POTROŠAČKA PATROLA: Ikea kao da "mrzi" Srbe! (VIDEO)
IZVOR: Anđela Trifunović - 06.02.2024 | 20:00
Nova epizoda emisije "Potrošačka patrola" je na našem Jutjub kanalu Republika NEWS!
Otkako je "Ikea" otvorila svoja vrata u Srbiji građani ne prestaju da se pitaju zašto su pojedini komadi nameštaja skuplji u našoj zemlji nego u najrazvijenijim državama Evrope.
Da je "Ikea" u Srbiji skuplja od ostatka Evrope, može se videti po cenama polica, kreveta, bele tehnike, stolova i stolica. Ukoliko vam se dopao jedan običan stočić i živite u Srbiji, platićete ga 5.990 dinara, a ukoliko živite u Nemačkoj, ovaj isti stočić možete nabaviti za 34,99 evra, što je oko 4.000 dinara.
Foto: Republika News
Nije svakako neobično da se cene pojedinih proizvoda istog proizvođača razlikuju u različitim državama, ali da nešto bude duplo skuplje, nije normalno.
Direktor "Ikee" je u startu naglasio da će cene u Srbiji biti prilagođene kupovnoj moći stanovništva i da će biti čak niže nego u regionu. Pa šta se to desilo? Kada uporedimo životni standard Srbije i Nemačke, onda je razlika u ceni još uočljivija i, naravno, postavlja se logičko pitanje zašto je "Ikein" stočić skuplji u našoj zemlji nego u jednoj od najrazvijenijih država Evrope, a da ne govorimo o stolici i komodi. I ne samo da "Ikea" u Srbiji dere kupce cenama već je više puta morala u našoj zemlji da povlači i proizvode jer su se pokazali kao veoma opasni.
Nedavno je, na primer, morala da povuče s tržišta USB punjač pošto je dokazano da može da izazove strujni udar i opekotine. "Ikea" povukla 29 miliona komoda malm zbog više smrtnih slučajeva kod dece. "Ikea" povukla metalisk espreso lončić zbog opasnosti od eksplozije. "Ikea" povukla portiklu zbog rizika od gušenja beba. Švedski trgovinski lanac nameštaja i pokućstva malo-malo, pa povuče neki svoj proizvod kao nebezbedan. Od kada su došli u Srbiju 2017. sa tržišta su povukli desetak proizvoda (odnosi se na vrstu, ne na količinu), a opasnosti idu od pada i posekotina do gušenja i eksplozije.
Kako tvrde u saopštenju na sajtu, oni razvijaju svoje proizvode koristeći rigorozan program procene rizika i testiranja da bi se uverili da proizvodi ispunjavaju sve standarde. Postavlja se pitanje šta bi bilo da im sistem nije toliko rigorozan.
Nova epizoda emisije "Potrošačka patrola" je u videu na početku teksta!
BONUS VIDEO