IZRAELSKA VOJSKA TRAŽI HITNU EVAKUACIJU RAFE! Sprema se konačna ofanziva?


IZVOR: Republika - 31.03.2025 | 10:47


Nesrećni Palestinci ipak ne daju tako lako svoje domove

Foto: Tanjug/AP Photo/Baz Ratner
IZRAELSKA VOJSKA TRAŽI HITNU EVAKUACIJU RAFE! Sprema se konačna ofanziva?

Danas je izraelska vojska izdala naređenja za evakuaciju značajnog dela južnog grada Rafa, koji se nalazi u Pojasu Gaze. Ova odluka dolazi usled ponovnog eskaliranja sukoba, pri čemu su izraelske snage ponovo započele napade na Hamas, kršeći prethodno uspostavljeni prekid vatre. Evakuacija se sprovodi u kontekstu sve većih tenzija u regionu, koji je i dalje pogođen posledicama prošlogodišnjih sukoba.

Rafa je pretrpela značajnu štetu tokom izraelskih napada u maju prošle godine, kada su mnoge zgrade i infrastruktura uništene. Veći deo grada ostao je u ruševinama, a sada se ponovo suočava sa pretnjom vojne eskalacije. Ovakva situacija dodatno pogoršava humanitarnu krizu u Pojasu Gaze, gde su potrebni hitni resursi i podrška za oporavak, a građani su primorani da napuste svoje domove u strahu od novih bombardovanja.

Izraelske snage su zauzele stratešku tampon zonu duž granice sa Egiptom, koja se nalazi u blizini Rafe. Ova zona je postala ključna tačka, jer izraelska vojska nije izvršila povlačenje koje je predviđeno sporazumom o prekidu vatre. Kao glavni razlog za ovo zadržavanje, izraelske vlasti navode potrebu za sprečavanjem šverca oružja, što dodatno komplikuje situaciju i stvara osećaj nesigurnosti među lokalnim stanovništvom.

Ova novonastala situacija u Rafi ukazuje na dalju složenost sukoba u regionu, kao i na uticaj koji vojne akcije imaju na svakodnevni život ljudi koji žive u Pojasu Gaze. Dok se evakuacija sprovodi, postavlja se pitanje kako će se ovaj proces odraziti na humanitarnu situaciju i opstanak stanovništva koje se već dugo bori sa posledicama sukoba.<