VELIKA AKCIJA PROTIV SAJBER KRIMINALA: Ugašeno 27 sajtova za plaćene DDoS napade, administratori uhapšeni!


IZVOR: Republika - 15.12.2024 | 20:07


Policije 15 zemalja zaplenile su 27 veb sajtova koji su korišćeni za prodaju usluga DDoS napada

Foto: Shutterstock
VELIKA AKCIJA PROTIV SAJBER KRIMINALA: Ugašeno 27 sajtova za plaćene DDoS napade, administratori uhapšeni!

Policije 15 zemalja zaplenile su 27 veb sajtova koji su korišćeni za prodaju usluga DDoS (Distributed Denial-of-Service) napada. Akcija je bila deo tekuće operacije PowerOFF, inicijative za gašenje platformi sajber kriminala.

Ovi veb sajtovi bili su veoma popularni među sajber kriminalcima i haktivistima. Preplavljujući mete nelegalnim saobraćajem, ove platforme su omogućavale napadačima da ometaju usluge, uzrokujući finansijske gubitke i nanoseći štetu reputaciji napadnutih kompanija, piše Kurir.

Operacija, koju je koordinisao Evropol, je bila usmerena na sve koji su umešani u ovu kriminalnu aktivnost, od administratora koji vode ove sajtove do korisnika koji plaćaju njihove usluge. U Francuskoj i Nemačkoj su uhapšena tri administratora, a identifikovano je više od 300 korisnika.

Motivi za napade različiti

Do sada je 27 provajdera ovih usluga, uključujući zdstresser.net, orbitalstress.net i starkstresser.net, isključeno sa mreže, a posetiocima ovih sajtova sada se prikazuju obaveštenja o zapleni.

Foto: Shutterstock

Ilustracija

Ova akcija sprovedena je u trenutku kada je tokom praznika i inače povećan broj DDoS napada, posebno na platforme za igre. Motivi za ove napade su različiti, a često je u pitanju finansijska dobit i iznuda iz ideoloških razloga, kao je slučaj kod grupa kao što su Russian Killnet i Anonymous Sudan.

Prema saopštenju Evropola, operacija PowerOFF nije samo gašenje veb sajtova već takođe ima za cilj da spreči buduće napade kombinacijom edukacije i odvraćanja od bavljanja sajber kriminalom.

Evropol je, u saradnji sa međunarodnim partnerima, pokrenuo onlajn reklamnu kampanju koja cilja potencijalne prestupnike. Ovi oglasi, koji se pojavljuju u rezultatima Google pretrage i na YouTubeu, ističu posledice DDoS napada i imaju za cilj da odvrate ljude od ovih nezakonitih aktivnosti.

Pored internet kampanje, agencije za sprovođenje zakona koriste i tradicionalnije metode kao što su pisma upozorenja ili posete korisnicima ovih nelegalnih usluga.

BONUS VIDEO: