MEĐUNARODNI PODACI NEPOUZDANI? Beograd među najzagađenijim gradovima na planeti
IZVOR: Jelena MITROVIĆ - 24.10.2019 | 08:42
Prema podacima sajta "AirVisual", koji se bavi merenjem zagađenja vazduha u celom svetu, Beograd se juče našao na nezavidnom petom mestu.
Prema podacima sajta "AirVisual", koji se bavi merenjem zagađenja vazduha u celom svetu, Beograd se juče našao na nezavidnom petom mestu. Iako je srpska prestonica zauzela visoku poziciju ušavši u prvih pet u prethodna dva dana na listi koja govori da su kod stanovnika moguće i zdravstvene komplikacije usled toksičnosti vazduha, situacija je u nedelju, 20. oktobra bila još alarmantnija. Tada je naime, Beograd ostavio za sobom gradove u Kini, Bangladešu, Indiji, Poljskoj i zauzeo visoko prvo mesto na pomenutoj listi... Aerozagađenje ovih dana varira, a stručnjaci smatraju da razlog tome može biti početak grejne sezone...
Filip Radović iz Agencije za zaštitu životne sredine objasnio je za Srpski telegraf da podaci sa sajta "AirVisual" nisu sasvim relevantni kada je u pitanju zagađenost vazduha u našoj državi. Odnosno, vazduh u prestonici, odnosno Srbiji jeste zagađen (ona spada u treću kategoriju) ali svakako ne u meri koju pokazuje rangiranje na švajcarskom vebsajtu.
- Po našim merenjima Srbija deli sudbinu Istočnih zemalja. Zastarela tehnologija u termoenergetskim postrojenjima, kao i veliki broj individualnih ložišta uzrokuju nizak koeficijent energetske efikasnosti posebno tokom zimskih meseci, pa zagađenje bude veće u odnosu na Zapadnu Evropu, koje ulažu u obnovljive izvore energije na dalekom višem nivou od nas. Međutim, prava slika kvaliteta vazduha dobija na godišnjem nivou kada Agencije za zaštitu životne sredine objavi svoje izveštaje - rekao je on.
Kako kaže Radović, sa oporavkom ekonomije u Srbiji vidimo da je počelo da se ulaže u modernizaciju postrojenja u elektroprivredi, kao i da se grade energetsko efikasni objekti, kupuju kvalitetniji automobili...što će u budućnosti smanji koncentracija zagađujućih materija.
Činjenice
|
Pulmolog Tanja Radosavljević navodi da je aerozagađenje uz pušenje jedan od glavnih faktora za razvoj karcinoma pluća.
- Zagađen vazduh predstavlja veliku opasnost za pluća, te je odgovoran za nastanak bronhijalne astme. Osim toga u aerozagađenje se upire prstom kada su u pitanju brojne kardiovaskularne bolesti, kao i porast broja pacijenata od alchajmerove bolesti - objašnjava stručnjak.
Kao zaštitu doktorka savetuje korišćenje takozvanih nano maski, i provetravanje prostorija isključivo uveča. A u toku dana kada je visoka zagađenost, bilo bi dobro ostati u kući.