regrutovati samo one koji imaju borbeno ili iskustvo u službi, ali prema višestrukim medijskim izveštajima i zagovornicima ljudskih prava, zarobljavaju se i muškarci koji ne ispunjavaju kriterijume.

Zvanični dekret o mobilizaciji, koji je Putin potpisao prošle nedelje, je koncizan i nejasan, što podstiče strah od šireg nacrta.

U očiglednom nastojanju da smiri stanovništvo, Putin je u četvrtak rekao Savetu bezbednosti Rusije da su u mobilizaciji napravljene greške. On je rekao da ruske muškarce koji su greškom pozvani na službu treba vratiti kući, a da na služenje treba pozivati samo rezerviste sa odgovarajućom obukom i specijalnostima.

- Neophodno je suočiti se sa svakim takvim slučajem samostalno, ali ako postoji greška, ponavljam, ona se mora ispraviti. Neophodno je vratiti one koji su regrutovani bez opravdanog razloga - naveo je Putin.

Masovni egzodus ruskih muškaraca – sami ili sa njihovim porodicama ili prijateljima – počeo je 21. septembra, ubrzo nakon Putinovog obraćanja naciji, i nastavio se cele ove nedelje.

Avio karte za destinacije u inostranstvu rasprodate su danima unapred, čak i po neviđeno visokim cenama.

Duge kolone automobila formirale su se na putevima koji vode ka ruskim granicama.

Ruske vlasti su pokušale da zaustave odliv stanovništva tako što su vratile neke ljude na granicama, pozivajući se na zakone o mobilizaciji, ili su postavile punktove za mobilizaciju na graničnim prelazima.

Autobuske stanice u Samari i Toljatiju, dva velika ruska grada u Samarskoj oblasti, obustavili su u četvrtak saobraćaj do Uralska, pograničnog grada u Kazahstanu. Ruske vlasti otvaraju više vojnih kancelarija u blizini ruskih granica u očiglednom pokušaju da presretnu neke od ruskih muškaraca u godinama za borbu koji pokušavaju da pobegnu iz zemlje kopnom kako bi izbegli da budu pozvani da se bore u Ukrajini.

Nova radna kancelarija otvorena je na kontrolnom punktu Ozinki u Saratovskoj oblasti na granici Rusije sa Kazahstanom, saopštili su u četvrtak regionalni zvaničnici. Na prelazu u Astrahanskoj oblasti, takođe na granici sa Kazahstanom, trebalo je da se otvori još jedan centar za registraciju.

Ranije ove nedelje, improvizovane ruske kancelarije za regrutovanje postavljene su u blizini graničnog prelaza Verhnji Lars u Gruziji na jugu Rusije i blizu kontrolnog punkta Torfjanka na granici Rusije sa Finskom. Ruski zvaničnici rekli su da će uručiti pozivnice svim kvalifikovanim muškarcima koji pokušavaju da napuste zemlju.

Granica Finske sa Rusijom zatvorena je za Ruse sa turističkim vizama, čime je prekinuta jedna od poslednjih lako dostupnih ruta ka Evropi.

Do toga je došlo kada je najviši zvaničnik Evropske unije za migracije pozvao 27 zemalja bloka da obustave izdavanje viza ruskim građanima. Finska ima najdužu granicu sa Rusijom od svih zemalja članica Evropske unije.

Sa izuzetkom jednog graničnog prelaza između Rusije i Norveške, Finska je obezbedila poslednju lako pristupačnu kopnenu rutu u Evropu za ruske nosioce vize za evropsku šengensku zonu.

Finska vlada je obrazložila svoju odluku rekavši da kontinuirani dolasci ruskih turista u Finsku ugrožava međunarodne odnose te zemlje, i navela zabrinutost za bezbednost u vezi sa ruskim ratom u Ukrajini, 'nezakonitim' referendumima koje je Rusija organizovala u delovima Ukrajine i nedavnim sabotažama gasovoda Severni tok iz Rusije ispod Baltičkog mora.

Foto: Bernd Wuestneck/dpa via AP

Severni tok

Ruski državljani i dalje mogu da uđu u Finsku iz porodičnih razloga, studiranja ili posla.

Politički disidenti mogu takođe tražiti da uđu u humanitarne svrhe.

Od 1. septembra, Finska je smanjila broj viza, uključujući i turističke svrhe izdatih ruskim državljanima na 10. tipičnog broja, u znak solidarnosti sa Ukrajinom.