JEZIV SNIMAK! Kolica sa bebom krenula na šine u trenutku KADA JE VOZ JURIO KA STANICI, majka bezuspešno pokušala da povuče kolica (VIDEO)


IZVOR: Republika - 11.11.2024 | 02:30


Pomogli su drugi putnici

Foto: YouTube Printscreen/BeforeTheHeadlines
JEZIV SNIMAK! Kolica sa bebom krenula na šine u trenutku KADA JE VOZ JURIO KA STANICI, majka bezuspešno pokušala da povuče kolica (VIDEO)

U junu ove godine, na lokalnoj železničkoj stanici u britanskom gradu Benberiju, dogodio se šokantan incident koji je mogao imati tragične posledice. Snimak sa nadzorne kamere zabeležio je trenutak kada je tromesečna beba, čudesno, izbegla sigurnu smrt.

Trenutak nepažnje

Prema izveštaju nadležnih, majka je na trenutak ispustila kolica s bebom iz vida, nakon čega su ista krenula niz peron. U istom trenutku, kompozicija je pristizala u stanicu brzinom od 56 km/s, stvarajući situaciju koja je mogla imati tragične posledice.

Reakcija majke

Majka je odmah shvatila opasnost i pokušala da povuče kolica nazad, ali su ona udarila u bočnu stranu voza i prevrnula se. Srećom, drugi putnici su odmah pritrčali da pomognu i shvatili su da je dete zadobilo lakšu povredu glave. Da su se kolica pokrenula samo tri sekunde ranije, tragedija ne bi mogla biti sprečena, istakli su nadležni.

Podsećanje na opasnost

Nakon incidenta, nadležni su istakli da su njihovi radnici poštovali sva operativna i bezbednosna pravila, te da je ovo uznemirujući slučaj podsetnik da ljudi moraju biti oprezni u svakom trenutku kada su blizu železničke pruge.

Kako se ponašati ukoliko ste doživeli saobraćajnu nesreću?

U slučaju nastanka saobraćajne nezgode vozač je dužan da pre svega isključi motor svog vozila, kako bi smanjio rizik od nastanka požara ili eksplozije.

Nakon toga treba da uključi sve pokazivače pravca, kako bi na najbrži i najbolji način obavestio ostale vozače o postojanju opasnosti na putu, na mestu nezgode. Pre napuštanja vozila vozač, odnosno učesnik saobrajćajne nezgode, mora da obuče svetloodbojni prsluk koji se po pravilu nalazi u vozilu „na dohvat ruke".

Bez izuzetka, odmah nakon saobraćajne nezgode mora se uvek obezbediti lice mesta i tako što će se postaviti sigurnosni trougao, na bezbednom rastojanju od mesta saobraćajne nezgode, što znači najmanje 50 m na putu van naselja, a na putu u naselju na udaljenosti od 10 m.

Tako će vozač koji nailazi moći blagovremeno da reaguje, zaustavi vozilo i izbegne opasnost. Na auto putu na kome važi veća ograničenje brzine, sigurnosni trougao treba da bude postavljen na još većem rastojanju u odnosu na put van naselja. Zbog bezbednosti, postavljanje sigurnosnog trougla mora da se izvede sa velikom opreznošću, krećući se uz ivicu kolovoza.

U okviru zakonske obaveze vozač, odnosno drugi učesnik saobraćajne nezgode, dužan je i da upozori sva ostala prisutna lica koja su se zadesila na mestu nezgode, da je potrebno da se udalje sa kolovoza kao bi se saobraćajnoj policiji sačuvali tragovi.
Nepoštovanje ove obaveze, odnosno neoznačavanje lica mesta saobraćajne nezgode, često može da uzrokuje naknadne, sekundarne saobraćajne nezgode.

Kada je obezbeđeno lice mesta i tako eventualno sprečen nastanak novih stradanja, može da se pristupi efikasnom spasavanju nastradalih. Potrebno je znati da povređeno lice ne sme bez stručnog nadzora prisutnog lekara, opreme i Hitne pomoći da se pomera i transportuje, kako bi se izbegle ozbiljnije povrede i komplikacije.

Vozač, odnosno drugi učesnik saobraćajne nezgode dužan je da obavesti policiju (192), i Hitnu pomoć (194). U obavezi je da ostane na mestu nezgode do dolaska policije i završetka uviđaja. Izuzetno se može udaljiti sa mesta nezgode, samo ako mu je neophodna hitna medicinska pomoć, ili oceni da je moguće i potrebno da preveze povređenog do najbliže zdravstvene ustanove, uz obavezu da se što pre moguće vrati na mesto nezgode.

Bonus video: