VAŠINGTON BI DA IZBACI MOSKVU SA GLOBALNOG TRŽIŠTA ORUŽJA: Istina o novim američkim sankcijama Rusiji
IZVOR: vostok.rs,, Republika - 08.04.2018 | 15:43
Nove američke sankcije imaju za cilj izbacivanje Rusije sa međunarodnog tržišta oružja, uključujući i one, sa kojima sarađuje Vašington, a u interesu američke industrije oružja, saopštila je ruska državna tehnološka korporacija "Rostek".
- Činjenica da je najvažnija ruska odbrambena korporacija "Rosoboroneksport" obuhvaćena najnovijom rundom američkih sankcija, pokazao se "pravi cilj ovih sankcija" - saopštio je portparol "Rosteka", dodajući da su sve optužbe Vašingtona protiv Moskve "samo izgovor radi izbacivanja Rusije sa globalnog tržišta oružja".
Nepoštena konkurencija
Ruska korporacija je osudila američki potez kao "nepoštenu konkurenciju".
"Rosoboroneksport", kojim upravlja "Rostek", učestvuje u trgovini širokim spektrom vojnih i proizvoda dvostruke namene, tehnologija i usluga i kontroliše većinu ruskog izvoza oružja.
Bivši šef FSB Nikolaj Patruševa takođe se nalazi na listi američkih sankcija
U petak je američki trezor nametnuo niz novih mera protiv Moskve, te je optužio za "niz malignih aktivnosti širom sveta". Na spisku se nalazi 24 Rusa i 14 entiteta.
Pored "Rosoboroneksporta", na spisku se nalaze i druge značajne ruske energetske kompanije, kao što su "En + grup", kao i druge raznovrsne industrijske grupe.
Sankcije su takođe bile usmerene na nekoliko privrednika i visokih ruskih zvaničnika, uključujući ministra unutrašnjih poslova Vladimira Kolokoljceva i bivšeg šefa FSB-a Nikolaja Patruševa.
Foto: Tanjug/AP
Vašington preti sankcionisanjem subjekata ruskog sektora odbrane već duže vreme, a na osnovu projekcija da će ruski izvoz oružja po prvi put porasti za pet godina. U oktobru 2017. godine, više od trideset kompanija, uključujući i sam "Rostek", bile su uključene u spisak potencijalnih ciljeva sankcija.
Saradnja Moskve i Rijada
Izgleda da SAD takođe brine činjenica da Rusija uspešno prodire na tržišta bliskih saveznika Vašingtona i velikih kupaca oružja, naročito na Bliskom istoku. Rusko naoružanje privuklo je pažnju Bahreina, Egipta, Maroka, Saudijske Arabije, Ujedinjenih Arapskih Emirata i Tunisa.
Saudijska Arabija, koja je do sada najveći kupac američkog oružja, sklopila je niz ugovora o naoružanju sa Rusijom još u oktobru 2017. godine nakon što je kralj Salman bin Abdulaziz Al Saud posetio Moskvu, i tako postavši prvi saudijski kralj koji posetio Rusiju.
U sklopu ugovora spadaju isporuke raketnih sistema S-400, protivtenkovske vođene rakete, raketni bacači kao i puške "Kalašnjikov" AK-103. Strane su se takođe dogovorile da započne proizvodnja automatskih pušaka "Kalašnjikov" AK-103 u Saudijskoj Arabiji. Prema ruskim medijima, ruski ugovori o naoružanju sa Saudijskom Arabijom vredni su više od tri milijarde dolara.
Saudijci su zaključili poslove sa Rusijom dok su istovremeno nastavili da aktivno kupuju oružje od SAD. Još u maju 2017. američki predsednik Donald Tramp posetio je kraljevstvo, potpisavši rekordni ugovor o naoružanju u vrednosti od 350 milijardi dolara, najveći u istoriji SAD-a. Prošlog meseca SAD su ponovo objavile da planiraju prodati oružje Rijadu u vrednosti od milijardu dolara.
Foto: <a href="http://www.profimedia.rs" target="_blank">www.profimedia.rs</a>
Međutim, Vašington izgleda veruje da njegov položaj na tržištu oružja na Bliskom istoku postaje sve manje siguran, jer su Ujedinjeni Arapski Emirati i Katar - zemlje među prvih pet američkih kupaca oružja, takođe pokazale veliko interesovanje za rusko oružje.
Su-35
2017. godine ruski mediji su objavili da Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE) nameravaju da kupe više od jedne eskadrile aviona Su-35. Rusija i UAE takođe planiraju da razvijaju lake borbene avione, zasnovane na avionu MiG-29.
2,5 milijardi dolara iznosi sporazum između Rusije i Turske za isporuku sistema S-400
U januaru 2018. godine, ambasador Katara u Rusiji Fahad bin Mohamed Al-Atijah je rekao da je njegova zemlja u "naprednoj fazi" pregovaranja o kupovini ruskog naprednog PVO sistema S-400. Diplomata je takođe pozdravio sporazum o vojnoj saradnji koji su u oktobru 2017. godine potpisali Doha i Moskva, rekavši da je "otvoren put za Rusiju i Katar da stupe u interakciju u odbrambenoj sferi".
Konkurencija između Moskve i Vašingtona u trgovini oružjem proteže se daleko iznad Bliskog istoka. Očekuje se da će Indija kupiti PVO sisteme S-400 iz Rusije u vreme kada se SAD trude da prodaju sopstveni protivraketni sistemi "Patriot" Nju Delhiju.
Foto: Tanjug/AP
U četvrtak je "Nju Jork tajms" objavio da će ministar odbrane Indije verovatno realizovati sporazum tokom svoje predstojeće posete Moskvi, nazvavši ga "još jednim potencijalnim gubitkom" napora Sjedinjenih Država.
S-400
Američki NATO saveznik Turska, u međuvremenu, nije samo potpisala sporazum sa Rusijom od 2,5 milijardi dolara za nabavku sistema S-400 u decembru 2017. godine, uprkos snažnom protivljenju Vašingtona, nego je takođe zatražila ubrzanje njihove isporuke. Nakon sastanka sa turskim kolegom Redžepom Taipom Erdoganom ranije ovog meseca, predsednik Putin potvrdio je da Rusija ubrzava proizvodnju i skraćuje datum isporuke "na zahtev naših turskih prijatelja i partnera".
SAD nikada nisu skrivale svoju namjeru da "zaustave" ruski izvoz odbrambenog oružja, dok se američki Stejt department u januaru pohvalio "stvarnom uspehu" u tim pokušajima. Visoki zvaničnik odelenja posebno je tvrdio da su SAD uspele da "spreče potencijalne dogovore koji vrede nekoliko milijardi dolara".
Međutim, kada je bio protisnut da ponudi bilo kakve primere ugovora koji su uspešno "torpedovani", zvaničnik nije uspeo da precizira ni jedan.