BEBA OD 5 MESECI "SKROLUJE" NA TELEFONU! Deca nam sve kasnije izgovaraju prve reči, A LOGOPEDA NIKAD MANJE!
IZVOR: Jovana BRANKOVIĆ - 11.02.2023 | 10:07
Sve je više dece sa govornim poremećajima u Srbiji. Progovaranje je sada sve kasnije, a svemu doprinosi ubrzan način života i tehnologija koja je deci sve dostupnija.
Umesto da se igraju i komuniciraju sa okolinom, deca poslednjih nekoliko godina rađe gledaju u telefone, tablete i druge ekrane, što dodatno usporava njihov napredak i razvoj.
Međutim, ove poražavajuće činjenice ne prati i broj stručnjaka koji bi sa tom decom radili. Zbog toga, Udruženje logopeda već neko vreme traži da se njihov problem reši.
- Činjenica je da se poslednjih godina suočavamo sa sve većim brojem dece koja imaju neka odstupanja u razvoju, da li psiho-motornom ili govorno-jezičkom, da nam deca kasnije progovaraju - rekla je za Republiku Maja Mirković iz Udruženja logopeda.
Foto: pixabay.com
Ona je dodala da se prve reči više ne javljaju više oko godine, odnosno godinu i po, koliko se toleriše da prve reči "zakasne", već da deca progovaraju tek sa dve, pa čak i tri godine.
Beba od 5 meseci koristi telefon
Iako se ne zna tačan uzrok ove pojave, ekrani mnogo doprinose situaciji. Stručnjaci se sve češće susreću sa "ekranizmom", pojavom koja označava negativne posledice koje slike na ekranu mogu ostaviti na decu.
- Roditelji sve ranije deci daju da koriste telefone. Ja sam skoro bila svedok da beba od 5 meseci povlači prstićem po ekranu telefona. Bebi koja je urednog psihomotornog razvoja majka, kad sva druga sredstva istroši, da bi je smirila da mu telefon i pusti mu crtać. Njemu kada se sviđa, on se udubi, a kada mu se ne sviđa pokušava prstićem da promeni - ispričala nam je Mirkovićeva.
Ekrani negativno utiču na dečije nedovoljno razvijene mozgove, ističe i dodaje da neeće izazvati autizam i razvojnu disfaziju, sa tim se deca rađaju, ali može da ga uspori, da mu odloži progovaranje i početak razvoja komunikacije.
U Srbiji, prema podacima kojim se raspolaže, samo oko 350 logopeda radi u državnim ustanovama. To znači da jedan logoped mora da pokrije 20.000 stanovnika, što je gotovo nemoguća misija.
Foto: pixabay.com
- To je statistika koju imamo od ranije, iz škola, predškolstva, zdravstvenih ustanova, centara za socijalni rad i ustanova socijalne zaštite. Mi ne znamo tačan broj logopeda u zdravstvenim ustanovama. Potreba je velika i taj broj logopeda ne može adekvatno da primi na tretman svu tu decu. Trebalo bi da 2 puta nedeljno imaju tretman, a mi neku decu ne možemo da primimo ni dva puta mesečno. Sa ovim brojem logopeda ne možemo da pokrijemo svu decu koja zahtevaju logopedski tretman - iznela je zabrinjavajuće podatke.
Ovo udruženje uputilo je zahtev Vladi da se hitno usvoji zakon o logopedskoj delatnosti. On bi regulisao uspostavljanja adekvatnih standarda logopedske prakse, koji će garantovati kvalitet podrške deci predškolskog i školskog uzrasta, povećanje broja logopeda u obrazovnim i ustanovama zdravstvene i socijalne zaštite, kao i povećanje broja osoba koje imaju pristup logopedskim uslugama.
Pedijatar: Ako nema reči oko druge godine, obratite se pedijatru!
Pedijatar Saša Milićević istakao je za Republiku da je primetno sve kasnije progovaranje kod dece.
Foto: pixabay.com
- Pedijatri se susreću veoma često sa ovim problemom. Roditelji dovedu decu sada zbog respiratornih problema, međutim tada i sami kažu da dete još nije progovorilo. Primećujem da deca kasnije progovaraju i da manje pričaju nego što je to bio slučaj ranije - rekao je za naš portal Milićević.
Pedijatar je takođe napomenuo da bi uzrok trebalo potražiti u korišćenju mobilnih telefona, jer deca više nemaju potrebu da razgovaraju. Takođe, ubrzan način života doprinosi manjku komunikacije.
Napominje da će pedijatri uvek prvo proveriti sluh i da je "alarm" kada dete traži glasnije crtaće i muziku.
- Prvo treba proveriti sluh, da vidimo da li dete dobro čuje. Ako dete dobro čuje, onda ih uputimo na logopeda i oni sa tom decom otkriju uzroke i rade sa njima. Treba napomenuti da je sve to individualno, kao i hod. Ako dete ima dve godine, a još uvek ne kaže "mama, tata, baba, deda", onda se treba obratiti pedijatru - ispričao je pedijatar.
BONUS VIDEO: