OPOZICIJA ZADUŽILA DRŽAVU DA BI NAPUNILA DŽEPOVE! Brnabićeva o prljavoj igri i "ekološkim" protestima: Ne interesuje njih litijum, hoće nasilno da sruše Vučića
IZVOR: Republika - 21.08.2024 | 10:56
"Hajde da ne budemo deca, hajde da se ne pravimo ludi."
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je danas, povodom protesta protiv iskopavanja litijuma širom Srbije, da predstavnici opozicije nisu protiv toga, već da je pravi cilj protesta rušenje predsednika Srbije Aleksandra Vučića, prenosi Tanjug,
Brnabićeva je istakla da, da su predstavnici opozicije protiv litijuma, ne bi dovodili "Rio Tinto" u Srbiju, a kasnije i promenili zakone zbog "Rio Tinta" da bi mu, kako je rekla, dali eksploataciona prava.
- Dragan Đilas svakako nije protiv litijuma, kao ni Zoran Lutovac, Miroslav Aleksić, Srđan Milivojević, Borko Stefanović, Marinika Tepić, Miloš Jovanović. Svi su oni potekli iz dve stranke praktično, Demokratske stranke i Demokratske stranke Srbije ili neki iz G17+ - rekla je Brnabićeva.
Ona je istakla da im ne zamera što su doveli "Rio Tinto" u Srbiji, već da bi rekla da su pokušali da urade nešto za rudarstvo, izuzetno važan sektor, ne samo za našu ekonomiju, nego za bilo koju ekonomiju, bilo koje razvijene zemlje sveta i Evrope.
- Nego su oni 2006. i 2011. promenili zakon o rudarstvu na jedan katastrofalan način, prvo, zato što su 2006, kada su promenili zakon o rudarstvu, oni iz tog zakona izbacili članove 14 i 15, koji su, u stvari, predviđali da, kad neko završi istraživanja i potvrdi rudne rezerve, da nakon toga za eksploataciju država raspisuje aukciju ili tender. I onda, ko da više i ko da bolje uslove za našu državu, za naše građane, a država odluči sama to da radi, radi eksploataciju - navela je predsednica Skupštine Srbije.
Foto: Tanjug/ RADE PRELIĆ
Kako je objasnila, tadašnja vlast je 2006. tim izmenama zakona uvela princip po kom onaj ko ima istražna prava jedini može da dobije pravo na eksploataciju.
- A oni su istražna prava 2004. dali "Rio Tintu". To je jedini problem koji ja imam sa tim. I da nije bilo tog takvog zakona 2006. i onda to dodatno učvrstili 2011. izmenom zakona. Dakle, to prvo uradila je Demokratska stranka Srbije, ovo drugo Demokratska stranka 2011. Da nije bilo toga mi danas ne bismo imali nijedan problem, zato to mi ništa ne bi dugovali "Rio Tintu" - poručila je Brnabićeva.
Dodala je da su predstavnici sadašnje opozicije protiv litijuma, ne bi 2012. Vlada Republike Srbije, koju je predvodio predsednik Vlade Mirko Cvetković iz Demokratske stranke, usvojila nacionalnu strategiju za naše resurse, u kojoj se imenom pominje "Rio Tinto".
- "Rio Tinto" se imenom pominje u toj strategiji, što je dodatna garancija za "Rio Tinto" da će dobiti eksploataciju. I mislite da neće oni to iskoristiti sutra u nekoj arbitraži? Hajde da ne budemo deca, hajde da se ne pravimo ludi. I šta da ova Srbija radi i šta će sve plaćati sutra poreski obveznici? Dakle, to su nam sve ostavili Demokratska stranka, Demokratska stranka Srbije, GS17+ u toj nacionalnoj strategiji - rekla je Brnabićeva.