USPEŠAN EKSPERIMENT: Đaci uniformu ne skidaju ni u kući
IZVOR: - 12.09.2017 | 20:33
Volim školsku uniformu jer svi nosimo znak naše škole i svi znaju čiji smo đaci, poručuje mala Azra, učenica trećeg pet iz OŠ "Aleksa Šantić" u Kaluđerici, prve beogradske škole koja je uvela uniforme za đake.
Dok se u oko 600 škola u Srbiji još vode pregovori oko uvođenja školskih uniformi, ova ustanova pokazala je da to ne mora da bude ni komplikovano ni skupo. Plave i roze mantiliće sa amblemom škole nose svi đaci od prvog do petog razreda, oni se nasleđuju iz generacije u generaciju dokle god su dobro očuvani, a finansira ih sama škola. Đaci uniforme obožavaju, pomalo zbog desena, a najviše zbog osećaja zajedništva.
Plave i roze mantiliće nose svi đaci od prvog do petog razreda, oni se nasleđuju dokle god su dobro očuvani, a finansira ih škola |
- Ja ih volim i zato što se osećam kao policajac. Kad nosim uniformu, onda sam ozbiljan. Nekad je nosim i kad se igram, ali je ne prljam mnogo - priča nam mali Jovan.
Iako naizgled jednostavne, uniforme su za školarce najlepši komad odeće.
- Sviđa mi se što ima džep, amblem škole i što ima šarene dugmiće. Mnogo je lepa i slaže mi se uz svake pantalone - ističe Jovana Radulović iz trećeg pet.
Foto: e-stock/Katarina Cvijović
ŠKOLA PLAĆA
Osnovna škola "Aleksa Šantić" uvela je uniforme pre pet godina. Roditelji su još tada većinom glasova podržali novo pravilo oblačenja, a nemaju ni troškove jer škola sama plaća nabavku. Jedna uniforma košta oko 1.000 dinara, kaže Dragana Kalenić, pomoćnik direktora škole.
1.000 dinara košta uniforma u OŠ "Aleksa Šantić" |
- Roditelji plaćaju uniformu samo ako je đaci izgube ili oštete. Deca su oduševljena uniformama. Na likovnom, recimo, vole da se umažu i pokažu kako im uniforma štiti odeću koju nose ispod. Leti se hvale da im nije vruće jer uniforma ima kratke rukave, a zimi ih greje kada je nose preko džempera - objašnjava Kalenićeva.
Foto: e-stock/Katarina Cvijović
RED U ŠKOLI
Međutim, dok ministar prosvete Mladen Šarčević podržava nošenje uniformi jer ističe da se radi o uvođenju reda u škole, roditeljima su u fokusu troškovi. Mnogi su prokomentarisali da su one od 6.000 dinara, koje je za đake OŠ "Sveti Sava" u Vrčinu osmislila kreatorka Dragana Ognjenović, skupe za roditeljski džep. Na pitanje kako će to roditelji da priušte svojoj deci, Šarčević kaže:
- Pa ne moraju da priušte taj komplet od 6.000 dinara, možemo da vidimo šta je to i za 1.000 dinara i šta je to što ćemo mi pomoći. Ovo je samo jedan od primera kako to može lepo da izgleda. Jednog dana ćemo mi biti i srećnija i bogatija zemlja, pa ćemo moći i da imamo svi ovako lepe uniforme - zaključio je Šarčević.