RUSI DOBILI SOFTVER KOJI MOGAO DA BUDE KRAJ ZA ORUŽJE KOJE JE PROMENILO TOK RATA U UKRAJINI? Stiže UBICA HIMARSA


IZVOR: Republika - 09.12.2022 | 12:16


Ruske trupe protivvazdušne odbrane su navodno dobile novi softver koji im omogućava da brzo otkriju i obaraju rakete ispaljene iz raketnog bacača HIMARS koje je Ukrajini isporučila Amerika.

Foto: Printscreen YT/V Forces
RUSI DOBILI SOFTVER KOJI MOGAO DA BUDE KRAJ ZA ORUŽJE KOJE JE PROMENILO TOK RATA U UKRAJINI? Stiže UBICA HIMARSA

Кomandant jedne od jedinica PVO sa sedištem u Zaporožju je to saopštio 2. decembra.

Američki sistem HIMARS pokazao se kao prekretnica za Ukrajinu u pokušaju da osujeti rusku agresiju. Sistem HIMARS je, po mišljenju većine stručnjaka, imao najznačajniji uticaj na rusko-ukrajinski rat.

Međutim, ruski stručnjaci sada tvrde da upotreba novog softvera omogućava ruskim jedinicama protivvazdušne odbrane da naprave proračune koji su skoro 100 odsto preciznije, što im omogućava da brzo obaraju rakete ispaljene iz HIMARS-a, prenosi Blic.

RIA Novosti je citirala izjavu ruskog komandanta protivvazdušne odbrane da "iako u početnoj fazi ruske snage protivvazdušne odbrane nisu razumele šta su rakete HIMARS, one su nakon novog programa postale normalna meta".

Foto: Youtube printscreen

HIMARS

 

- Vidimo ih, posmatramo i uništavamo bez problema - dodao je on.

Aleksej Podberezkin, direktor Centra za vojno-političke studije MGIMO, tvrdi: "U principu, čak i pre novog softvera, oboreno je 75-80 odsto raketa koje su lansirali sistemi HIMARS, ali ne 100 odsto".

Ali rakete HIMARS sada navodno mogu biti oborene sa skoro savršenom sigurnošću zahvaljujući preciznijim proračunima. U međuvremenu, Rusija nije otkrila kada je ažurirala domaće sisteme PVO ovim novim softverom.

Ranije je objavljeno da Moskva takođe raspoređuje sopstveni bacač Tornado-S, da bi se suprotstavio HIMARS-u.

Slično američkom HIMARS-u, ruski Tornado-S je višestruki raketni sistem koji se koristi za napad na ciljeve na većim udaljenostima i unutar neprijateljske teritorije.

HIMARS ugovor od 431 miliona dolara

Ministarstvo odbrane SAD je 1. decembra objavilo da je Lokhid Martin, proizvođeč HIMARS-a, dobio ugovor od 430 miliona dolara za proizvodnju dodatnih raketnih artiljerijskih sistema.

Prema američkom Ministarstvu odbrane, ugovor o punoj proizvodnji ima za cilj da zadovolji "hitnu potrebu" za podršku američkoj vojsci i njenim međunarodnim saveznicima. U saopštenju se ne pominje broj višecevnih raketnih bacača koji će biti proizvedeni.

Prema zvaničnom saopštenju Pentagona, ovo je prvi ugovor za proizvodnju HIMARS-a od kada je sistem dat Ukrajini u aprilu. Ugovor ističe 31. decembra 2025. godine. Proizvodni rad će se odvijati u Alabami, Arkanzasu, Floridi, Teksasu i drugim državama širom SAD.

Od početka rata u Ukrajini, SAD su isporučile 20 HIMARS-a Ukrajini i obećale još 18 u narednim godinama. Uspeh oružja u neutralisanju neprijateljske imovine naterao je ukrajinskog ministra odbrane Alekseja Reznikova da ga nazove oružjem koje je "promenilo igru".

HIMARS se etablirao kao ključno oružje koje je povećalo kapacitet Ukrajine za napad na skladišta municije, mostove i druge kritične ciljeve koji potkopavaju sposobnost Rusije da snabdeva vojnike.

Specijalista za kopneno ratovanje rekao je za "Eurasian Times" da je nemoć Rusije da se efikasno suprotstavi HIMARS-u uglavnom posledica neefikasnosti i stare opreme. Uzimajući to u obzir, još je prerano za procene koliko će biti uspešan novi softver Moskve nazvan "HIMARS ubica".

Foto: Printscreen YT/V Forces

HIMARS

 

Istok Evrope

Američko ministarstvo odbrane takođe nije otkrilo koji će strani saveznici dobiti nove sisteme HIMARS, međutim, brojne istočnoevropske članice NATO-a najavile su svoju nameru da kupe ove sisteme.

 

 

Partneri Estonija i Letonija najavili su svoje planove za kupovinu po šest HIMARS sistema u julu, odnosno oktobru. Poljska je već dogovorila svoj prvi sporazum za 20 sistema 2018. godine.

Ali, usred istorijske vojne ekspanzije, Poljska želi da u svoj arsenal doda još stotine HIMARS-a, iako je zabrinutost oko toga koliko će trajati isporuka navela Varšavu da traži i dodatne Čunmo sisteme iz Južne Кoreje.

- HIMARS je sada novi Bog rata - rekao je Mark Vojger, bivši specijalni savetnik za ruska i evroazijska pitanja tadašnjeg komandanta američke vojske u Evropi generala Bena Hodžisa, opisujući upotrebu sistema u Ukrajini kao "neku vrstu vatrenog krštenja".

- Dokazao je svoju efikasnost i ovo je prvi put da se HIMARS koristi u tolikom broju, posebno protiv oružanih snaga druge države. Oni pružaju ogromnu prednost, Rusima je gotovo nemoguće da se odbrane od njega sa onim što imaju - rekao je za "Njuzvik" Vojger.