Radojičić: Savremenom tehnologijom grejanja uštedećemo preko 500 miliona godišnje
IZVOR: Republika - 28.11.2018 | 13:55
Dispečerski centar JKP "Beogradske elektrane" započeo je novi, savremeni model upravljanja i praćenja rada daljinskog grejanja u Beogradu. Proizvodni sistem, distributivna mreža i stanica od pre dve nedelje funkcionišu uz najviše standarde koji su naši stručnjaci preneli iz Japana.
– "Beogradske elektrane” sada koriste visokotehnološko rešenje za upravljanje po principima „pametnih gradova”, tako da će ostvariti uštedu od preko 500 miliona dinara godišnje i smanjiti potrošnju gasa za oko tri procenta – istakao je danas gradonačelnik Beograda prof. dr Zoran Radojičić.
Ovako velika ušteda moguća je zahvaljujući savremenom kompjuterskom programu koji JKP "Beogradske elektrane” sada poseduje, a čijom upotrebom se, u skladu sa vremenskim uslovima, usklađuje isporuka toplotne energije.
– To znači da su tokom hladnih dana Beograđanima stanovi topli, što je najvažnije, a da se pritom vodi računa da se ne troši više električne energije nego što je potrebno. Na osnovu pregleda vremenskih prognoza, koje se ažuriraju na svakih 15 minuta, može se predvideti koliko će se energenata potrošiti u naredna 72 sata – ističe gradonačelnik.
Foto: www.beograd.rs
Radojičić je podsetio da je JKP "Beogradske elektrane” najveći proizvođač i distributer toplotne energije u Jugoistočnoj Evropi i istakao da ovaj centar maksimalno racionalizuje potrošnju toplotne energije u Beogradu.
- Uvođenje ove savremene metode predstavlja veliki korak u našim naporima da Beograd razvijamo u pravcu "pametnih gradova”. "Pametni gradovi” koriste savremene tehnologije za unapređenje kvaliteta života građana i koriste ekološka rešenja da bi gradovi bili zdraviji za život. Nastavićemo da unapređujemo rad gradskih toplana i grejnog sistema. Na taj način, građanima ćemo obezbediti funkcionalniji sistem i napraviti finansijske i energetske uštede – istakao je Radojičić.
Radojičić: Beograđani imaju kvalitetno i efikasno grejanje
Gradonačelnik Beograda prof. dr Zoran Radojičić obišao je jutros Toplanu "Novi Beograd”, gde se uverio da svi sistemi funkcionišu i da Beograđani imaju kvalitetno grejanje. Foto: www.beograd.rs
Radojičić je, zajedno sa rukovodstvom JKP "Beogradske elektrane”, posetio termokomandu, dispečerski centar i pogon za proizvodnju toplotne energije.
- S obzirom na to da je noćas počeo da pada sneg i da su niske temperature tokom noći, „Elektrane” su prešle na režim dvadesetčetvoročasovnog grejanja i celokupni grejni sistem u Beogradu dobro funkcioniše. U glavnom gradu se na ovaj način greje 311.000 stanova, mreža je duga 1.500 kilometara, a 2.000 ljudi radi na tome da stanovi budu topli – istakao je gradonačelnik.
On je rekao da je beogradski sistem daljinskog grejanja veoma složen, kao i da Grad Beograd iz godine u godinu ulaže u razvoj energetskog sistema.
- Konkretno, naredne godine ćemo dograditi novo postrojenje u toplani na Voždovcu, u vrednosti od šest miliona evra. Tamo će se proizvoditi struja, a ujedno grejaće se i stanovi. Aktuelizovaćemo i projekat toplovoda Obrenovac TENT "A” – Toplana "Novi Beograd”. Time će grad imati potpunu energetsku sigurnost, a uštedeće se ogromne količine novca. Strategija prestonice je ekološka i u naredne tri godine ugasićemo kotlarnice na čvrsta goriva. Cilj nam je da naše toplane koriste energiju koja je ekološki prihvatljiva, čime će celokupni sistem biti na evropskom standardu. Takođe, zbog energetske sigurnosti, sprovodimo program rehabilitacije sistema i samo prošle godine zamenili smo oko 60 kilometara toplovoda – kazao je Radojičić.
Gradonačelnik je ukazao da se iz Toplane "Novi Beograd" greje 40 odsto stanova
– To je dokaz da se radi o velikom i značajnom sistemu za grad. Sa ponosom ističem da se ovde na Novom Beogradu nalazi najveći vrelovodni kotao u Beogradu – kaže gradonačelnik.
"Beogradske elektrane", sa 15 velikih toplotnih izvora – toplana i 23 kotlarnice, ukupno instalisanog kapaciteta oko 2.800 MW, predstavljaju najvećeg pojedinačnog potrošača energenata u Srbiji, prevashodno prirodnog gasa.