KOORDINISANA RETORIKA KREMLJA? Da li se Putin i saveznici pripremaju za rat pod "anti-nacističkim" barjakom?
IZVOR: Republika/A.N. - 28.01.2024 | 23:18
Putinova retorika i geopolitički sukob
Tokom obeležavanja 80. godišnjice oslobođenja Lenjingrada od nacista, predsednik Vladimir Putin izneo je upečatljivu tvrdnju o Rusiji koja se nalazi u egzistencijalnom geopolitičkom sukobu sa navodnim modernim nacističkim pokretom koji se prostire izvan Ukrajine.
Putinova ponovljena upotreba retorike koja povezuje baltičke države sa nacizmom ima za cilj da iskrivi istorijske događaje i negira sovjetsku represiju. Ova retorika je korišćena kako bi se optužila Estonija i Letonija za otvoreno veličanje nacista i njihovih saradnika, kao i kako bi se kritikovalo postupanje etničkih ruskih manjina u Letoniji, Litvaniji i Estoniji.
**Optužbe i optuživanja**
Putin i drugi ruski zvaničnici konstantno koriste oštar jezik kako bi optužili lidere država članica NATO-a, poput SAD-a, Kanade, Velike Britanije, Francuske i Nemačke, za podržavanje genocida u Ukrajini i promovisanje rastućeg fašističkog pokreta u Evropi. Retorika koju koristi rusko rukovodstvo, uključujući reference na "opasnu stazu" koja bi mogla dovesti do novog svetskog rata, ističe ozbiljnost njihovih optužbi.
**Denacifikacija i geopolitička strategija**
Ideja "denacifikacije" Ukrajine služi kao zamaskirani zahtev za promenom režima. Označavanjem percipiranih protivnika, a potencijalno i celog Zapada, kao "nacističke", Kremlj postavlja temelje za potencijalne buduće napade na članice NATO-a pod izgovorom zaštite ruskih sunarodnika u inostranstvu i odbrane navodnih nacističkih politika.
**Koordinisana retorika i strateške naracije**
Koordinisana retorika 27. januara sugeriše da bi Kremlj mogao sve više označavati bilo kog percipiranog protivnika, a možda i ceo Zapad, kao "nacistički" kako bi utrljao put za potencijalne buduće napade na članice NATO-a. Ova naracija takođe može služiti kao lakša linija za koordinaciju sa željenim partnerima unutar Kremljevo definisane "civilizacijske i kulturne zajednice" koja objektivno opire Zapadu.
**Oblikovanje uloge Rusije u globalnoj areni**
Cilj Moskve čini se da je pozicioniranje Rusije kao glavnog aktera unutar "svetske većine" definisane kao civilizacijska i kulturna zajednica koja objektivno se protivi Zapadu. Kremlj može verovati da će "borba protiv fašizma" biti lakša retorička linija za koordinaciju unutar ove fiktivne "svetske većine".
Retorika i optužbe koje iznose Putin i drugi ruski zvaničnici pokazuju namerni napor da se oblikuje narativ koji opravdava i unapređuje geopolitičke interese Rusije. Pozivanjem na duh nacizma, Kremlj teži da pridobije podršku za svoje akcije i predstavi sebe kao branitelja od percipirane zapadne agresije. Ova strategijska upotreba retorike ukazuje na širi geopolitički program koji ima za cilj da redefiniše ulogu Rusije na globalnoj sceni.
(Jutarnji)