"EURO PETROL" ŠALJE RUŽNU SLIKU O SRBIJI! Mnogi koji stanu pored pumpe ove kompanije krste se i levom i desnom
IZVOR: B. K. - T. B. - 27.11.2024 | 04:30
Menjaju evro po kursu koji može samo da zaprepasti strance kojima ta benzinska stanica bude prvi susret s našom zemljom
Što je mnogo, mnogo je. Tačnije, što je malo, malo je.
Ovo nam je rekao jedan ogorčeni čitalac, koji nam se javio nakon negativnog iskustva koje je doživeo menjajući novac na benzinskoj pumpi "Euro petrol" (ima prepoznatljivi logo EP). Reč je o benzinskoj stanici na samom ulasku u Srbiju, kada se dolazi auto-putem iz pravca Mađarske.
IZ MAĐARSKE
Beograđanin Z. K. (svi podaci poznati redakciji) nije jedini koji nam se javio.
- Vraćao sam se iz Austrije, gde sam boravio tri dana na seminaru. Obično plaćam karticom, pa se do sada retko dešavalo da menjam novac na pumpama, međutim, tog dana sam po ulasku u Srbiju morao da zamenim neke evre koji su mi ostali jer kartica trenutno zbog nekih tehničkih poteškoća nije mogla da prođe, odnosno banka je nešto menjala na softveru, što je trajalo oko sat vremena, a trebalo je da sipam benzin - počinje priču naš sagovornik i nastavlja:
- Prva posle granice je pumpa "Euro petrol". Stao sam, izašao iz kola, pitao može li da se plati evrima, rekli su mi da ne može, ali da mogu unutra da zamenim evre. Ispred ulaza stajala je tabla na kojoj je bio istaknut kurs i kada sam pogledao šta na njoj piše, šokirao sam se. Imao sam šta i da vidim. Na tabli je pisalo "1 evro = 114,38 dinara". Iskreno, trljao sam oči da se uverim da dobro vidim jer takav, biću slobodan da kažem, bezobrazluk još nigde nisam video. U redu, jasno mi je da je to pumpa, da je blizu granica, da je na auto-putu, međutim, baš su ga preterali. Pa kakvu poruku šaljemo strancima, da ćemo ih opljačkati čim uđu u Srbiju.
Objašnjenje NBS o načinu na koji se može formirati kurs
Iz Narodne banke Srbije (NBS), u odgovorima na pitanja Srpskog telegrafa, potvrđuju zapažanje našeg čitaoca. "Euro petrol" nije prekršio propise, ali je kurs rastegao koliko je god mogao, uključujući i proviziju od 1%.
- Važećom odlukom o uslovima i načinu obavljanja menjačkih poslova propisano je da u kursnoj listi ovlašćenog menjača kupovni kurs po jedinici strane valute - evra ne može da bude niži od zvaničnog srednjeg kursa dinara prema evru koji važi na taj dan više od 1,25%, odnosno prodajni kurs po jedinici strane valute - evra ne može da bude viši od zvaničnog srednjeg kursa dinara prema evru koji važi na taj dan više od 1,25%. Istom odlukom određeno je da ovlašćeni menjači mogu od fizičkih lica naplatiti proviziju u iznosu od najviše 1%. U skladu sa navedenim, a kako je na dan 18. novembra 2024. zvanični srednji kurs iznosio 116,9974 dinara za jedan evro, kupovni kurs ovlašćenih menjača se, uz primenu gorenavedenog ograničenja, mogao kretati do 115,5349 dinara za jedan evro, a ukoliko je primenjena provizija od 1%, mogao se kretati do 114,3795 za jedan evro, iz čega proizilazi da je na taj dan kupovni kurs uz primenu provizije mogao da iznosi 114,38 dinara, kako je i prikazano na slici koju ste dostavili u prilogu - naveli su iz NBS.
U menjačnicama u Beogradu, podsetimo, evro plaćaju preko 117 dinara, pa je jasno o kolikoj se razlici radi.
Naš sagovornik dodaje da novac nije želeo da zameni na pomenutoj pumpi, već je nastavio dalje i kasnije sipao benzin na drugoj pumpi kada je kartica proradila. Ipak, iz radoznalosti je, kaže, ušao unutra i upitao radnicu "Euro petrola" šta se desilo, pa su stavili ovakav kurs:
- Ušao sam unutra i ljubazno pitao ženu koja je tu stajala da li su svesni da plaćaju mnogo manje od realne cifre. Zamolio je i da prenese gazdama da razmisle kakvu poruku šalju strancima koji dolaze u Srbiju. Ona, naravno, nema ništa s tim, nije ona ta koja odlučuje, ali sam to uradio kako bi moju poruku prenela onima koji takve odluke donose.
PUTOVANJA
Ističe da je celog tog dana bio besan.
- Mnogo putujem i znam da ovoga nema nigde u svetu. Raspitao sam se i uvideo da formalno ne krše zakon jer su se uklopili u odredbe Narodne banke Srbije (NBS), odnosno plaćaju evro taman toliko, bukvalno u paru, da formalno ne mogu da budu kažnjeni, međutim, ponavljam, slika koju takvom bahatošću i bezobrazlukom šalju strancima o Srbiji zaista nije zavidna. Mislim, dakle, da bi Narodna banka morala hitno da razmisli o promeni propisa, odnosno da smanji marginu između srednjeg kursa i onog koji se dozvoljava menjačnicama da koriste. U Beogradu i drugim gradovima to nije problem, ali očigledno na pumpama na auto-putevima jeste - navodi Z. K., koji nam je prosledio i fotografije koje je napravio mobilnim telefonom na pumpi "Euro petrol".
Odgovor "Euro petrola" na naša pitanja
Cene u menjačnici su formirane na osnovu tačke 10, stav 3. Odluke o uslovima i načinu obavljanja menjačkih poslova ("Službeni glasnik RS", br. 84/2018, 86/2018 53/2020, 32/2022, 67/2022 i 39/2023), prema kojoj u kursnoj listi ovlašćenog menjača kupovni kurs po jedinici strane valute - evra ne može da bude niži od zvaničnog srednjeg kursa dinara prema evru koji važi na taj dan za više od 1,25%, odnosno prodajni kurs po jedinici strane valute - evra ne može da bude viši od zvaničnog srednjeg kursa dinara prema evru koji važi na taj dan za više od 1,25%. Prema tome, ne odstupamo od uslova i načina obavljanja menjačkih poslova definisanih odlukom.