MAĐARI BLOKIRAJU PRIJEM UKRAJINE U EU! Orban neće da čuje za podršku dok se ne reši JEDNO PITANJE
IZVOR: Republika - 07.11.2023 | 12:59
Evropska komisija (EK) predstaviće pozitivan izveštaj o reformama u Ukrajini, Moldaviji I šest balkanskih zemalja koje žele da postanu članice EU, a, prema mišljenju EK, Kijev je spreman da započne pregovore o pridruživanju
Politički savetnik mađarskog premijera Balaž Orban izjavio je da će Mađarska blokirati pristupanje Ukrajine EU sve dok Kijev ne promeni nedavno uveden zakon o jeziku, kojim se, kako je naveo, krše prava mađarske manjine.
Evropska komisija (EK) predstaviće pozitivan izveštaj o reformama u Ukrajini, Moldaviji I šest balkanskih zemalja koje žele da postanu članice EU, a, prema mišljenju EK, Kijev je spreman da započne pregovore o pridruživanju.
Međutim, mađarska vlada preti vetom na sledećem samitu EU u decembru, na kojem lideri evropskih vlada moraju da ratifikuju predlog EK o Ukrajini, a kao razlog navodi kršenje prava mađarske manjine u Ukrajini u regionu Zakarpatja, objavio je holandski javni servis NOS.
Mađarska manjina živi više od jednog veka u Ukrajini, pošto je Mađarska posle Prvog svetskog rata morala da ustupi teritoriju susednim državama.
- Uvedeni su novi zakoni koji su Mađarima u Ukrajini zagorčali život - rekao je savetnik mađarskog premijera za NOS, misleći na nedavno uveden zakon o jeziku koji obavezuje sve manjine, a ne samo mađarsku, da najmanje 70 odsto obrazovanja dobiju na ukrajinskom jeziku.
To je izazvalo zabrinutosti u Mađarskoj da bi deca koja odrastaju u porodici u kojoj se govori mađarski u Ukrajini znatno zaostajala u savladavanju školskog programa.
- Mađarski stav je kristalno jasan: dok god postoji ovaj zakon, ne može biti razgovora sa Ukrajincima o njihovoj integraciji u EU - istakao je Orban.
U ukrajinskoj pokrajini Zakarpatje, prema poslednjim procenama, broj Mađara je drastično opao od početka rata u Ukrajini: pre rata bilo ih je 150.000, a sada ih ima oko 100.000. U Ukrajini se mađarska pretnja vetom smatra ciničnom igrom zbog toga što Mađarska nastavlja da održava dobre odnose sa Rusijom.
Ukrajinski zakon o jeziku manjina u obrazovanju trebalo bi malo izmeniti, savetovali su iz EK.
U Briselu strahuju da će mađarska vlada zauzeti nepomirljiv stav po tom pitanju da bi dobila subvencije EU.
Brisel odbija da isplati ta sredstva u iznosu od više od 20 milijardi evra, sve dok postoje problemi sa korupcijom i vladavinom prava u Mađarskoj.