NAJTEŽI UDARAC ZA IZRAEL OD POČETKA RATA! Hezbolah uhvatio vojnike u zasedu pa usledila žestoka EGZEKUCIJA!


IZVOR: Republika/M.S. - 14.11.2024 | 10:39


Najmlađi poginuli imao samo 22 godine i čak čin kapetana.

Foto: Tanjug/AP Photo/Ariel Schalit
NAJTEŽI UDARAC ZA IZRAEL OD POČETKA RATA! Hezbolah uhvatio vojnike u zasedu pa usledila žestoka EGZEKUCIJA!

Izrael je doživeo težak udarac sa saznanjem da je šest vojnika poginulo u razmeni vatre sa pripadnicima Hezbolaha na jugu Libana. Svi poginuli vojnici su služili u 51. bataljonu Golani brigade, a među njima je bio i mladi kapetan Itay Marcovich (22). Izraelski dnevnik "Yedioth Ahronoth" pružio je dodatne detalje o ovom tragičnom događaju, navodeći da je jedinica ušla u sektor kao deo operacije 36. divizije za čišćenje područja blizu libanske granice.

Prema preliminarnoj vojnoj istrazi, oko 10 sati ujutro jedan odred Golani trupa ušao je u zgradu gde su borci Hezbolaha čekali u zasedi i usledila je žestoka razmena vatre iz blizine. Borba je trajala nekoliko sati dok izraelske snage nisu osigurale područje, a vojska sumnja da su borci Hezbolaha izašli iz podzemnog prolaza, izbegavajući prethodne izraelske napade u tom području.

Od početka sukoba u Gazi 7. oktobra 2023. godine, izraelska vojska je pretrpela velike gubitke. Prema izraelskim vojnim podacima, ukupno je poginulo 792 oficira i vojnika, uključujući 373 poginula od početka kopnene invazije na Gazu 27. oktobra iste godine. Takođe, više od 5.300 izraelskih vojnika je ranjeno, od kojih 2.424 od početka kopnenih operacija u Gazi.

Podsećamo, nedavni izveštaj organizacije Human Rights Watch (HRW) privukao je pažnju na tešku humanitarnu situaciju u palestinskom enklavi Gazi. Izveštaj optužuje izraelske vlasti za angažovanje u prinudnom raseljavanju Palestinaca u toj meri da to predstavlja ratne zločine i zločine protiv čovečnosti. Nalazi izveštaja ističu širok i sistematičan karakter prinudnog raseljavanja, tvrdeći da je to deo državne politike. To je izazvalo ozbiljne zabrinutosti o poštovanju izraelskih snaga međunarodnog prava u njihovim akcijama u Gazi.

Izraelska vojna kampanja u Gazi prošle godine, koja je pokrenuta kao odgovor na napade koje je predvodio Hamas, rezultirala je značajnim žrtvama i obimnim uništavanjem infrastrukture u enklavi. Prema izraelskim izvorima, napadači su se infiltrirali u zajednice na jugu Izraela, što je rezultiralo brojnim žrtvama i otmicama. Međutim, obim izraelske vojne operacije u Gazi, koja je dovela do smrti preko 43.500 ljudi prema zdravstvenim vlastima Gaze, postavilo je pitanja o proporcionalnosti i poštovanju humanitarnog prava.

Izveštaj HRW-a posebno optužuje izraelsku vojsku za prinudno raseljavanje desetina hiljada Palestinaca sa severnih područja Gaze kao deo njihovih napora da ciljaju snage Hamasa. Izveštaj sugeriše da je to raseljavanje možda bilo planirano da se stvore trajne zone bezbednosti i sigurni koridori, što bi moglo predstavljati etničko čišćenje. Iako izraelska vojska negira nameru uspostavljanja trajnih zona bezbednosti, optužbe su izazvale međunarodnu zabrinutost u vezi sa tretmanom palestinskih civila u sukobu.

Izraelska vojska i Ministarstvo spoljnih poslova su se suzdržali od odmahog obraćanja ovim optužbama, ali prethodno poricanje takvih optužbi ukazuje na kontroverznu debatu o postupcima izraelskih snaga u Gazi. Aktuelni sukob i humanitarna kriza u Gazi i dalje su fokus međunarodne pažnje i debate, uz zahteve za veću odgovornost i poštovanje međunarodnog humanitarnog prava