OPREZ "DA", PANIKA "NE"! Epidemiolog Predrag Kon objašnjava: Treba li da se zabrinemo zbog koronavirusa
IZVOR: srbijadanas.com, Republika - 22.01.2020 | 19:11
"Novi koronavirus, koji se krajem prošle godine pojavio u Kini, a poslednjih dana raste broj osoba kod kojih je izazvao oboljenje, ne prenosi se tako lako i nema epidemiološki potencijal kao običan grip, ali se svakako treba pratiti stanje i biti oprezan, naročito kada je reč o osobama koje su boravile u pogođenom podneblju", kaže specijalista epidemiolog i imunolog Predrag Kon iz beogradskog Zavoda za javno zdravlje.
On je komentarisao pojavu novog virusa koji je do sada, koliko je poznato, odneo najmanje devet života, dok je više od 400 obolelih. Većinom je reč o osobama iz Kine, ali su potvrđeni slučajevi oboljenja u Južnoj Koreji, Sjedinjenim Američkim Državama, Tajlandu…
Kon je izjavio da se koronavirus nije smatrao opasnim virusom sve do 2002. godine i predstavljao je jednu porodicu respiratornih virusa koji izazivaju uglavnom blago obolenje. Međutim, situacija se izmenila od 2002. godine sa pojavom SARS-a, odnosno teške akutne respiratorne infekcije izazvane ovim virusom.
- Posle toga se pojavio i MERS koji je iz iste familije i koji je dominirao na Srednjem i Bliskom Istoku - objasnio je on.
Upitan da li je problem što ovakve bolesti dosta liče na običan grip, Kon je odgovorio da virusne infekcije gornjih respiratornih puteva prvenstveno mogu da liče na grip koji se razlikuje samo po tome što kreće izuzetno naglo u odnosu na ostale respiratorne viruse, dodavši da ovo obolenje može da ide postupno, a da je osnovna stvar da li zahvata donje ili gornje disajne puteve.
- Inače se ova bolest ne prenosi tako lako i nema takav epidemiološki potencijal kao što to ima grip koji je opšte poznat, pa i neki drugi virusi koji imaju jači potencijal prenošenja - naglasio je Kon.
Epidemiolog je istakao da se u naletu raznih informacija stiče utisak da se ovaj virus naglo širi, no, za jednu Kinu brojka od 400 zaraženih je besmisleno mala.
- Jasno je da je to u jednom gradu i slučajevi u Japanu, Filipinima i SAD-u su uglavnom slučajevi koji su eksportovani iz te provincije.
Na kraju, Kon je rekao da nema posebnog razloga za veliku brigu, ali da je, ipak, opreznost potrebna.
- Sistem inače funkcioniše tako da, ako dolaze osobe iz tropskih zemalja, a imaju visoku temperaturu, upućuju se odmah na infektivnu kliniku. Tako će biti i sada, ali iskreno u najskorijoj budućnosti ne očekujem da će to biti veliki problem.