PUTIN SPREMA DA PREGOVARA O PREKIDU VATRE: Postavio ove uslove
IZVOR: Republika/M.S. - 20.11.2024 | 09:07
Donald Tramp ima plan!
Predsednik Rusije Vladimir Putin je spreman da razgovara sa novoizabranim predsednikom SAD Donaldom Trampom o prekidu vatre u Ukrajini, ali istovremeno isključuje bilo kakve veće teritorijalne ustupke i ističe da je važno da Kijev odustane od ambicija da se pridruži NATO. Pet izvora upoznatih sa situacijom u Kremlju tvrdi da bi Putin mogao da se složi da zamrzne sukob duž linija fronta, ali uz određene uslove.
Kremlj kontroliše deo Ukrajine veličine američke države Virdžinije
Moskva trenutno kontroliše deo Ukrajine veličine američke države Virdžinije i napreduje najbržim tempom od prvih dana invazije 2022. godine. Iako Rusija tvrdi da su četiri regiona u celosti deo Rusije, podaci sa fronta pokazuju da oko 70 do 80 odsto teritorije i dalje drže ukrajinske trupe.
Mogući pregovori oko preciznih delova Ukrajine
Postoji mogućnost pregovora oko preciznih delova Ukrajine, poput četiri istočna regiona Donjecka, Luganska, Zaporožja i Hersona. Rusija može biti otvorena za povlačenje sa relativno malih delova teritorije koje drži u oblastima Harkova i Nikolajeva, na severu i jugu Ukrajine.
Trampov plan za okončanje sukoba
Tramp se vraća u Belu kuću u vreme ruske prevlasti i smatra se ključnom osobom za pregovore o miru. Njegov direktor komunikacija Stiven Čung ističe da je Tramp jedina osoba koja može da okupi obe strane kako bi se pregovaralo o miru i okončanju rata.
Zelenski tvrdi da Ukrajina neće stati dok poslednji ruski vojnik ne bude izbačen sa teritorije
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski tvrdi da Ukrajina neće stati dok poslednji ruski vojnik ne bude izbačen sa teritorije, po granicama koje su ustanovljene 1991. godine.
Rusija kontroliše 18 odsto Ukrajine
Rusija trenutno kontroliše 18 odsto Ukrajine, uključujući Krim, poluostrvo koje su anektirali 2014. godine, 80 odsto Donbasa, i više od 70 odsto regiona Zaporožja i Hersona.
Putinov uslov za momentalni prekid rata
Putin je izneo uslove za momentalni prekid rata, koji uključuju odustajanje Ukrajine od NATO ambicija i povlačenje svih svojih trupa sa teritorija koje Rusija prisvaja i kontroliše.
Sporazum o prekidu vatre
Predloženi sporazum o prekidu vatre podrazumeva da Ukrajina pristane na stalnu neutralnost u zamenu za međunarodne bezbednosne garancije od pet stalnih članica Saveta bezbednosti UN: Britanije, Kine, Francuske, Rusije i Sjedinjenih Država.
Mišljenje ruskih stručnjaka
Dimitri Sajms, jedan od najbolje povezanih ruskih stručnjaka za Ameriku, smatra da bi sporazum o prekidu vatre mogao biti postignut relativno brzo, ali da bi širi, trajni sporazum koji se bavi bezbednosnim problemima Ukrajine i Rusije bio izuzetno izazovan za postići.
Kritika Zapada i planovi Kremlja
Jedan od visokih izvora upoznatih sa raspravama u Kremlju tvrdi da Zapad mora da prihvati "oštru istinu" da sva podrška koju je dao Ukrajini ne može sprečiti Rusiju da pobedi u ratu.
Putinova odluka o invaziji na Ukrajinu
Putin je doneo odluku da izvrši invaziju na Ukrajinu uz samo ograničeno savetovanje male grupe savetnika od poverenja. On takođe ima odlučujući glas o bilo kakvom prekidu vatre, prema izvorima.
Budućnost samog Krima nije predmet rasprave
Budućnost samog Krima nije predmet rasprave, ali se ističe da je važno zaštititi govornike ruskog jezika u istočnoj Ukrajini i kopneni most do Krima.
Teško postizanje šireg, trajnog sporazuma
Postizanje šireg, trajnog sporazuma koji se bavi bezbednosnim problemima Ukrajine i Rusije bilo bi izuzetno izazovno za postići, smatraju stručnjaci.
Putinova percepcija invazije na Ukrajinu
Putin percepira invaziju na Ukrajinu kao prelomni trenutak kada se Moskva konačno suprotstavila onome što on vidi kao arogancija Zapada koji se mešao u politiku onoga što Moskva smatra svojim dvorištem.
Stav Kijeva i Zapada
Kijev i Zapad tvrde da je invazija pokušaj da se Rusija dočepa suverene ukrajinske teritorije.
Predlog za prekid vatre
Jedan od predloženih sporazuma o prekidu vatre podrazumeva da Ukrajina pristane na stalnu neutralnost u zamenu za međunarodne bezbednosne garancije od pet stalnih članica Saveta bezbednosti UN.
Kontrola teritorija
Rusija kontroliše 18 odsto Ukrajine, uključujući Krim, poluostrvo koje su anektirali 2014. godine, 80 odsto Donbasa, i više od 70 odsto regiona Zaporožja i Hersona. Ukupno, Rusija ima preko 110.000 kvadratnih kilometara ukrajinske teritorije.