RUSI ZAUZELI PERIFERIJU ČASIV JARA: Evo zašto PUTIN želi da PO SVAKU CENU što pre osvoji ovaj grad
IZVOR: Republika/I.Đ. - 24.04.2024 | 15:02
Ruski predsednik Vladimir Putin mogao bi da pokrene očekivanu veliku letnju ofanzivu u Ukrajini tokom predstojećeg samita NATO u Vašingtonu, piše analitički centar Atlantski savet
Ministarstvo odbrane Rusije saopštilo je danas da je veliko uporište ukrajinske vojske na periferiji grada Časov Jar pod ruskom kontrolom.
"Jedinice Vazdušno-desantnih snaga Ivanova iz sastava snaga Južne grupe, uz podršku avijacije i artiljerije, upali su u veliko uporište Oružanih snaga Ukrajine na periferiji grada Časov Jar", saopštilo je rusko Ministarstvo odbrane na svom Telegram kanalu, preneo je Interfaks.
Kako su naveli, deo ukrajinskog vojnog osoblja je položio oružje i predao se. Ministarstvo odbrane Rusije objavilo je snimak u kojem ruska vojska izveštava o zapleni oružja zapadne proizvodnje, uključujući jurišne puške i protivtenkovske raketne sisteme Džavelin.
Plan predsednika Rusije Vladimira Putina je, kako pišu mediji sa Zapada Evrope, da što pre osvoji Časiv Jar jer je Ukrajina noćas dobila očekivani novac od SAD i svakako će ojačati svoje pozicije na frontu.
Ruski predsednik Vladimir Putin mogao bi da pokrene očekivanu veliku letnju ofanzivu u Ukrajini tokom predstojećeg samita NATO u Vašingtonu, piše analitički centar Atlantski savet.
"Verovatno će se nova ruska ofanziva poklopiti sa predstojećim samitom NATO u Vašingtonu od 9. do 11. jula (...) u skladu sa zvaničnom ruskom propagandom da se ovaj rat ne vodi samo protiv Ukrajine, nego i protiv NATO i da je ovo civilizacijska borba protiv kolektivnog Zapada", piše u analizi Atlantskog saveta, prenosi ukrajinska agencija UNIAN.
Dodaje se da bi Putin time pokušao da "ponizi savez baš u trenutku kada obeležava tri četvrtine veka obuzdavanja imperijalnih ambicija Moskve".
Prema analizi Atlantskog saveta, administracija američkog predsednika Džozefa Bajdena imaće dve opcije u slučaju napretka Rusije, "da zadrži kurs i poveća rizik od ukrajinskih žrtava, ili da pređe sa politike 'koliko god je potrebno' na pristup 'šta god je potrebno' da Ukrajince da odbiju Ruse nazad".
Druga opcija bi, prema analizi, povećala rizik od eskalacije u Ukrajini, ali bi takođe i uklonila Bajdenu "izborni rizik da bude okrivljen za neuspeh američke politike u Ukrajini".
Američki Senat usvojio je juče zakon kojim se odobrava paket bezbednosne pomoći Ukrajini od 61 milijardu dolara, a u analizi se navodi da zemlje Zapada ne pomažu Ukrajini da preuzme inicijativu, već joj samo pomažu dovoljno "da zaustavi aktivnu ofanzivu ruskih okupatora".