U Srbiju stigao TROPSKI TALAS, a vi sve radite pogrešno! Ovo su pravi načini da se rashladite!


IZVOR: Republika - 02.07.2019 | 11:05


Temeperature oko 30 stepeni će biti prosečna slika ovogodišnjeg leta u Srbiji. Ali u ponedeljak je u našu zemlju stigao tropski talas, a meteorolozi predviđaju temperature do 38 stepeni Celzijusa.

Foto: Tanjug/R. PRELIĆ/Z. ŽESTIĆ/ST/N. PANČIĆ

Foto: Ilustracija

Stručnjaci savetuju da u takvim ekstemnim prilikama treba rashladiti prostorije, izbegavati fizičke aktivnosti, uzimati više tečenosti, izbegavati boravak napolju u najtoplijem delu dana.

Tokom letnjih vrućina dobro će vam doći saveti i trikovi kako da se rashaladite.

Za početak, najvažnije je da što manje vremena provedete izloženi direktnom suncu, ali ako na to nakada ne možete da utičete, bitno je da se zaštitite. Ovo su stvari koje morate da znate, kako biste izbegli da vam toplota ugrozi zdravlje.

Foto: pixabay.com

Foto: Ilustracija

1. Pijte mnogo tečnosti

Vrućina zahteva povećani unos tečnosti u organizam. Ne treba čekati da se ožedni kako bi se poseglo za čašom vode. I zato je važno u danima kada je previše toplo hladiti organizam vodom. Inače, tokom leta znojenjem se izgubi i do tri litre vode. Nigde ne krećite bez flašice vode!

2. Ledena voda će vas samo još više ugrejati!

Iako većina smatra da ledena voda najbolje rashlađuje, to nije tačno. Takva voda će dodatno zagrejati organizam, jer se telo bori s proizvodnjom još više energije kako bi temperaturu tečnosti prilagodio temperaturi tela. Zato treba pita mlaku vodu. Bitno je napomenuti da organizam ne smemo rashlađivati naglo. Ako pregrejani popijemo hladnu vodu, dolazi do naglog rashlađivanja i to je dobra podloga za razvoj bakterija i upravo zato leti ima dosta streptokoknih infekcija. Zato je najbolje popiti vodu sobne temperature.

Foto: pixabay.com

Foto: Ilustracija

3. Umesto gaziranih pića i kafe – limunada i čaj

Izbegavajte po visokim temperaturama pića koja podstiču dodatni gubitak tečnosti. U ta pića se ubrajaju se alkohol, sve vrste kafe i gazirani napici. Zamenite ih domaćim čajem. Tokom dana bolje napraviti sok od limuna, sa malo šećera, jer limunada deluje osvežavajuće.

4. Ako nemate klimu, ovo je trik sa ventilatorom i vodom

Ako u stanu nemate klima uređaj, možete se rashladiti i pomoću ventilatora. Prvi i osnovni savet je da se što više sunčevog svetla i toplote zadrži van stana i to tako što se tokom dana drže prozori zatvorenim, uz obavezno spuštanje roletni. Prostorije je zato potrebno provetravati noću i rano ujutro. Od velike koristi tokom velikih vrućina može da bude i ventilator. Da bi ovakav način dao pravi efekat evo i trika. Nabavite nekoliko flašica, napunite ih vodom i u svaku sipajte po dve-tri kašičice soli, a potom ih preko noći stavite u zamrzivač. So snižava nivo temperature na kojoj se voda smrzava, pa se dobija super ledena flašica. Ujutro ih izvadite i stavite ispred ventilatora. I obavezno poslužavnik ispod zbog otapanja.

Foto: pixabay.com

Foto: Ilustracija

5. Mlak tuš

Ako možete, pokušajte što više da mirujete tokom velikih vrućina. Izbegavajte sunce u vremenu od 10 do 17 sati. Ne preporučuje se bavljenje sportom, jer se time gubi tečnost. Osveženje tela moguće je čestim tuširanjem, ali ne hladnom vodom. Na taj način organizam se trenutno ohladi, ali nakon toga počinje sve više da se znoji. Zato je bolje tuširati se mlakom vodom.

Foto: pixabay.com

Foto: Ilustracija

6. Lagana ishrana

Postoji hrana koja hladi organizam i ona koja je zagreva. Pa tako meso, mesne prerađevine spadaju u onu hranu koja ga zagreva. Sa druge strane voće, posebno lubenice, južno voće, dinje, šljive i jabuke su hrana koja hladi i osvežava. Od povrća tu se ubrajaju paradajz, kupus salata, paprika. Pored sladoleda, namirnice koje hlade su i mleko, jogurt i kiselo mleko.

7. Svetla odeća

Kada su vrućine u pitanju, kao i preterano izlaganje suncu, preporučuje se nošenje što laganije i svetlije odeće. Nošenje tankih i prozračnih materijala poput lana, organizmu omogućava dodatno hlađenje. Tamnu odeću treba izbegavati, jer ona upija toplotu. Po vrućini je najbolje hodati u otvorenim sandalama da se noge ne bi znojile i otekle. I naravno, obavezno stavite šešir na glavu, naročito je to važno kada su deca u pitanju, ako baš morate da ih izvodite napolje tokom ovih vrelina.

Foto: pixabay.com

Foto: Ilustracija

8. Izbegavajte nakit

Stručnjaci ukazuju da tokom leta modne detalje treba birati oprezno, jer se metalne narukvice i ogrlice lako zagrevaju, a potom tu toplinu telo apsorbuje i teško se hladi.

9. Toplotni udar u stanu

Ako nemate klima-uređaj u stanu, izbegavajte uključivanje bilo kakvih izvora toplote u najtoplijme delu dana. Napravite pauzu u kuvanju, peglanju, pa čak i feniranju, jer toplotni udar može da se desi i u zatvorenoj sparnoj i vreloj prostoriji, ne samo ako ste na suncu. Budite pažljivi i sa klima-uređajima i ne preterujte u rashlađivanju.

10. Razlika u temperaturi unutra i spolja

Veliki šok za organizam je i kada iz rashlađene prostirije izađemo na spoljašnju vrelinu. Zato klima uređej treba podestiti da tako da razlika između spoljašnje i unutrašnje temperarure bude maksimum 7 stepeni. Veća temperaturna razlika je veoma opsana po naše zdravlje. Pre svakog izlaska na ulicu treba provesti nekoliko minuta u ulazu da bi se kardiovaskularni sistem prilagodio i da ne bi došlo do kolapsa.