DIGLI RUKE OD UKRAJINE: Ankete otkrile šta sada JEDINO ŽELE Evropljani! Putina će OVAJ DETALJ O TERITORIJIAMA oduševiti
IZVOR: Republika/I.Đ. - 26.12.2024 | 12:44
Istraživanje je pokazalo i da većina zapadnih Evropljana smatra da saveznici Ukrajine nisu učinili dovoljno, kako u pogledu ekonomskih sankcija protiv Moskve, tako i vojne i druge pomoći Kijevu, da spreče Rusiju da dobije rat
U Zapadnoj Evropi naglo je opala spremnost da se Ukrajina podrži sve "dok ne pobedi", a sve poželjnija postaje opcija pregovora sa Rusijom, pokazala je najnovija anketa agencije JuGov.
Anketa je sprovedena u Francuskoj, Nemačkoj, Italiji, Španiji, Švedskoj, Danskoj i Velikoj Britaniji i pokazala je da je u poslednjih 12 meseci želja javnosti da bude uz Ukrajinu do pobede, čak i ako bi to značilo produženje rata, opala u svih sedam zemalja, prenosi Gardijan.
Podrška alternativnom rešenju sukoba, odnosno pregovorima o okončanju borbi, čak i ako bi to ostavilo Rusiji kontrolu nad delovima Ukrajine, porasla je u svakoj zemlji, pokazalo je istraživanje.
Anketa je pokazala da je spremnost da podrži Ukrajinu dok ona ne pobedi Rusiju ostala visoka u Švedskoj (50 odsto) i Danskoj (40 odsto) i Velikoj Britaniji (36 odsto), ali da su ti nivoi pali za čak 14 procenata u odnosu na januarske brojeve od 57, 51 i 50 odsto.
Foto: AP Andrew Kravchenko
U istom periodu, procenti koji su rekli da im je draži mir sa pregovorima porasli su sa 45 na 55 odsto u Italiji, sa 38 na 46 odsto u Španiji, sa 35 na 43 odsto u Francuskoj i sa 38 na 45 odsto u Nemačkoj.
Takođe, manje od mesec dana od povratka Donalda Trampa u Belu kuću, većina ili skoro većina u svim zemljama osim jedne smatra da će novoizabrani predsednik SAD verovatno prekinuti podršku Ukrajini, tačnije to misli 62 odsto Nemaca, 60 odsto Španaca, 56 odsto Britanaca 52 odsto Francuza i 48 odsto Italijana.
Kako se navodi, većina u Švedskoj (57 odsto), Danskoj (53 odsto) i UK (51 odsto) i značajna manjina (43 odsto) u Španiji izjavila je da bi se osećala veoma ili prilično negativno u vezi sa takvim dogovorom, u poređenju sa samo 37 odsto u Francuskoj i 31 odsto u Nemačkoj i Italiji, ali ostaje nejasno kako bi bilo kakav dogovor o Ukrajini mogao da bude postignut.
Istraživanje je pokazalo i da većina zapadnih Evropljana smatra da saveznici Ukrajine nisu učinili dovoljno, kako u pogledu ekonomskih sankcija protiv Moskve, tako i vojne i druge pomoći Kijevu, da spreče Rusiju da dobije rat.
Kada se radi o konkretnim merama kao što su povećanje sankcija, isporuka više oružja, slanje više trupa za podršku članicama NATO-a u istočnoj Evropi ili koordinacija vazdušnih napada na ruske ciljeve u Ukrajini, podrška je bila stabilna ili niža nego ranije.